Haftanın Son İşlem Gününde Piyasaları Neler Bekliyor? – 28 Aralık 2018

Noel tatili sonrası gelen borsa yükselişleri sonrası gelen sert alışlar ve dün gelen satış ve sonrasında %1 civarında kapatması, piyasa kararsız mı yoksa asıl olan Çin ile olan sorunlar mı sorusunu kendimize sormamıza sebep olurken, ABD borsalarındaki yükselişler düşüşleri alım fırsatı olarak getirirken bir yandan da ABD ekonomisinde resesyonun hala en büyük sinyali olarak görülen 2 yıllık faizlerin 10 yıllıklara denk gelmesi ve verim eğrisi terse dönemsi ile birlikte bankaların yaratacağı gelirlerin düşmesi ile birlikte ABD tarafında durgunluk beklentisi ağır basarken bunu destekleyecek yayınlar gelmesi beklentileri desteklemekte. Bir diğer yandan Çin ile ateşkes hali devam ederken ABD Başkanı Donald Trump, yılbaşından sonra ülkesinde ki şirketlerin Çin’in iki teknoloji devi Huawei ve ZTE ürünlerini almasını engellemeye hazırlanıyor. Başkan Trump’ın ulusal güvenlik meselesi olarak ele aldığı konu, Beyaz Saray kaynaklarına göre Çin’in casusluk yapmasının engelleme kapsamında değerlendiriliyor. Öyle ki, ABD’li yetkililer Çin’in Amerikalı kullanıcılara sattığı teknoloji ürünleri aracılığıyla istihbarat faaliyetleri yürütmesinden şüpheleniyor. Dün açıklanan verilere bakarsak ki, veri gelmeme olasılığı mevcuttu bunu da belirtelim. Bir de gelişme olarak FED başkanı Powell’in eğer Trump isterse görüşebilirim açıklaması geride bıraktığımız günde öne çıkan gelişmelerden. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 22 Aralık’ta sona eren haftada beklendiği gibi bin kişi azalarak 216 bin oldu. Dört haftalık ortalama başvurular 4 bin 750 kişi azalarak 218 bin olurken devam eden başvurular da 4 bin azalarak 1.7 milyon oldu. Bu rakam, 45 yılın en düşük seviyesine yakın seyretti.  Bugün ABD tarafında mal ticaret dengesi, Chicago PMİ, askıda ve yeni konut satışları verisi takip edilecek olup ABD ekonomisi hakkında önemli olacaktır.

AB tarafında İtalya bütçe tarafında sonuçlanma beklenmekte. Disiplin sürecinin İtalyan hükümetinin geri adım atıp AB normlarına uygun hale getireceğini açıklaması ile birlikte ortadan kaybolması olarak açıklanırken asıl önemli olan yeni bütçe planını İtalya parlamentosundan geçirmek olacak. Çeşitli önlemlerle birlikte parlamentoya sunulacak öneride, geçmemesi durumunda tekrar yükselen İtalyan tahvilleri ve tekrar 1.13110 seviyelerine gelen bir Euro izleyebiliriz.Tabii bu dengede  ABD tarafından gelecek olan verileri ve resesyon beklentisini unutmamak gerek.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.14732 üstünde kalıcı olması pariteyi güçlü bir konuma sokması beklenebilir. Daha önce bu seviye denenmiş ve aşılmamış olması zor bir nokta yapsa da aşılması durumunda 11.15144 ve 1.16157 direnç noktası olarak izlenirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.13719, 1.13118 ve 1.12105 destek noktaları takip edilebilir.

 Yurt içinde TCMB haftalık menkul kıymet istatistikleri açıklandı. Buna göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 21 Aralık haftasında net 239,2 milyon dolarlık hisse senedi ve 158,6 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) aldı, 4,7 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) sattı. Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 28 milyar 727 milyon dolar olan hisse senedi stoku,söz konusu haftada 29 milyar 945,8 milyon dolara yükseldi. Geçen hafta yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku, 17 milyar 849,2 milyon dolardan 18 milyar 810,7 milyon dolara çıktı. Yurt dışı etkisi olan bir USDTRY izlenirken dar bir bant içinde seyretmesi paritenin yıl sonu rehaveti ile birlikte iştahının oldukça azaldığı gözlemlenmekte. Buna göre 5.2642, 5.2445 ve 5.1992 destek noktası olarak izlenirken, yukarı yönlü hareketlerde ise 5.3095, 5.3351ve 5.3804 direnç noktası olarak izlenebilir.

Petrol tarafında son günlerde hareketli günler yaşanırken gelen satışlar da dikkat çekmekte. ABD baskısı ile de üretimi kısamayan OPEC ile birlikte bir yandan da Katar’ın birlikten ayrılması her ne kadar az paya sahip olsa da kartelin geleceğini sorgulatmakta. Brent tarafında 53.55 ve 52.86 destek olarak izlenirken yukarıda 54.12 ve 54.96 direnç noktası olarak takip edilebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

GBPUSD

Dow Jones

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.