Ham Petrolde 50 $ Altı Görülecek Mi? – 08 Şubat 2017

Ham Petrol Stoklar Sonrası Ne Olur?

Ham petrolde oldukça hareketli günler yaşıyoruz. Kasım’daki OPEC toplantısından beri dile getirilen petrolde 60 $ seviyesi görülecek mi? sorusu bugünlerde rafa kaldırılmış durumda. Sebeplerine değinecek olursak;

1- OPEC ve OPEC dışı pek çok ülkeden arz kısıntısı için açıklamalar gelirken, ABD stoklarında beklenen düşüşün gerçekleşmemesi karamsarlık yaratıyor. Haftalık ham petol stoklarının 4 haftadır beklentilerin üzerinde gelmesi ve asıl dikkat çeken Baker Hughes sondaj kuyusu rakamlarının Mayıs 2016’dan beri istikrarlı bir biçimde yükselişte olması önemli bir problem. Zira 27 Mayıs’ta 316 olan sondaj kuyusu sayısı geçtiğimiz cuma 583 olarak açıklandı. Ayrıca bu sayı Ekim 2015’ten beri en yüksek sondaj kuyusu sayısı. Bu veri de bize ham petrol stoklarında yükselişin devam edeceğini işaret ediyor.

Dün açıklanan başka bir önemli veri de haftalık ABD API stokları verisi oldu. Son 3 haftadır beklentilerin üzerinde açıklanan veri dün 2.5 Milyon varil beklentisinin çok üzerinde 14.2 Milyon varil olarak açıklandı. Bu veriyle beraber hafta başından beri zaten düşüşte olan ham petrol düşüşünü hızlandırdı.

2- Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde açıklanan Rusya’nın Ocak ayı petrol üretiminin 750 milyon varil olması beklenirken 770 milyon olması ve en son Çin’den gelen 2016 petrol talebindeki artış hızının son 3 yılın düşüğüne gerilemiş olması ham petrol fiyatlarında baskıya yol açtı.

Bu bilgiler doğrultusunda bugün saat 18:30’da açıklanacak ABD ham petrol stokları verisi oldukça önem kazanmış durumda. Geçtiğimiz hafta 6.5 Milyon açıklanan stoklar için bugün beklenti 2.7 Milyon olacağı yönünde. Beklentilerin üzerinde açıklanacak veri ham petrol fiyatlarındaki düşüşün devamına neden olabilir. Ayrıca aynı saatte açıklanacak benzin stokları (beklenti 1 milyon 71 bin) da takip edilmeli. Bu verinin de beklenti üzeri gelmesi petrol fiyatlarında düşüşe neden olabilir.

Kritik seviyelere bakacak olursak; pazartesi 54.00 üzerinde olan ham petrol bugün 51.20 seviyesine kadar geriledi. Şu sıralar toparlamayı deneyen ancak yükselişlerin sınırlı kaldığı ham petrol için 52.20 üzerinde kalıcılık olmadığı sürece düşüşlerin devamı gelebilir. Aşağıda ise 51.10 – 50.50 seviyeleri destek konumunda. Ve yazının başında dile getirdiğimiz petrol fiyatlarında yakın zamana kadar 60 $ konuşulurken şimdi 50 $’ın altı yeniden görülecek mi sorusu gün yüzüne çıkmış görünüyor. Bugün bu sorulara ham petrol stoklarının ardından daha rahat cevap bulabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.