Haftaya Güçlenen Dolar İle Başlıyoruz – 12 Kasım 2018

Yeni haftaya yoğun bir gündem ile başlıyoruz. Bu hafta AB büyümesi ve Almanya, ABD TÜFE, Çin sanayii üretimi gibi önemli rakamlar gelecekken bugün yurt içinde cari denge rakamları takip edilecek. Bilindiği üzere en son veride Türkiye cari fazla vermişti fakat bu ekonomideki soğuma kaynaklı olduğundan bahsetmiştik.  Bugün de 2.00 Milyar dolar olarak bir fazla beklenebilir. Bu da USDTRY paritesi açısından olumlu bir sonuç vermesi beklenebilir. Bunun dışında Cuma günü sanayii üretimi verisi önemle takip edilecektir.  Yurt içinde bu veriler ışığında USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak Cuma günü hareketli bir kur izledik. Günlük grafikteki çok önemli bir destek noktasından takip veren parite 5.3033 seviyesinden 5.5689 seviyesine yükseliş kaydetmiş durumda. Teknik grafikte 5.6538 üst direnci kabul edersek bu kanalda bir hareket skalası beklenebilir. Aşağı doğru hareketlerde destek olarak 5.4295, 5.3943 ve 5.3033 dip seviyemizi ile birlikte parite takip edilebilir.

ABD tarafında Çin ile ticaret anlaşması beklenirken, Bir ABD’li yetkili yaptığı açıklamada anlaşma Wall Street’e göre değil Trump istediği şekilde olacak demeci öne çıktı. Cuma günü ABD borsaları ekside kapanırken tahvil faizlerindeki düşüş de göze çarpmakta. Peki bu ne demek? ABD 10 yıllıklar bir türlü 3.20 üzerine çıkamazken, bir yandan FED bilanço küçültürken bir yandan faizlerin yükselmemesi ABD ekonomisinin güvenli liman algısının devam ettiği yorumunu yapabiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu hafta ABD TÜFE ve sanayi üretimi rakamları Cuma günü takip edilecek. Ticaret savaşları etkisi açısından önemle takip edilebilir. Bugün ABD piyasaları gaziler günü sebebiyle tatil olacaktır.
AB tarafında İtalya kaygıları henüz bitmiş değilken Euro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, “Bakanlar, AB Komisyonunun değerlendirmesine destek verdi ve İtalya’yı mali kurallarımıza uygun olarak gözden geçirilmiş bir bütçe hazırlamaya çağırdı. İtalya’nın bütçesini yeniden sunmak için bir haftası var.” dedi. AB’nin İtalya’ya ceza uygulama yetkisi varken bu konu hakkında henüz bir açıklama mevcut değil. İtalya ise bu konuda AB bütçe sınırlarının imkansız olduğu yönünde görüş hakim. Bu hafta AB ve Almanya büyüme, TÜFE rakamları takip edilecek. Euro açısından önemli olacaktır zira varlık alım programını bitirmeyi planlayan AB henüz başarılı bir enflasyon rakamına ulaşabilmiş değil bu da Euro tarafında baskıyı zaman zaman artırmakta.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak tekrar dip seviyesine doğru bir hareket gözlemlemekteyiz. Güçlü bir destek noktası olan 1.13008 noktası daha önce 2 kere denendi. Tekrar buradan bir sıçrama görmemiz mümkünken kırılması durumunda sert satış hareketleri izlenebilir. 30 günlük hareketli ortalama altında seyreden paritede baskı hakimken destek noktalarının takip edilmesi önemli olacaktır. Aşağı yönlü hareketlerde 1.13112, 1.12872 ve 1.12344 destek noktaları takip edilebilirken, yukarı yönlü hareketlerde ise 1.13640, 1.13928 ve 1.14456 direnç noktaları izlenebilir.

Dünya’ya bakarsak Çin’den gelen Ticaret anlaşması açıklamasında, ABD ile görüşmeye hazırız ama bizi ezmemesi gerekir açıklaması gelirken, Cuma günü gelen İngiltere büyüme verisi 0.6 gelerek pozitif bir hava çizerken 2016 sonundan bu yana en iyisi oldu. Fakat Brexit açısından önemli olan Jo Johnson İstifası Theresa May Brexit planına etkisi ile negatif olarak yorumlanırken Sterlin değer kaybı yaşadı. Euro karşısında Gap’li açılış yapan parite 0.87632 seviyesinde seyretmekte.  Son olarak Petrol fiyatlarında yaşanana kayıp ve 60 dolara inmesi ile Suudi Arabistan’dan gelen açıklama üretimi kısabiliriz açıklaması öne çıktı.

EURUSD

GBPUSD

USDTRY

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.