Haftaya Başlangıç – 8 Ekim 2018

Haftanın ilk işlem gününe Cuma günü gelen verileri  etkisiyle bir piyasa açılışı gerçekleştiriyoruz. Cuma günü Tarım Dışı İstihdam verisi geldi ve piyasa tarafından ilk anda beklentinin altında gelen rakam ile  ‘Dolar sat’ olarak yorumlansa da, İşsizlik oranı beklentilerin altında %3,7 olarak gerçekleşti. ABD’deki işsiz sayısı 6 milyon seviyesinde. Fed’in enflasyon için belirleyici olarak gördüğü saatlik ücretler 27.16$’dan 27.24$’a yükseldi. Aylık artış %0.3 yıllık artış ise %2.8 oranında ve iyi bir seviyede yani enflasyonu destekliyor. Ve FED tarafından faiz artımı konusunda şahin olunması hala Dolar’ın trendini sürdürmesini beklenmekte.

Bu gelen rakamlar da enflasyonu desteklediği ve maliye politikalarının da etkisiyle ABD ekonomisi gücünü korumakta. Yakın zamanda bir resesyon beklentisi bulunmamakta olup FED’in Aralık ayında faiz artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılmakta. Cuma günü tahvil satışıyla birlikte borsa endekslerinde de satış gördük bunun soncu olarak da hareketliliği ölçen WIX endeksi yükseliş kaydetti.
Avrupa tarafında İtalyanın büyüme ve bütçe revizyonları takip edildi. Büyüme rakamının daha gerçekçi bir seviye olan %1.5’dan %1.2’ye çekilmesi ve bütçe açığı rakamlarında da gelen revizyon olumlu gözükse de İtalyan siyasetçilerden gelen AB eleştirileri piyasalara satış getirdi ve AB endeksleri de benzer şekilde satış gördü. AB ve İngiltere’nin anlaşma için masaya oturacakları haberleri ise anlaşma için pozitif beklentilere sebep oldu.

Bugün açıklanacak herhangi bir veri bulunmazken EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak  Cuma günü gelen veri sonrası yukarı doğru tepki verse de paritenin üzerindeki satış baskısının sürmekte olduğu görülmekte. Aşağı yönlü hareketlerde 1.14857, 1.14521 ve 1.13864 destek rakamları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.15514 1.15835 ve 1.16942 direnç rakamları takip edilebilir.

Yurtiçinde ise Cuma günü ABD verisi sonrası TL hafif değer kazansa da haftalık bazda %0.28 oranında değer kaybı yaşadı. Bu Cuma 12 ekimde görülecek olan Rahip Brunson davasının da parite üzerinde etkili olması beklenirken, siyasi cephede ise danışmalık şirketi McKinsey hakkında da bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından bakanlıklar hiçbir şekilde hizmet almayacaktır açıklaması öne çıktı. Bunun dışında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye’nin kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 28 olduğunu kaydeden Albayrak, gelişmekte olan ülkelerde bu oranın yüzde 49 seviyesinde bulunduğunu belirtti. Albayrak, kamuda borçluluk oranında gayet iyi bir durumda olunduğunu vurguladı. “Bütçe disiplininde taviz yok”  diyerek Türkiye’ye karşı son iki aydır süren spekülatif ataklardan bahseden Albayrak, bu ataklara karşı Türkiye’nin attığı adımları anlattı. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak son zamanlardaki hareketli fiyatlamalar belli bir trend fiyatlamasını zorlaştırsa da günlük olarak bakarsak hala yükselen bir trend Destek noktası olarak 6.0799, 6.0363 ve 5.9263 seviyeleri izlenirken, Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.1899, 6.2563 ve 6.3663 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Dünya geneline bakarsak Hindistan politika faizini %6.5 seviyesinde sabit bırakırken, Çin zorunlu karşılıkları Çin Merkez Bankası, bazı bankalar için zorunlu karşılık oranını 100 baz puan düşürme kararı aldı. Yapılan açıklamaya göre bazı bankalar için alınan bu zorunlu karşılık indirimi kararı 25 Nisan tarihinde yürürlüğe girecek.

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.