Hangi Paritelere Yatırım Yapmalı?

Kimi pariteler bazı dönemler yatırımcılar için cazip araçlar olarak görünürken diğer bazı dönemler yatırımcıların işlem yapmaktan sakındığı araçlar olarak görünüyor. Yatırımcılar işlem yapmak için parite seçerlerken dikkat ettikleri en önemli husus paritede oluşacak hareketlerin ne kadar kolay tahmin edilebilirliği konusu. Bu tahmin edilebilirlik de parite ve zamana bağlı olarak değişiklik göstermekde. Bizler de sizlerde içinde bulunduğumuz dönem itibariyle tahmin edilebilirliği göreli daha yüksek olan bazı pariteler seçtik ve neden seçtiğimizi açıkladık. 

İlk olarak EURUSD paritesinden bahsedelim. Haftalardır gelen açıklamaların artık sıradanlaşmasıyla temel yaklaşımlar bu parite üzerinde şimdilik iyi bir performans sergilemiyor gibi. Fakat teknik yaklaşımlar çok iyi sonuçlar verebiliyor. Destek ve direnç seviyeleri paritenin gideceği nokta ile ilgili sağlam ipuçları veriyor. Özellikle Alman yetkililer felaket senaryolarını dillendirmekten artık kaçınmıyorlar. Gelecek iyi veya kötü haberler uzun ve keskin hareketlenmeler yaratacaktır. 

NZDUSD paritesi de tahmin edilebilirlik açısından göreli olarak daha iyi bir yerde duruyor. Bu parite özellike destek ve direnç seviyesine olan kuvvetli uyumuyla yatırımcılarını sevindiriyor. Yılın ilk 3 ayında petrol fiyatlarına nazaran daha az hareket yaşama eğliminde olan emtia fiyatlarında sürpriz gelişmelerin etkisi küçük olacak ve NZDUSD’nin tahmin edilebilirliğine zarar vermeyecektir diye düşünüyoruz. 

Üçüncü paritemiz GBPUSD. GBP, EUR ile paralel hareket etmesine rağmen EUR’ya kıyasla daha yüksek değişebilir bir karakter sergiliyor. GBP daha geniş bir bantta hareket ediyor ve bu nedenle daha geniş stoplar vermek akılcı olacaktır. EUR ile benzer tepkiler vermeye devam ederse GBP diğer bir yatırımcı dostu araç olacaktır. 

Bulunduğumuz dönem ve önümüzdeki 4-6 haftalık orta vadede bu paritelerin yatırıcımlarına önemli kazançlar getireceğini düşünüyoruz. Bizler de bu paritelerde doğacak fırsatları kollamaya devam ederek, platformumuz aracılığıyla şartlar oluştuğunda sinyallerimizle gerekli hamleleri yapacağız.


Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.