Haftalık Piyasa Takvimi/29-03.07.2015

Tarım Dışı İstihdam Piyasaları Sallayacak!

Hafta boyunca Yunanistan ile kreditörler arasında olan görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmadı ve başlıkların çok çabuk değiştiği zamanlarda EURUSD’de ani hareketlerin yaşanmasına şahit olduk. Diğer yandan USD’nin zaman zaman baskılı zaman zamanda baskısını hissettiremediği bir haftaydı. Bu hafta bizi önemli veriler ve gelişmeler bekliyor. Özellikle ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam değişimi verisi paritelere büyük hareketler getirecek. Diğer yandan İngiltere, Türkiye ve Euro Bölgesi’nden gelecek olan verileri yakından takip edeceğiz. Dilerseniz gün gün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
Pazartesi:
02.50, Japonya perakende satışları (beklenti  %2.3). Önceki veriyle kıyasladığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. USDJPY’de hareketlenmeler yaşanabilir.
Gün içinde Almanya’dn aylık bazda TÜFE açıklanacak. Beklenti %0.1. Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’dan önemli bir veri EUR için. Fakat beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
11.30, İngiltere şahıslara veriler net krediler.(önceki veri 2.9 milyar). Açıklanacak olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur. Fakat GBP paritelerine büyük bir hareket getirmesini beklemiyoruz.
15.30, Kanada ham madde fiyat edenksi (önceki veri %3.8). Önemli petrol ihraçatçısı olan Kanada petrol fiyatlarındaki düşüşten negatif etkileniyor. Gelecek olan veride iyileşme olması CAD için pozitif olur.
17.00, ABD beklemedeki konut satışları (önceki veri %3.4). USD için önemli bir veri. Açıklanan veride değişim olmasu USD paritelerinde karşımıza fırsatlar çıkarablir.
Salı:
04.00, Yeni Zelanda ANZ iş güveni endeksi (önceki veri %15.7 ). NZD için önemli bir veri. RBNZ’den önümüzdeki dönemlerde faiz indirimlerinin devam etmesi bekleniyor. Gelecek olan verlerde kötüleşme yaşanması NZD için negatif olur.
10.55, Almanya işsizlik oranı değişimi (beklenti -8 bin). Beklenti üzeri gelecek olan veri EUR için pozitif olur ve istihdam piyasasındaki iyileşme Almanya için son derece önemli.
11.30, İngiltere cari denge (beklenti -24.3 milyar), çeyreklik final büyüme (beklenti %0.4). Gelecek olan her iki veride iyileşme yaşanmasıyla birlikte GBP paritelerinde hareketlenmeler yaşanabilir.
12.00, Euro Bölgesi TÜFE (beklenti %0.3), işsizlik oranı (beklenti %11.1). Açıkcası gelecek olan verilerde değişim olmaması paritelere sınırlı hareketler getirir.
15.30, Kanada büyüme (önceki veri %-0.2). Bu saatlerde USDCAD’de fırsatlar bizi bekliyor olabilir. CAD için son derece önemli bir veri. Bu nedenle beklenti altı açıklanacak olan veri USDCAD’de yukarı yönlü hareketlerin görülmesine neden olabilir.
17.00, ABD CB tüketici güveni endeksi (beklenti 97.3). Beklentiden çok farklı gelecek olan veri USD paritelerinde fırsatlar sunabilir.
Çarşamba:
02.50,Japonya tankan imalat endeksi (beklenti %0.6), tankan imalat dışı endeksi (beklenti 23). Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması JPY için pozitif olur.
04.00, Çin imalat PMI (beklenti 50.3). Son dönemlerde Çin ekonomisinde kötüleşme yaşandığını biliyoruz. 50 seviyesi üzerinde gelecek olan veri ekonomi için pozitif bir sinyal olabilir.
04.30, Avustralya konut onayları (beklenti %1.0). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Son dönemlerde Avustralya’dan veriler beklenti altı kalıyor ve bu durum AUD üzerinde baskı oluşturuyor. Gelecek olan verinin beklenti üzeri açıklanması  AUD üzerindeki baskının bir miktar azalması anlamına gelebilir.
04.45, Çin HSBC final imalat PMI (önceki veri 49.6). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride bir değişim yaşanması beklenmiyor. Fakat 50 altında kalan veri imalat sektöründe düzelme yaşanmadığını gösterebilir.
10.00, Türkiye imalat PMI (önceki veri 50.2). Açıklanacak olan verinin 50 üzeri gelmesi TRY için pozitif olur. USDTRY’de geri çekilme yaşandı geçtiğimiz hafta Fed yetkililerinin temkinli açıklamalarından sonra. Fakat orta vade de USDTRY’de yeniden yukarıların gelebileceğini söyleyebiliriz.
10.15-11.00 arasında İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nden imalat PMI açıklanacak. EUR için son derece önemli veriler. Beklenti üzeri gelecek olan veriler EUR için pozitif olur ve EURUSD’de yukarı yönlü hareketler görebiliriz.
11.30, İngiltere imalat PMI (beklenti 52.5). Gelecek olan veride hafif bir iyileşme yaşanması bekleniyor. GBPUSD paritesinde hareketlenmeler olabilir bu saatlerde.
15.15, ABD ADP tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 205 bin). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. 200 bin üzeri gelecek olan veri USD için pozitif olur. Cuma günü gelecek olan tdi verisinin ne yönde geleceği konusunda piyasada bir algı oluşturabilir.
15.15, Kanada ticaret dengesi (beklenti -2.0 milyar), ECB açıklamaları ve ABD ticaret dengesi (beklenti -44.2 milyar). ECB’den gelen açıklamarı yakından takip edeceğiz.  Gelecek olan verilerde ise değişimler olması USDCAD’de fırsatlar sunabilir.
17.00, ABD ISM imalat PMI (beklenti 53.0). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. USD için çok önemli bir veri. Bu saatlerde paritelerde fırsatlar karşımıza çıkabilir.
Perşembe:
04.30, Avustalya ticaret dengesi (beklenti %-2.2 milyar). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri AUDUSD’de yukarı yönlü hareketlerin yaşanmasına neden olur.
11.30, İngiltere inşaat PMI (beklenti 56.5). Gelecek olan veride iyileşme yaşanmasıyla birlikte GBP paritelerinde hareketlenmeler yaşayabiliriz.
14.30, ECB para politikaası tutankları açıklanacak. Toplantıda konuşulan konuların detaylarını göreceğiz. Komite üyelerinin QE programının nasıl ilerlediği konusundaki yorumlarını görebiliriz. Fakat paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
15.30, ABD tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 220 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.4), ortalama saatlik kazançlar (önceki veri %0.3). USD için son derece önemli ve kritik veriler. Özellikle Tdi verisinde yaşanacak olan iyileşme USD’nin pariteler üzerindeki baskısnı arttırmaya yardımcı olur. Diğer yandan ortalama saatlik kazançlarda yaşanacak olan iyileşmede USD için pozitif olur. Bu saatlerde karşımıza birbirinden önemli fırsatlar karşımıza çıkacak. 
17.00, ABD fabrika emirleri (beklenti %0.2). Beklentiden çok farklı gelecek olan veri USD paritelerinde fırsatlar sunabilir.
Cuma:
04.30, Avustalya perakende satışları (beklenti %0.5). Gelecek olan veride iyileşme yaşanması durumunda AUD paritelerinde fırsatlar karşımıza çıkar.
04.45, Çin HSBC hizmetler PMİ (önceki ver 53.5). 50 üzerinde gelecek olan veri gevşeme hamlelerin gelmesini azaltabilir. 50’nin altında gelecek olan veri PBOC’nin istediği bir durum olmaz.
10.00, Türkiye TÜFE (önceki %8.09). TCMB’nin yakından takip ettiği bir veri. Seçimler öncesinde TRY üzerindeki baskı devam ediyor. Gelecek olan veride kötüleşme olması TRY üzerindeki baskıyı iyice arttırabilir.
10.15-11.00 arasında İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nden hizmetler PMİ açıklanacak. Gelecek olan verilerin beklentide gelmesi paritelere yansımasıs sınırlı olur.
12.00, Euro Bölgesi büyüme (beklenti %0.4). Beklentide gelecek olan verinin etkisi son derece sınırlı olur paritelerde.
11.30, İngiltere hizmetler PMI (beklenti 57.2). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride bir değişim olması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
12.00, Euro Bölgesi perakende satışlar (beklenti %0.6). Gelecek olan veride de iyileşme olması EURUSD’de yükselişlerin yaşanmasına neden olabilir.
ABD’de tatil nedeniyle bankalar kapalı olacak. Bu sebeple öğleden sonra piyasalarda hacim düşük olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.