Haftaya Bakış (24-29 Haziran) Kazanç Fırsatları

AB liderler zirvesi, İspanya ve Yunanistan’la görüşmeler ve takvim verileri ile hareketli ve bol fırsatlı bir hafta olacak.

Önümüzdeki hafta takvim verilerinin yanı sıra AB ülkelerinin tahvil satışları, yurt içinde Suriye krizi ile ilgili gelişmeler ve AB liderler zirvesi toplantıları ile yine yoğun ve hareketli geçecek. 
Cuma günü Hatay yakınlarında düşen Türk askeri uçağını Suriye’nin kendisinin düşürdüğünü açıklamasının arkasından başlayan gerilim yerli ve yabancı medyada büyük yankı buldu. Başbakan Erdoğan’ın ve parti liderleri ile ilgili görüşmeleri devam ediyor. Hafta boyunca bu konuda başlayan gerilim daha da artarsa USDTRY paritesinde tekrar tırmanış görebiliriz. 

Bu haftanın yurt dışı gündeminin önemli başlıklarını sizler için özetledik:

Pazartesi:
İspanya hükümeti bankacılık sektörü için AB yardımına resmi olarak başvuru yapacak. 
Bu yardımın hangi fon üzerinden yapılacağı, miktarı, zararın kimin hanesine yazılacağı konularında geçtiğimiz hafta bazıları spekülatif olan yoğun bir haber akışı yaşandı. 
Pazartesi günü de bu konular ön planda olacak. 

Ayrıca AB, IMF ve ECB yetkililerinden oluşan Troika, bütçe reformları sürecini ve mali yardım şartlarını gözden geçirmek üzere Yunanistan’a gidecek. 
Yunanistan’da yeni kurulan koalisyon hükümetinin kemer sıkma önlemlerinin
yumuşatılması ve ödemelerin ertelenmesi gibi taleplerine hafta boyunca 
Almanya’dan red cevabı geldi. Pazartesi günü Troika ile pazarlıkların sert geçmesi ve dolayısı ile piyasaların yine açıklamalarla hareketli olması bekleniyor. 

17:00 ABD yeni ev satışları: 
Nisan ayında beklentilerin üzerinde artışla 332 bine yükselen yeni ev satışlarının Mayıs ayında da artış göstermesi bekleniyor. Verinin beklentilerin üzerinde gelirse bu ABD’de konut sektöründe iyileşmeye işaret edeceğinden, açıklama sırasında Dolar’da bir miktar alım görebiliriz. 
Bunlara ek olarak Fransa tahvil satışları sonuçları takip edilecek. 

Salı:
11:30 İngiltere kamu sektörü net borçlanma:
Geçtiğimiz ay 18.8 milyar Pound bütçe harcamalarında 18.8 milyar Pound düşüş görülen İngiltere’nin bu ay 13 milyar Pound açık vermesi bekleniyor.Verinin açıklandığı saatte GBP’li pariteler hareketli olabilir. 

12:00 BOE enflasyon oturumu. 
Açıklanan son oylamalara göre, bir sonraki toplantıda BOE’nin varlık satın alım hedefini artıracağı yönünde beklentilerin yükseldiği bu günlerde PPK üyelerinin ekonomik görünüm, faizler ve enflasyon hedeflerine yönelik görüş bildirecekleri bu toplantıdan önemli açıklamalar gelebilir. 

17:00 ABD CB Tüketici Güven endeksi ve Richmond imalat endeksi. 
Her iki veride de geçtiğimiz aya göre büyük değişiklik beklenmiyor. Fakat son ekonomik gelişmeler doğrultusunda beklentilerden daha fazla düşüş görürsek Dolar’da ciddi değer kaybı görebiliriz.   

Bugün ayrıca İspanya 3 ve 6 aylık tahvil satışları sonuçları açıklanacak. 
 
Çarşamba:
15:30 ABD çekirdek dayanıklı mallar siparişleri. 
Mart ve Nisan aylarında sert düşüş bu veride Mayıs ayında özellikle ulaşım dışı sektörlerde sipariş artışına bağlı olarak hafif toparlanma bekleniyor. Beklentinin aksine yine düşüş görürsek Dolar’da sert düşüş görebiliriz. 

Bugün ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Almanya Başbakanı Merkel’in öğleden sonra zirve öncesi hazırlık görüşmeleri için bir araya gelecekler.

17:00 ABD bekleyen ev satışları: 
Nisan ayında eksi %5.5’e sert bir şekilde gerileyerek, Aralık 2011’den beri en düşüğünde açıklanan bu veride Mayıs’ta toparlanma bekleniyor. Geçtiğimiz aydaki düşüşün geçici veya mevsimsel olup olmadığını görmek açısından önemli olan bu veri ile Dolar ve altında sert hareketler görebiliriz. 

Perşembe:
Avrupa’da iki gün sürecek olan liderler zirvesi başlıyor. AB liderleri ve konseyinin toplanacağı bu zirveden; mali birlik, bankacılık birliği, ESM fonlarının İspanya bankalarının sermayelendirilmesi için kullanılıp kullanılmayacağı, ortak tahvil  
gibi haftalardır gündemde olan ve piyasaları alt üst eden konularda çok sayıda açıklama bekleniyor. AB ve G20 zirvelerinden piyasaları tamamen rahatlatacak, tatmin edecek net kararlar bugüne kadar çıkmadı. Fakat toplantılar boyunca zirveye katılan liderlerin basına verdikleri her açıklama piyasalarda yankı buluyor. 

11:30 İngiltere Büyüme ve Cari Hesap. Büyüme verisi daha önce yapılan tahminlerin son hali olduğu için ciddi değişiklik beklenmiyor. Fakat yine de tetikte olacağız. Cari açığın ise artması bekleniyor. Bu veriler açıklandığında GBP’li paritelerde hacimli sert hareketler gelecektir.

15:30 ABD işsizlik başvuruları. FED’in parasal genişleme ile ilgili kararlarında özellikle
istihdam ile ilgili verileri yakından takip ettiğini hatırlatalım. Her hafta olduğu gibi tüm parite ve emtilarda büyük hacimli işlemler getirecektir.
 
15:30 ABD ilk çeyrek büyüme: İngiltere’de büyüme verisinde olduğu gibi bu da büyüme verisinin son hali. Ekonomide ilk çeyrekte %1.9 büyüme bekleniyor. 
Perşembe ve Cuma günleri ayrıca İtalya bono ve 10 yıllık tahvil satışları izlenecek.En az İspanya kadar piyasaları tedirgin eden İtalya’nın tahvil satışlarının başarılı olup olmaması piyasalara yön verebilir.  

Cuma: 
Gözler bugün de liderler zirvesinde olacak. Gün sonuna doğru liderlerden ortak basın açıklaması yapılabilir. 
12:30 İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King konuşma yapacak. Pound’un yönüni belirleyecek olan bu konuşmada özellikle varlık satın alım hedefi miktarı ile ilgili sinyal verip vermeyeceği takip edilecek. 

15:30 Kanada büyüme: Kanada Doları paritelerinde güzel kazanç fırsatları vermesini umduğumuz bu veride önceki döneme göre hafif artış bekleniyor. 

16:45 ABD Chicago PMI: Haftanın son verisi olan ABD satın alma yöneticileri endeksi de altın ve Dolar’da önemli hareket yaratabilir. 

Hafta boyunca yaşanacak tüm gelişmeleri döviz destek ekibi olarak anında paylaşmaya ve üyelerimizi piyasaları etkileri konusunda bilgilendirmeye devam edeceğiz.  

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.