Haftalık Piyasa Takvimi/26-30.10.2015

FOMC Kararları Önümüzdeki Haftaya Damgasını Vuracak

Piyasalarda hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Dolar haftaya pek de iyi başlamasa da hafta ortasından sonra üzerindeki baskı bir miktar azaldı. Diğer yandan ECB başkanı Draghi’den gelen açıklamalar haftaya damgasını vurdu. Draghi, mevduat faizlerinin indirilebileceğini ve bazı üyelerin bu toplantıda daha fazla gevşeme gelebileceği konusunu konuştuğunu belirtti. Gelen bu açıklamalar EUR satışlarını beraberinde getirdi ve EUR/XXX paritelerinde satışlar geldi. PBoC ise ekonomiyi canlandırmak için faizlerde ve munzam karşılıklarda indirme gitti. PBoC yaptığı açıklamada faiz indirimi için manevra alanlarının olduğunu ifade etti. Önümüzdeki haftaya baktığımızda ise önemli veri ve gelişeler var. Özellikle FOMC kararları haftaya damgasını vuracak. Yani haftaya bolca fırsat karşımıza çıkacak. Dilerseniz gün gün yaşanan gelişmelere ve verilere bakalım.
Pazartesi günü asya seansında önemli bir veri karşımıza çıkmıyor. Almanya’dan saat 12.00’da ifo iş iklimi endeksi açıklanacak. Beklenti 108.0. Önceki veriye baktığımızda gelecek olan rakamda herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. 
Türkiye’den saat 15.30’da kapasite kullanımı açıklanacak. Önceki veri %75.9. Geçtiğimiz hafta risk iştahının artması ile birlikte USDTRY 2.90 bölgesi altına kadar geriledi fakat gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
17.00’da ise ABD’den yeni konut satışları açıklanacak. Piyasanın beklentisi 550 bin civarında. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Salı:

Yeni Zelanda’dan saat 12.45’de Asya seansına hareket getirecek bir veri açıklanacak. Bu veride Ticaret dengesi. Beklenti -800 milyon. Geçtiğimiz hafta risk iştahın artması ile birlikte NZDUSD’de toparlanma yaşandı. Beklentiden iyi gelecek olan veri NZDUSD’de yükselişi destekleyebilir.
İngiltere’den saat 12.30’da çeyreklik büyüme açıklanacak. Beklenti %0.6. GBP için son derece önemli bir veri. Beklenti altı bir rakam açıklanması GBPUSD üzerindeki baskıyı artırabilir.
ABD’den ise 15.30’da çekirdek dayanıklı malların siparişi açıklanacak. Beklenti %0.1. USD paritelerine önemli hareketler getirebilecek bir veri. Beklenti üzeri gelecek olan rakam USD alıcılarının devreye girmesine neden olabilir. Bu saatlerde paritelerdeki fırsatlara hazır olun.
17.00’da ise ABD’den CB tüketici güveni endeksi açıklanacak. Beklenti 102.5 Beklentide gelecek olan verinin paritelere bir hareket getirmesini beklemiyoruz.
Çarşamba:
Hareketli bir Asya seansı bizi bekliyor. Önce 02.50’de Japonya’dan perakende satışlar sonrasında ise Avustralya’dan TÜFE açıklanacak. Özellikle TÜFE verisinin beklenti altı kalması AUDUSD’de ayıların devreye girmesine neden olabilir.
15.30’da ABD’den ticaret dengesi açıklanacak. Önceki rakam -67.2 milyar. USD için önemli bir veri. Ticaret açığının azalması USD için son derece pozitif olacak.
Ve beklenen FOMC toplantısı saat 21.00’da gerçekleşecek. Eylül ayı toplantısında piyasa tarihi bir an yaşanacağını bekliyordu fakat temkinli bir Fed ile karşılaşılması sonrasında USD satışları geldi ve USD üzerinde baskı oluştu. Eylül’deki toplantıdan sonra ABD’den gelen veriler pek fazla tat vermedi. Bu sebeple temkinli bir tutum sergileyen Fed’in bu duruşunu bozması beklenmiyor. Piyasa yeniden faiz artışı konusunda bu toplantıda da bir sinyal arayacak fakat temkinli bir Fed’le karşılaşılma olasılığı çok daha yüksek. Yine de kararlar açıklanırken paritelerde ani hareketler yaşanacak. 
Yeni Zelanda’dan saat 11.00’da faiz kararı ve para politikası kararları açıklanacak. Faizlerin %2.75’de sabit tutulması bekleniyor. Çin piyasalarındaki kaos havasının şimdilik ortadan kalkması ile birlikte NZD rahat bir nefes altı. Kararlarda farklı tonda açıklamaların gelmesi NZDUSD’de keskin hareketlere neden olabilir.
Perşembe:
03.30’da Avustralya’da ithalat fiyatları açıklanacak fakat gelecek olan verinin paritelerdeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.
Gün içerisinde Almanya’dan öncü TÜFE açıklanacak. Euro Bölgesi’nin kalesi olan Almanya’dan gelecek olan enflasyon veriler son derece önemli. Gelecek olan verinin EUR paritelerinde etkisi olabilir.
ABD’den saat 15.30’da çeyreklik öncü büyüme ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Her iki veride de  iyileşme yaşanması USD paritelerinde fırsatları beraberinde getirebilir.
Cuma:
Çok hareketli bir Asya seansı bizi bekliyor. İlk önce 02.30’da hane halkı harcamaları ve Tokyo çekirdek TÜFE açıklanacak. Bu dakikalarda gelecek olan veriler doğrultusunda enflasyondaki son durumu görmüş olacağız.
Diğer yandan 03.30’da Yeni Zelanda’dan ANZ iş güveni endeksi ve 03.30’da Avustralya’dan ÜFE verisi açıklanacak. Beklentiden farklı gelecek olan verile NZDUSD ve AUDUSD’de hareketleri beraberinde getirecek.
Ve 09.00’da BoJ’da görünüm ile ilgili raporu göreceğiz. Son aylarda enflasyonda beklenen iyileşme olmadığı için piyasa BoJ’dan ek gevşeme hamlesi bekliyor. Hafta içerisinde Japonya başbakan danışmanı Honda şuan için BoJ’un ek gevşeme hamlesine gitmeye ihtiyacı olmadığını belirtti. BoJ sürpriz bir şekilde ek varlık alım programının geldiğini açıklarsa USDJPY’de keskin bir yükselişe şahit olabiliriz.
Türkiye’den saat 11.00’da ticaret açığı açıklanacak. Önceki veri -4.89 milyar açıklanacak. Ticaret açığının artması TRY için negatif olur ve USDTRY’de toparlanmalar yaşanabilir.
13.00’da Euro Bölgesi’nden flaş TÜFE ve çekirdek flaş TÜFE açıklanacak. Enflasyonda beklenen iyileşme bir türlü yaşanması Euro Bölgesi’nde ve gelecek olan bu veriler beklenti altı kalırsa EUR üzerinde büyük bir baskı oluşur.
15.30’da hem ABD’den hem de Kanada’dan önemli veriler var. Kanada’dan büyüme açıklanırken, ABD’den istihdam maaliyet endeksi, çekirdek PCE fiyat endeksi ve kişisel harcamalar açıklanacak. Bu da demek oluyor ki bu dakikalarda USDCAD’de fırsatlar karşımıza çıkabilir. USDCAD’de fırsatları değerlendirmek isteyen yatırımcılar mutlaka petrol fiyatlarını da kontrol etmeleri gerekiyor. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.