Haftalık Piyasa Takvimi/25-29.01.2016

Bu Hafta Gözler FOMC Toplantısında Olacak!

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Çin tarafında sıkıntıların devam etmesi piyasalarda kaos ortamının devam etmesine neden oldu ve bizimde içerisinde olduğumuz gelişmekte olan para birimleri üzerindeki baskı da devam etti. Diğer yandan haftanın genelinde GBP tarafında çok da iyi gelişmeler yaşanmadı. Haftanın son işlem gününe kadar üzerindeki baskı devam etti. Dipten kar alımları geldikten sonra biraz rahat nefes aldı GBP. Uzun vadeye baktığımızda ise GBPUSD üzerindeki baskı devam edecek gibi. Hafta içerisinde ECB başkanı Draghi’den gelen güvercin tonda açıklamalar da EUR’un başını ağrıttı. Önümüzdeki hafta ise önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Özellikle gözler Çarşamba günü düzenlenecek olan Fed toplantısında olacak. Dilerseniz gün gün yaşanacak olan gelişmelere göz atalım.
Pazartesi günü Asya seansında Avustralya’dan NAB iş güveni endeksi açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması AUD için pozitif olur fakat paritelerdeki etkisi bizce sınırlı olur.
Euro Bölgesi’nden saat 11.00’da Almanya IFO iş güveni endeksi açıklanacak. Beklenti 108.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor.
Türkiye’den 14.30’da kapasite kullanım oranı açıklanacak. Açıkcası açıklanacak olan verinin USDTRY’deki etkisi sınırlı olur. Uluslararası piyasalarda özellikle Çin’de yaşanan gelişmeler TRY’yi olumlu ve olumsuz yönde etkiliyor.
ECB başkanı Draghi Frankfurt’ta saat 20.00’da açıklama yapacak. Geçtiğimiz hafta ECB politikaları hakkında yaptığı yorumlar EUR satışlarını beraberinde getirmişti. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar paritelerde hareketlenmelere neden olabilir.
Salı:
Saat 12.45’de BoE başkanı Carney Londra’da açıklamalarda bulunacak. Para politikası ve faiz artırımı süreciyle ilgili açıklamalar GBP paritelerine hareket getirebilir.
17.00’da ABD’den tüketici güveni endeksi açıklanacak. Beklenti 96.6. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi bizce sınırlı olur.
Çarşamba:
02.30’da Avustralya’dan çeyreklik TÜFE açıklanacak. Çin’de yaşanan gelişmeler AUD’u negatif yönde etkilemeye devam ediyor. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması AUD üzerindeki baskıları artırabilir.
17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol fiyatlarına gelen sert satışlardan sonra piyasa bu veriye çok dikkat ediyor. Stoklarda artış veya azalış olması o anda petrol fiyatlarına etki yapacaktır.
Piyasaların gözü 21.00’a FOMC kararlarında olacak. Yaklaşık olarak 10 sene sonra Fed Aralık ayı toplantısında faizleri artırma kararı almıştı. 2016’da ise bu faiz artışlarına devam edecek mi ve devam ederse kaç tane faiz artışını hayata geçirecek önümüzdeki sene göreceğiz. Bu toplantıda faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Son dönemde küresel piyasalarda yaşanılan gelişmeler FOMC kararlarında yer alabilir. Kararlar açıklandığında paritelerde hareketlenmeler yaşanacaktır fakat Yellen bu sefer mikrofon başına geçmeyecek.
22.00’da ise RBNZ’den faiz kararı ve para politikası kararları açıklanacak. Son dönemde Yeni Zelanda’dan gelen veriler hiç de iç açıcı değil. Diğer yandan Çin’de yaşananalar NZD’yi de vurdu. Faizlerde herhangi bir değişiklik yapılması beklenmiyor fakat kararların güvercin tonda olması NZD’nin canını açıtabilir.

Perşembe:
Asya seansında Japonya’dan perakende satışları, Avustralya’dan ise ihtalat fiyatları açıklanacak. Beklentiden farklı gelecek olan veriler paritelerde hareketlenmelere neden olabilir.
11.30’da İngiltere’den çeyreklik öncü büyüme açıklanacak. Beklenti %0.5. Önceki rakamla kıyasladığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Gelen datalarda kötüleşme yaşanması, Carney’den gelen açıklamalar ve Brexit senaryosunun belirsizliğe neden olması GBP’yi üzen konular. Gelen verinin beklenti altı kalması GBP satışlarını beraberinde getirebilir.
15.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları ve çekirdek dayanıklı malların siparişleri açıklanacak. Her iki veride de iyileşme yaşanması durumunda USD alıcıları devreye girebilir.
Cuma:
01.30’da Japonya’dan enflasyon verileri açıklanacak. Tokyo çekirdek TÜFE ve hane halkı harcamaları JPY için son derece önemli veriler. Bu dakikalarda JPY paritelerinde hareketlenmelere şahit olabiliriz.
Sabah saatlerinde BoJ’dan para politikası kararları ve görünüm açıklanacak. YEN yeni yıla kuvvetli başladı fakat petrol fiyatlarındaki geri çekilmenin hız kazanması enflasyon hedefine ulaşılma zamanını geciktirebilir. Bu toplantıda BoJ’dan farklı tonda açıklamalara şahit olabiliriz. Bu saatlerde JPY paritelerinde önemli hareketlenmeler yaşanabilir.
10.00’da Türkiye’den ticaret açığı açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için son derece pozitif olur.
12.00’da Euro Bölgesi’nden flaş TÜFE ve çekirdek flaş TÜFE açıklanacak. Enflasyon tarafında yaşanılacak kötüleşme ECB’nin hiç bir şekilde hoşuna gitmeyecektir.
15.30’da Kanada ve ABD’de önemli veriler açıklanacak. Kanada ve ABD’den büyüme verileri açıklanacak. Bununla birlikte ABD’den gelecek işçi maaliyet endeksi ve ticaret dengesi verisi USD için son derece önemli. Bu saatler USDCAD paritesinde önemli hareketlenmelere şahit olabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.