Haftanın Dördüncü İşlem Gününde FED Sahne Alıyor – 8 Kasım 2018

Bir yandan seçim kazanan ve bunu başarı olarak ilan eden Trump yönetimi bir yandan da 2010 yılından beri ilk defa temsilciler meclisimde çoğunluğu elde eden demokratlar. ABD’de dengeler belki yeniden değişiyorken piyasa bunu dün çok da farklı yorumlamadı. Volatilite olsa dahi fiyatlamalar ortalama olarak aynı yerde kalırken, borsa endeksleri de yükselişle açılarak hem ABD hem Asya tarafında kazançlı bir seyir izledi. Bundan sonra nasıl bir tavır izleyeceği merak edilen ABD başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisinde Demokratların üstünlüğü ele geçirmesinin ardından Beyaz Saray’da yaptığı değerlendirmede, kendisinin hedef alınması durumunda “savaş pozisyonuna” geçeceğini söyledi. Dolar’ın satıcılı seyir etmesine sebep olan soruşturma iddasına karşı da ‘Kongre seçimleri sonrasında düzenlediği ilk basın toplantısında Trump, “Bir soruşturmadan bahsedip duruyorlar. Ellerinde hiçbir şey yok. Neden? Çünkü ortada hiçbir şey yok.” dedi. Seçimler sonrası artık gözler tekrar FED üzerinde olacakken bugün FOMC açıklaması ve federal fon hedef oranı  yatırımcılar ve piyasa tarafından takip edilecektir. Beklenti faiz artırımı olmaması yönünde olacak.
Avrupa tarafında ise finansal kurumların AB şirketlerinin hizmetleri kullanması için merkezlerini Londra dışına taşıması dikkat çekmekte. Bloomberg haberine göre Büyük işlem platformlarının Brexit nedeniyle Avrupa Birliği (AB) içinde regüle bir oluşuma gitmesine karşın, BrokerTec mevcut bir piyasanın Londra’dan Kıta Avrupası’na (Amsterdam) taşınması anlamında bir ilk olacak. Bu durum İngiltere tarafında beklenen bir durumken Brexit tarafında henüz bir gelişme yok.  Bugün AB tarafında ECB aylık rapor takip edilirken AB ekonomi öngörüleri verisi de yol gösterici olacaktır.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak günlük grafikte oluşan yukarı yönlü tepki hareketinin devamı için aşılması gereken güçlü dirençler karşımıza çıkmakta. Tepki hareketinin devamı ve yukarı yönlü hareket için 1.14668 üzerinde kalıcı kapanışlar görmemiz gerekebilir. Burasının üstünde ise 1.15446 ve 1.16500 dirençleri karşımıza çıkmakta.  Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.13799, 1.13347 ve 1.12296 destek noktaları takip edilecektir.

Yurt içinde ise önemli bir gelişme yokken USDTRY paritesinde bu gece açılıştan itibaren yukarı yönlü iştahlı bir grafik izledik. 5.3823 seviyesine yükselen paritenin günlük grafikte bozulma gözükmezken gösterge tahvildeki hafif yükseliş kaynaklı bir hareket olarak görülebilir. Teknik olarak bakarsak 5.4065 üstüne doğru kırılması pariteyi teknik görünüm olarak yukarı atmasına sebep olacakken, aşağı yönlü hareketlerde 5.3158, 5.2733 ve 5.1826 destek seviyesi izlenebilir.

Petrol tarafında dün ABD ham petrol stokları verisini takip ettik. Stokların beklenen 2.433M varilden yüksek gelerek 5.783M olarak gelmesi petrol fiyatları açısından aşağı yönlü baskı yaratması beklenebilir. Bunun yanında yüksek gelen stoklar ile OPEC üyelerinin arzı kısma yönünde atması beklenebilir. İran meselesi şimdilik çok büyük bir sorun oluşturmazken teknik resimde orta vadede Ham petrolde düşüş trendi hakim olurken, destek seviyesi olarak 60.80, 60.00 ve 58.02 noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 62.78, 63.96 ve 65.94 direnç noktaları takip edilebilir.

Altın fiyatlarına bakarsak dünkü ara seçimlerde volatil hareket sergileyen emtia grafiksel olarak da kritik yerde fiyatlanmakta. 1214.00 seviyesi üzerine sert çelikmiş olması bu seviye üstünde kaldıkça yukarı yönlü iştahın da devamının gelmesine sebep olabilir. ABD 10 yıllıkları ve Dolar’ın seyrinin Altın fiyatlarına yön vermesi beklenirken 1234.23, 1241.98 ve 1255.33 direnç seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ie 1220.88, 1215.28 ve 1201.93 destek noktaları takip edilebilir.

Son olarak Çin tarafında bu sabah ticaret verileri geldi. Gelişen ülkeler açısından da önemli olan Çin verileri ihracat rakamları %15.6 artarken, İthalat rakamları %21.4 artış gösterdi. Ticaret dengesi ise 34.02B olarak açıklandı. Çin FX rezervleri ise 3.053’den 3.06 trilyon dolara geriledi.

EURUSD

Ons Altın

USDTRY

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.