Haftanın İlk İşlem Gününde Piyasalar

Hareketli bir günü geride bırakıyoruz. Haftanın ilk işlem gününde Avrupa Borsalarında genel rengin kırmızı olduğunu görüyoruz. DAX %3’e FTSE ise %2.50’ye yakın eksideyken BIST 100 de günü -%0.27 ile hafif düşüşle kapadı. Petrol fiyatları üzerinde ise baskı oluştuğunu gördük ve ham petrolün varil başına fiyatı 46.10 dolar seviyesine kadar geriledi.

Ekonomik takvimde açıklanan önemli bir veri yoktu ve bu akşam saatlerinde mikrofon başına geçmesi beklenen ECB Başkanı Mario Draghi’nin de konuşmasının iptal edildiği açıklandı. Böylelikle Fed Başkanı Yellen ve BoE Başkanı Carney’in ardından Super Mario’nun da konuşması iptal edilmiş oldu.

Petrol fiyatlarındaki düşüşe dolar endeksindeki toparlanma da eşlik edince USDCAD’de 1.30 desteğinden yükselişler hız kazandı. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 1.3140 ve 1.32 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.30 ve 1.2860 seviyeleri önemli destek konumunda.

USDTRY ise haftanın ilk işlem gününde konsolide devam ediyor. Geri çekilmelerde aşağıda 2.92 ve 2.90 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Bu bölgeler üzerinde kalındığı sürece toparlanma devam edebilir. Yükselişlerde ise 2.95 ve 2.97 bölgelerinin tamamen alınmasıyla yeniden 3.00’a doğru yolculuk başlayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.