Haftalık Piyasa Takvimi/28-01.12.2015

2015’in Son Haftasında Bizleri Neler Bekliyor?

Aralık ayına baktığımızda piyasalarda hareketliliğin ve fırsatların son derece fazla olduğu bir ayı geride bırakıyoruz. Aralık ayına ECB ve Fed damgasını vurdu. Piyasalar ECB’nin varlık alım programının büyüklüğünün artırmasını ve mevduat faizinde 15-20 baz puanlık bir indirim bekliyordu fakat ECB çok da gevşek olmayan bir tutum sergiledi ve EUR alıcıları devreye girdi. Diğer yandan Fed 10 yıl aradan sonra faizleri 25 baz puan arttırarak ekonomiye duyduğu güveni gösterdi. Son haftalarda ise piyasalarda Noel havasının hakim olması ve bankaların tatil olması nedeniyle piyasalarda hacmin son derece düşük olduğunu  gördük. Dilerseniz 2015 yılının son ekonomik takviminde bizleri neler beklediğine bir göz atalım.
Pazartesi günü Asya seansında Japonya’dan perakende satışlar ve öncü endüstriyel üretim açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması JPY için pozitif olur.
Türkiye’de saat 13.30’da imalat güveni, 14.30’da ise kapasite kullanım oranı açıklanacak. Beklentiden farklı gelecek olan veriler TRY paritelerinde hareketlenmelere neden olabilir.
Kanada ve İngiltere’de Noel tatili nedeniyle bankalar kapalı olacak. Bankaların kapalı olması nedeniyle piyasalarda hacmin düşük olması bekleniyor.
Salı:
ABD’den gelecek olan veriler hacimsiz piyasaya hareket getirebilir. 15.30’da ticaret dengesinin açıklanması beklenirken, 17.00’da ise CB tüketici güveni endeksinin açıklanması bekleniyor. USD için önemli veriler. Beklenti üzeri gelecek olan veriler USD paritelerine hareket getirebilir.
Çarşamba:
İspanya’dan saat 10.00’a flaş TÜFE açıklanacak. Önceki rakam %-0.3. Gelecek olan rakamda kötüleşme yaşanması EUR için negatif olur. İspanya’da yapılan seçim sonuçlarında artık tek parti hükümeti çıkmadığını gördük. Yapılacak olan koalisyon görüşmelerindeki belirsizlik EUR’u kötü yönde etkileyebilir.
11.00’da Euo Bölgesi’nden M3 para arzı açıklanacak. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi son derece sınırlı olur.
ABD’den saat 17.00’da beklemedeki konut satışları açıklanacak. Önceki rakam %0.2. Gelecek olacak veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur fakat veri sonrasında paritelerde yaprak bile kıpırdatmayacak bizce.
Perşembe:
Yılbaşı arifesi nedeniyle Japonya, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda ve Avustralya’da bankalar tatil olacak. Banka tatili nedeniyle piyasalarda hacmin çok düşük olması bekleniyor.
10.00’da Türkiyece ticaret açığı (önceki rakam -3.6 milyar) açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY alıcılarının devreye girmesine neden olabilir.
ABD’den saat 15.30’da haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Son dönemde gelen bu verinin beklentiler doğrultusunda geldiğine şahit olduk. Gelecek olan verinin paritelerdeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.
Cuma:
Amerika, Kanada, Çin, Japonya ve Euro Bölgesi’ndeki bankalar yılbaşı tatili nedeniyle kapalı olacak. Yeni yılın ilk gününde piyasalarda sakinliğin hakim olacağını söyleyebiliriz.
Çin’den 03.00’da imalat PMI ve imalat dışı PMI açıklanacak. Çin ekonomisinin değişmezi hizmetler sektörü. PBoC ekonominin canlanması için bu sene elinde bulunan bütün araçları kullandı. Faizlerde ve munzam karşılıklarda yapılan indirimlerle ekonominin canlanması hedeflendi fakat beklenen ilerlemenin kaydedilmediğini gördük. Yapılan bu gevşeme hamlelerinin etkisini önümüzdeki dönemde daha net bir şekilde göreceğiz.
Bütün bir yıla baktığımızda piyasalarda önemli fırsatlar karşımıza çıktı fakat  bu fırsatları olumlu bir şekilde değerlendirmek çok da kolay olmayabiliyor. Forex Koçu bu zorlu dönemlerde yatırımcılarının yanında olarak zor olanı kolaya çevirmeyi bildi. Önümüzdeki yıl artık yatırımlardan pozitif getiri sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit… Ailemizin bir parçası olarak başarıya giden yoldaki zorlukları birlikte aşabiliriz… Haydi sizleri bekliyoruz…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.