Haftalık Piyasa Takvimi/21-25.09.2015

Bu Hafta Bizleri Neler Bekliyor?

Piyaslarda son dönemde hareketlilik son derece fazla. Geçtiğimiz haftaya baktığımızda ise piyasalarda ani hareketler vardı. Hafta içerisinde FOMC’den gelen faiz kararı ve açıklamalar haftaya damgasını vurdu. Fed’in faiz artırımına başlaması için istihdamki iyileşmenin ve enflasyondaki artışın devam etmesini bekliyor. Global gelişmelerin ise enflasyon üzerinde baskı yaratmaya devam ettiği belirtildi. Piyasalar temkinli bir Fed ile karşılaştı ve bu açıklamalardan sonra dolar üzerinde baskı oluştu. Faiz artışı için Aralık seçeneği iyice arttı fakat ekonomik göstergelerdeki iyileşmeler devam etmesse ve üyelerden Aralık ayına yönelik açıklamalar gelmez ise dolar üzerindek baskı bir dönem daha devam edebilir. Bu hafta ise önemli fırsatlar karşımıza çıkacak. Dilerseniz bu hafta bizleri neler bekliyor bir bakalım.
Pazartesi günü sakin bir Asya seansı bizi bekliyor.  Sabah saatlerinde Türkiye’den tüketici güveni açıklanacak. TRY üzerindeki kırılganlıklar devam etmesi USDTRY’yi yukarılara taşıdı. Gelecek olan verinin USDTRY’deki etkisi sınırlı olur bizce. Öğleden sonra ise Kanada’dan perakende satışlar verisi ve ABD’den beklemedeki konut satışar verisi var. Beklentiden farklı gelecek olan veriler USDCAD’de hareketlenmelere neden olabilir.
Salı:
04.30,  Avustalya konut fiyat endeksi (önceki veri %1.6). Çin piyasasındaki iyimser hava ve FOMC’den gelen açıklamalar AUDUSD’de hafta boyunca toparlanma yaşanmasına neden oldu. Gelecek olan verinin AUDUSD’deki etkisi sınırlı olur.
İngiltere’den saat 11.30’da kamu sektörü net borçlanma açıklanacak. Önceki veri -2.1 milyar. Geçtiğimiz haftaya GBPUSD yükselişi damga vurdu. Ortalama saatlik kazançlarda yaşanılan iyileşme GBP için son derece pozitif oldu ve BoE’nin faiz artırım sürecinde yakından takip ettiği bir veri olduğu için GBP alıcıları devreye girdi. Gelecek olan verinin GBPUSD’ye bir hareket getirmesini beklemiyoruz.
14.00, TCMB faiz kararları açıklanacak. Ne yazık ki artan şiddet olayları ve seçim belirsizliğin devam etmesi TRY üzerindeki kırılganlığı iyice arttırdı ve USDTRY yeni zirvelere gitti. Diğer yandan sessiz kalan bir TCMB var fakat FOMC kararlarından güvercin tonda açıklamaların çıkması USDTRY’de geri çekilmelerin yaşanmasına neden oldu. Bu toplantıda da sessiz kalabilir TCMB.
Çarşamba:
Yaşlıları anma günü nedeniyle Japonya’da bankalar tatilde olacak. Yurt içinde kurban bayramı nedeniyle ise bizde de kamu sektörü  kapalı olacak.
04.45, Çin Caixin imalat PMI (beklenti 77.5). Son dönemlerde Çin ekonomisinde kötüleşme yaşandığını biliyoruz. 50 seviyesi üzerinde gelecek olan veri ekonomi için pozitif bir sinyal olabilir.
10-11 arasında Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nden hem flaş imalat PMI hem de hizmetler PMI açıklanacak. EUR için hareketli dakikalar yaşanabilir. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması EURUSD’de bize yukarıları gösterebilir.
Öğleden sonra Kanada’dan perakende raporu ve ECB başkanı Draghi’nin açıklaması var. Kanada verileri son derece önemli USDCAD’de hareketlenmeler getirecek ve biz de bu dakikalarda fırsatları değerlendirip üyelerimizle işlem tavsiyelerimizi paylaşacağız. Diğer yandan  Draghi’nin konuşmasını yakından takip edeceğiz. Zaten varlık alım programı ile ilgili açıklamayı geçtiğimiz hafta yaptı. Gerekirse programın uzatılacağını ifade etmişti. Farklı tonda açıklamalar beraberinde hareket getirebilir paritelere.
Perşembe:
01.45, Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi var. RBNZ’nin iki hafta önceki toplantıda faizleri indirmesi NZD üzerinde baskı oluşturmuştu fakat hem Çin piyasalarındaki iyimser hava hem de FOMC’den gelen açıklamalar NZD’nin rahat bir nefes almasına neden oldu. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması NZDUSD’deki toparlanmayı beraberinde getirebilir.
Almanya’dan saat 11.00’de İFO iş iklimi endeksi, beklenti 108.0. Euro Bölgesi’nin kalesinden önemli bir veri. Beklenti üzeri gelecek olan rakam EUR için pozitif olur.
12.15, Euro Bölgesi hedeflenen LTRO (önceki veri 73.8 milyar). Bankalara verilen kredi miktarındaki artış EUR satışlarını beraberinde getirebilir.
ABD’den saat 15.30’da çekirdek dayanıklı malların siparişleri ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. USD için haftanın en önemli verileri. Özellikle çekirdek dayanıklı malların siparişleri beklenti altı kalırsa USD üzerindeki baskı iyice artar. Bu saatlerde paritelerde hareketlenmelere hazır olun.
Cuma:
Gece saat 12.00’da Fed başkanı Yellen konuşma yapacak. Geçtiğimiz hafta FOMC toplantısında açıklamalarını yaptı ve temkinli bir tutum sergiledi. Faiz arıtımı ile şahin tonda açıklamaların gelmesi USD için pozitif olur. 02.30’da ise Japonya’dan Tokyo çekirdek TÜFE açıklanacak. Enflasyon için önemli bir veri. Beklenti altı kalacak olan eri JPY için negatif olur.
Öğleden sonra ise ABD’den çeyreklik büyüme açıklanacak. Son derece önemli ve yakından takip edilmesi gereken bir veri. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD üzerindeki baskıyı azaltabilir.
Piyasaların bu kadar karışık olduğu dönemde doğru desteğin önemi ortaya çıkıyor. Forex Koçu verdiği son dakika haberleri ve paylaştığı işlem tavsiyeleriyle üyelerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Bu ayırcalıklardan yararlanmak istiyorsanız sizleri bekliyoruz. Yapmanız gereken şey çok basit. Canlı yayın odamızdan kaydınızı oluşturmanız yeterli olacaktır. Bu ailenin bir parçası olarak başarıya giden basamakları çıkmak daha kolay. Sizleri bekliyoruz…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.