Ham Petrol Yükselişine Devam Edebilecek mi? – 16 Ocak 2017

Ham Petrolde Fiyatlama Nasıl Olacak?

Ham petrol, bu yıl 3 Ocak’ta Kasım 29 öncesine göre yaklaşık %20 artışla son 18 ayın zirvesi olan 55.20’yi görmesinin ardından yerini dalgalı bir seyre bırakmıştı.

Kasım 2016’da alınan arz kısıtlaması kararının ardından petrol fiyatlarındaki yükselişin devamının gelmesi için lider ülkelerin açıklamaları ön plana çıktı. Bu anlamda en son haber Suudi Arabistan’dan geldi. Suudi Petrol Bakanı Khalid Al-Falih 6 aylık olan ve Haziran 2017’de son bulacak arz kısıtlaması kararıyla ilgili olarak ‘yeni bir kısıtlamanın gerekli olmadığını’ belirtti.

Mayıs 2017’de yeniden toplanacak olan OPEC ülkeleri yeni bir kısıtlaması kararına gerek olup olmadığına karar verecek. Tabi ki o zamana kadar petrol fiyatlarındaki değişimler ve stoklar da takip edilecektir. Ta ki her hafta açıklanan ham petrol stoklarında gözle görülür bir azalma ve buna bağlı olarak fiyatlarda da yükseliş devam ederse Mayısta yeni bir arz kısıtlama kararı çıkmaması muhtemeldir.

Bu anlamda Perşembe günü saat 19:00’da açıklanacak olan ham petrol stokları verisi petrol yatırımcılarının dikkatle takip etmesi gereken bir veridir.

Önemli seviyelere bakacak olursak düşüşlerde 52.10 yine önemini korumakla birlikte( ki bugün altında kalıcılık sağlanamadı henüz) 51.75 – 51.20 aşağıda takip edilebilir. Yükseliş trendine yeniden girilmesi durumunda ise 52.65 – 53.00 – 53.50 direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.