Haftanın Son İşlem Günüde Asya Seansı

Haftanın son işlem günündeyiz ve piyasalarda bugün paskalya tatili havası esiyor. Avrupa ve ABD’de piyasalar kapalı olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Asya tarafına dönecek olursak Japonya’da Nikkei endeksi günü %0.65 artıda tamamlarken Güney Kore KOSPI endeksinde %0.11’lik kayıp var. Çin’de ise Shangai Composite günü %0.62 kazançla tamamladı. Avustralya ve Yeni Zelanda da ise borsalar kapalıydı.

Asya seansının tek öne çıkan verileri ise Japonya’dan TÜFE rakamlarıydı. Ulusal çekirdek TÜFE yıllık bazda beklentiden kötü gelerek %0.0’da sabit kaldığını görüyoruz. Tokyo çekirdek TÜFE ise -%0.3 ile beklentilerden kötü geldi. BoJ’un devasa varlık alım programı ve parasal genişleme hamlelerine rağmen hala enflasyonda beklenen iyileşmenin yaşanamadığını gönül rahatlığıyla söylemek mümkün.

“Ee BoJ negatif faize de geçti neden hala enflasyonda kıpırdama yok?” sorusunun cevabı iste biraz sabır. Negatif faizlerin enflasyona etkisini görebilmek için biraz zaman gerekiyor. Ancak bu kesinlikle negatif faizler enflasyonu yukarı taşıyacak anlamına gelmiyor. Sadece şuan için bunun bir etkisini görmememiz normal.

USDJPY’ye gelecek olursak verilerin ardından 113.30 bölgesine kadar bir yükselişe şahit olduk ancak bu seviyelerden satıcıların devreye girmesiyle bir miktar geri çekilme yaşanıyor. Hafta başından itibaren alıcılı seyir devam eden paritede yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 113.70 ve 114.00 bölgeleri direnç olarak takip edilebilir. Aşağıda ise 111.00 bölgesi son derece önemli destek seviyesi. Bu bölgelerde BoJ’un piyasalara müdahale edeceği spekülasyonları ile yükselişlere şahit olmuştuk hatırlayacağımız üzere.

Ayrıca Dallas Fed Başkanı Kaplan, gece açıklamalarda bulundu. Fed’in olabilecek en hızlı şekilde faiz oranlarında normalleşmeye gitmek istediğini, bununla birlikte Fed’in sabırlı ve kademeli bir yol izlemesini anlayışla karşıladığını söyledi. Enflasyonda iyileşme için daha çok kanıt görmek istediğini söyleyen Kaplan, petrol fiyatları üzerindeki baskının devam etmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Bugün 14.30’da ABD’den büyüme verilerini takip edeceğiz. Piyasaların kapalı olması nedeniyle hacimlerin düşük olmasını beklediğimizi de parantez içerisinde hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.