Haftalık Piyasa Takvimi/27-31.07.2015

Sıkı Durun FOMC Kararları Geliyor!

Çok önemli bir haftayı geride bıraktık. Paritelerde hareketliliğin olduğu bir haftaydı. Paritelerde genelde dolar baskısı vardır. Petrol fiyatlarında yaşanan gerileme CAD üzerinde baskı yarattı ve USDCAD’de yukarı yönlü hareketlere şahit olduk. Diğer yandan yurtiçinde yaşanan gelişmeler ve siyasi belirsizlikler nedeniyle USDTRY’de keskin yükselişler yaşandı. Bu hafta bizi önemli veri ve gelişmeler bekliyor. Özellikle FOMC kararları haftanın en önemli gelişmesi olarak karşımıza çıkacak. Diğer yandan Euro Bölgesi, Kanada, Avustralya ve Türkiye’den önemli veriler açıklanacak. Dilerseniz gün gün yaşanacak olan veri ve gelişmelere bakalım.
Pazartesi:
Almanya’dan saat 11.00’da ifo iş iklimi endeksi açıklanacak. Beklenti 107.3. Beklentiden iyi gelecek olan veri EUR için son derece pozitif olur. Bu saatlerde fırsat çıkar mı derseniz çıkar.
Türkiye’den saat 14.30’da kapasite kullanım oranı açıklanacak. Önceki veri %75.1. Hafta boyunca yurt içinde yaşanan gelişmeler TRY üzerinde baskı oluşturdu. Gelecek olan veride iyileşme olması TRY için pozitif olur fakat USDTRY’deki yükselişleri bizce engellemeyebilir.
ABD’den saat 15:30’da çekirdek dayanıklı mallar siparişi açıklanacak. Beklenti %0.3. Bu saatlerde günün en önemli fırsatlarının çıkmasını bekliyoruz. USD paritelerinde fırsarlar çıkacaktır.
Salı:
Saat 14.30’da İngiltere’den çeyreklik öncü büyüme açıklanacak. Hafta içerisinde BoE üyesi Miles’dan faiz artırımına yönelik açıklamalar gelmesi GBPUSD’yi yukarılara taşımıştı. Beklentiden iyi gelecek olan veri GBPUSD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkarır.
Kanada’dan saat 15.30’da ham madde fiyat endeksi açıklanacak. Petrol fiyatları üzerindeki baskının devam etmesi CAD üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Gelecek olan veride büyük bir değişim olsa bile USDCAD’e keskin hareketler getirmez.
ABD’den 17.00’da CB tüketici güven endeksi gelecek. Beklenti altı gelecek olan veri USD için negatif olabilir fakat USD’nin basksını azaltacak cinsden olmaz.
Çarşamba:
02.50, Japonya  perakende satışlar (bekelnti %0.5). Açıklanacak olan verinin beklenti altı kalması USDJPY’de yukarı yönlü hareketler yaşanmasına neden olabilir.
17.00, ABD beklemedeki konut satışları (beklenti %0.9). Beklentide gelecek olan verinin paritelerde pek fazla etkisi olmaz bizce.
21.00’da FOMC kararları ve faiz kararı açıklanacak. Haftanın en önemli gelişmesi. Piyasalar Fed’den Eylül ayı faiz arttırımına yönelik ip uçları aramaya çalışacak. İstihdam piyasasında yaşanan gelişmeler doların baskısını arttırdı geçtiğimiz hafta. Şahin tonda gelecek olan açıklamalar USD’nin baskısının devam etmesi anlamına gelir.
Perşembe:
RBA başkanı Steven 03.30’da açıklamalar yapacak. Geçtiğimiz hafta AUD’un değer kaybetmesinin gerektiğini ifade etti. Açıklamaları AUDUSD’de etki yaratabilir.
04.30, Avustralya inşaat izinleri (beklenti %-0.8). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalacak olan veri AUDUSD’de satışlar getirebilir.
15.30’da ABD’den çeyreklik büyüme ve haftalık işsizlik başvurusu açıklanacak. Her iki veride de iyileşme olması durumunda USD büyük bir baskı yaratabilir. Fırsat isteyen yatırımcılar bu saaterde ekran başına.
Cuma:
02.50, Japonya hane halkı harcamaları (beklenti %1.7). Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması JPY için negatif olur.
10.00, Türkiye ticaret dengesi (beklenti -6.30 milyar). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. TRY için önemli bir veri. USDTRY’de hareketlenmeler yaşanabilir.
04.00, ANZ iş güveni endeksi (önceki veri -2.3). Geçtiğimiz hafta RBNZ faizleri indirmişti ve gelen veriler beklenti altı kalmıştı. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması NZD üzerinde baskı oluşturabilir.
04.30, Avustralya çeyreklik ÜFE (önceki veri %0.5). Açıklanacak olan veride iyileşme olması AUD için pozitif olur.
Kanada’dan 15.30’da aylık büyüme açıklanacak. Önceki veri %-0.1. Baktığımızda CAD için son derece önemli bir veri. Faka gelecek olan veride kötüleşme olması USDCAD’i soluksuz bir şekilde yukarı taşır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.