Haftanın İkinci İşlem Gününde Piyasalar – 19 Mart 2019

Geride bıraktığımız haftanın ilk işlem günü veri açısından oldukça sakin geçerken piyasalarda bir FED beklentisi olduğu söylenebilir. Çarşamba günü gerçekleşecek olan FED toplantısında piyasalar faizde herhangi bir değişiklik beklemezken Powell’ın geleceğe yönelik vereceği mesajlar oldukça önem arz ediyor. Gelişmek olan ülkelerin para birimleri özellikle Asya tarafının haftaya iyi başlamasıyla birlikte Güney Kore Wonu ve Hint Rupisi öncülüğünde Dolar karşısında yükseldi. Haftanın birinci işlem gününde ise küresel piyasalarda ülke Borsalarının yükselmesi dikkat çekiciydi. Makro ekonomik verilere baktığımızda Yurtiçi ve ABD tarafı bugün sakinken Avrupa tarafında Almanya Zew Ekonomik Hissiyatı datasını karşılıyor olacağız. Ayrıca Brexit sürecinin devam ettiği İngiltere’den de Ocak ayı İşsizlik rakamları gelecek.

EURUSD

Avrupa bölgesinde makro ekonomik veriler bir yana fiyatlamalara baktığımızda ise Euro geride bıraktığımız haftada ki kayıplarını bir nebze olsun telafi etmeye çalışıyor. Teknik açıdan EURUSD’nin 1.1300 seviyesinin üzerine kendini tekrardan atması önemli. 12 Mart tarihinden bu yana haftalık yükselişini sürdüren paritede 100 günlük Hareketli Ortalama olan 1.1366 seviyesi ilk etapta karşımıza gelebilecek direnç. Daha uzun vadede ise 1.1395 ve 1.1434 seviyeleri sırasıyla test edilebilir. Aşağı yönlü ataklarda ise 1.1261 desteği hala önemini koruyor.

USDTRY

Yurt içi piyasalarda ise bir durağanlık hakim. Siyasi haber akışları ve ekonomik veriler açısından oldukça sakin göründüğümüz haftada Doların, TL karşısında 5.44 – 5.48 bandında sıkıştığını gözlemliyoruz. Geçen hafta USDTRY kapanışı Dolar endeksinin kayıplarını özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında arttırmasıyla 5.44 seviyelerinde yapmıştı. Haftanın ilk işlem gününde ise bu kayıplarını geri alan Dolar yeniden 5.47 – 5.46 seviyelerinde fiyatlanmakta. Önemli seviyelere bakarsak aşağıda 5.42 seviyesinin kırılmaması hala yükseliş kanalı içerisinde olduğumuzun bir göstergesi olabilir. Bu hareketlerin devamında 5.48 direncinin aşılmasıyla 5.54 noktasına doğru güçlü alımlar gelebilir. Bu teknik seviyeler bir yana bir seçim sürecinde olduğumuzu ve gelebilecek açıklamaların piyasalarda sert etkiler yaratabileceğini unutmamak gerekiyor. Ayrıca FED’in faiz kararı ve Powell’ın Çarşamba günü yapacağı açıklamalarda TCMB’nin politikalarını etkileyebilir.

ONS ALTIN

ABD – ÇİN ticaret görüşmeleri, Brexit, Mario Draghi’nin Avrupa bölgesi için verdiği olumsuz mesajlar derken değerli metal tarafı güçlü duruşunu sürdürüyor. Geride bıraktığımız haftalarda 1346 seviyesine kadar sert ataklar yapan Ons, bir düzeltme yaparak tekrardan 1300 bandına geri geldi. Piyasalarda ki risk iştahı bir yana ABD kanadında en son gelen enflasyon rakamlarının bekleneni karşılamaması ve On yıllıklarda ki sert geri çekilme hareketi altını güçlü tutuyor diyebiliriz. Bunun üzerine FED tarafından gelebilecek güvercin açıklamalar ve ilerisi için faizlerde indirim ihtimalinin gündeme gelmesi sarı metali tekrardan 1340 bandına götürebilir. Fakat bunun öncesinde 1308 ve 1323 dirençleri güçlü durabilir. Geri çekilmelerde ise 1300 psikolojik seviyesinin kırılması 1293,1284 desteklerini beraberinde getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.