Ham Petrol Gerilemeye Devam Eder mi? – 11 Ocak 2017

Ham Petrol Neden Geriliyor?

OPEC ve non-OPEC üretim kesintisi anlaşmasıyla sonrası iyimserlikle 55.00 dolar üzerine kadar tırmanan ham petrol son günlerde bu iyimserliğini bir miktar kaybetmiş gibi. Bugün neredeyse bir ay sonra ilk kez 51.00 altına geriledi ve şu anda 51.00 üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Petroldeki yükselişlerin kendi kendini ortadan kaldıran bir özelliği var. Yükselen fiyatlar özellikle ABD tarafında yüksek maliyet nedeniyle üretimi durdurmuş petrol kuyularını tekrar devreye sokuyor ve böylece arzın yükselmesine neden oluyor. Bu da petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratıyor. OPEC üyelerinin verdikleri üretim kesintisi sözünü yerine getirip getirmeyeceği belirsizliği ile birlikte son günlerdeki geri çekilmenin arkasındaki nedenlerden biri de bu.

Geçtiğimiz cuma günü Baker Hughes tarafından açıklanan rakamlara göre ABD’de aktif sondaj kuyusu sayısı 529’a yükseldi. Hala bir kaç yıl öncesi seviyelerin çok altında fakat 2016 Mayıs ayında 316 ile tabanı gördükten sonra petrol fiyatlarındaki toparlanmanın yardımıyla 200’den fazla petrol kuyusu tekrar petrol üretimine başlamış.

Petrol fiyatlarında 45.00 dolar altına doğru kalıcı bir hareket şimdilik düşük ihtimal fakat yukarıda bahsettiğimiz nedenden dolayı çok büyük bir ralli de beklemiyoruz. Tekrar 55.00 veya 60.00 dolarlar mümkün fakat ABD kaya gazı üreticileri Demokles’in Kılıcı gibi petrol fiyatları üzerinde sallanmaya devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.