Haftanın Son İşlem Gününde Piyasalar – 23 Kasım 2018

Geride bıraktığımız günde ABD piyasaları şükran günü sebebiyle kapalıyken bugün itibariyle yarım gün olarak işlemler geçecek.  Bugün asıl olarak Avrupa tarafında Euro ve Sterlin tarafında hareketlilik beklenebilir.  Dün AB tarafında İngiltere ile taslak üzerinde anlaşma ile olumlu bir hava gördük ve Sterlin Euro sert yükseliş gerçekleştirdi.  GBPUSD 1.27958 seviyesinden 1.29251 seviyesine gelirken İngiltere tarafında Brexit resmi zirvesi öncesi oldukça olumlu hava esmekte. Brexit konusunda İspanya Cebeli Tarık durumunun belirsizliği açısından veto edeceğini duyursa da May açıklamasında taslak üzerinde o konuya da açıklık geleceğini açıklaması Brexit’in artık daha pozitif ve reel olduğunun piyasa tarafından algılanmasıyla Sterlin üzerindeki olumlu havanın devam etmesi beklenebilir.  Bir diğer önemli konu olan İrlanda’nın ise geleceğe bırakılacağı açıklandı. 26 sayfalık taslakta, her iki tarafın bir serbest ticaret bölgesi kurulması, düzenleyici kuruluşlar ve gümrüklerde derin işbirliğine gidilmesi ve açık ve adil rekabeti sağlayacak düzenlemelerin yapılması öngörülüyor. Bu yükseliş üstünde ABD piyasalarının kapalı olması ve işlem hacminin nispeten düşük olması da etkili olduğunu düşünmekteyiz.  Şimdi asıl soru İngiltere içi anlaşma olacak. Zira Muhalefet İrlanda sorunu konusunda zıt davranırken Theresa May ve Sterlin’i İngiltere içi sorunlar takip edilecek. 29 Mart tarihi yaklaştıkça da bu mevcut anlaşma şimdilik olumlu gibi dursa da gümrük birliği gibi zaman kazandırıcı maddelerin İngiltere üzerinde Brexit’in etkisinin en aza indirgemeyi amaçlıyor gibi durmakta.

AB tarafında ise asıl sorun İtalya olarak karşımızda dururken hala sorun çözülmemiş olması Euro üzerindeki olumlu havanın geçici olması beklenebilir. ABD tarafında piyasalar kapalı olsa da dün Trump açıklamaları takip edildi. Suudi Arabistan Veliaht Kralı Muhammed bin Selman’ı Kaşıkçı cinayetine dair sorumlu tutmak için yeterince delil olmadığını savunan Trump, “Belki de bütün dünya sorumlu tutulmalıdır, çünkü dünya kirli bir yer.” dedi. Suudi Arabistan konusunda tavrını belli eden Trump dünya kamuoyundan tepki çekmesi beklenebilir. Bir taraftan unutulsa da ticaret savaşları ve tarifeler bitmemişken Çin Ticaret Bakanlığı, ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) Ofisinin, Çin’i  büyük teknoloji firmalarının bilgisayarlarına sızarak fikri mülkiyet kapsamındaki  ticari bilgileri izinsiz ele geçirme faaliyetlerini sürdürmekle suçladığı raporu,  “mesnetsiz” olarak nitelendirdi.

Bakanlık Sözcüsü Gao Feng, Çin’in ABD’ye yönelik siber hırsızlık  faaliyetlerini artırmakla itham edildiği rapora tepki göstererek, raporun “Çin  için tamamen kabul edilemez” olduğunu ifade etti. EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak dünkü yükselişin kalıcı olmaması dikkat çekmekte olup paritenin bu hafta 1.13757 seviyesini 3 kere denenmiş ve aşamamış olması dikkat çekmekte. Bu seviye altında destek olarak 1.13510 ve 1.12971 seviyeleri takip edilirken yukarıda 1.14296, 1.14588 ve 1.15127 direnç noktaları takip edilebilir.

GBPUSD paritesine bakarsak genelde korele gitse de biraz daha pozitif bir kapanış gerçekleştirmiş olması öne çıkıyor. 1.26976 dip noktası olarak uzun vadeli grafikte dikkat çekiyor. Sterlin’in Dolar karşısında daha pozitif olması için daha kuvvetli kapanışlar gerektirmekte. 1.30170 seviyesi üstü kapanışlar pozitif olarak yorumlanırken 1.27875 seviyesi ve altında 1.26976 satış yoğunluklu bölgeler olarak nitelendirilebilir.

Yurt içinde dün tüketici güveni rakamı açıklanırken 59.6 ile geçen aya kıyasla yükseliş kaydetti. Hazine ve Maliye bakanı açıklamalarına bakarsak “Gerek üretici ve tüketici enflasyonunda aşağıya trendi güçlü bir şekilde göreceğiz.” açıklamasında bulundu. Albayrak, “Bugün devletin kasasında gelir-gider dengesi hiç olmadığı kadar güçlü. Attığı adımlar, verdiği reflekslerle 2018 yılı çok tarihi bir yıl olarak kayıtlara geçecek” dedi.  USDTRY’de dün 5.3000 desteği kırılarak 5.2800 seviyelerinin görülmesi teknik açıdan önemli bir seviye olurken kalıcı olmadı zira satış isteği paritedeki teknik olarak da destek görürken 5.2672, 5.2364 seviyeleri takip edilmesi gereken destek seviyeleri olacaktır. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5.3368, 5.3756 ve 5.4452 direnç noktaları izlenecektir.

Afrika tarafında ise Güney Afrika Merkez Bankası politika faizi olan repo faizini beklendiği gibi yüzde 6.75’ten yüzde 6.5’e düşürerek, enflasyon görünümüne yönelik risklerin biraz azaldığını ifade etti. MB Başkanı Lesetja Kganyago basın toplantısında yaptığı açıklamada para politikası komitesinin dört üyesinin faiz oranının düşürülmesini, üç üyesinin ise faiz oranının sabit tutulmasını istediğini belirtti.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Brent Petrol

 

 

 

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.