Haftanın İlk İşlem Gününde Piyasalarda Hava İyimser

Kritik referanduma 3 gün kala Brexit endişelerinin biraz da olsa azalmış olmasıyla piyasalar yeni haftaya iyimser bir başlangıç yaptı. Asya borsalarında hakim olan renk yeşildi ve Japonya Nikkei endeksi zayıflayan Yen ile birlikte günü %2.3 kazançla tamamladı. Avrupa borsaları da güne artıda devam ediyor. DAX ve FTSE 100 endeksi ise güne %3.50’ye yakın kazançla devam ediyor.

Son yayınlan anketlerde milletvekili Jo Cox’a yapılan saldırıda hayatını kaybetmesi sonrası AB’de kalalım kampının artış göstermesi ve petrol fiyatlarının da yeniden yükselişe geçerek 50 dolar seviyesine yaklaşmış olması piyasalardaki bu iyimser havanın oluşmasında pay sahibi.

Özellikle belirsizliklerin artması ile güvenli liman olarak talep gören ALTIN üzerinde bugün bir miktar baskı oluştuğunu görüyoruz. Geri çekilmenin devam etmesi durumunda 1270 ve 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1255 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

GBPUSD ise Haziran ayın en yüksek seviyelerine yükselmeyi başardı. Yukarı yönlü hareketin hız kazanması ile önce 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.4690 ve ardından 1.4770 seviyeleri önemli direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.4580 ve 1.4470 önemli destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün ekonomik takvimde açıkçası önemli bir veri yok ve bu yüzden piyasaların gözü kulağı tamamen referandum ile ilgili gelişmelere çevrilmiş durumda. Kanada’dan toptan satışlar açıklanacak olsa da gelecek olan verinin USDCAD’de etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.