Haftalık Piyasa Takvimi/19-23.10.2015

Merkez Bankaları Haftaya Damga Vuracak!!

Paritelerde hareketliliğin fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. ABD’den perakende raporu beklenti altı kaldı. Çekirdek TÜFE verisi beklenti üzeri geldi fakat dolar üzerindeki baskı bir türlü azalmadı. Önümüzdeki hafta ise Merkez Bankalarından para politikası kararları ve tutanakları açıklanacak. Diğer yandan Çin’den ve ABD’den önemli veriler açıklanacak. Yani kısaca bu hafta da paritelerde bolca hareket yaşanacak.
Haftanın ilk işlem gününe baktığımızda Çin’den çok önemli verilerin geleceğini söyleyebiliriz. Özellikle büyüme verisi ve sanayi üretimi dikkat çekiyor. Gelecek olan verilerin beklenti altı kalması Çin’deki durağanlığın devam etmesi anlamına gelebilir ve önümüzdeki dönemlerde PBoC’den ek gevşeme hamleleri gelebilir.
Kanada’da genel seçim düzenlenecek. Anketlere baktığımızda liberaller ve muhafazakarların oylarının başa baş olduğunu söyleyebiliriz. Tabi seçimlerden farklı bir sonuç çıkması CAD üzerinde baskı yaratabilir. 
FOMC üyesi Lacker’dan açıklamalar gelecek. Şahin tonda açıklamalar geliyor genelde Lacker’dan. Açıklamalarını yakından takip edeceğiz. Farklı tonda gelecek olan açıklamalar paritelere hareket getirebilir.
Salı:
Avustralya’dan 03.30’da para politikası tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan konuların detaylarını öğreneceğiz. RBA’nın bekle gör stratejisini izlediğini biliyoruz. Tutanaklarda Çin ile ilgili gelecek olan açıklamalar AUD için son derece önemli fakat gelecek olan açıklamaların paritelere büyük hareketler getirmesini beklemiyoruz.
Öğleden sonra ise Kanada ve ABD’den önemli veriler açıklanacak. Kanada’dan toptan satışlar açıklanacak. ABD’den ise konut izinleri ve konut başlangıçları açıklanacak ve sonrasında ise Fed’in en önemli üç kişisinden biri olan Dudley’den açıklamalar gelecek. Yani veriler açıklandıktan sonra petrol fiyatlarını da dikkate alarak USDCAD’de hareketlenmelere şahit olabiliriz.
Çarşamba:
İngiltere’den saat 11.30’da kamu sektörü net borçlanma açıklanacak. Önceki rakam 11.3 milyar. Açıkcası gelecek olan verinin paritelerde pek de bir etki yaratmasını beklemiyoruz.
TCMB’den para politikası kararları ve faiz kararları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda MB’nın faizlere dokunmadığını gördük. Dolar tarafında yaşanılan gerileme nedeniyle USDTRY 2.87 seviyelerine kadar geriledi. Ne yazık ki artan şiddet olayları TRY üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor fakat USDTRY çiftinde düşüşün yaşanmasında ağır basan taraf USD tarafı. Bu toplantıda TCMB’nin faizleri değiştirmesini beklemiyoruz.
BoC’den saat 17:00’da para politikası kararları ve faiz kararı açıklanacak. Önceki toplantıda faizler beklendiği gibi %0.50 seviyesinde sabit tutulmuştu ve bu toplantıda da herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Bu sebeple kararlardan gelecek olan farklı tonda açıklamalar USDCAD’de keskin hareketlere neden olabilir.
Perşembe:
İngiltere’den saat 11:30’da perakende satışlar açıklanacak. GBP için son derece önemli bir veri. Beklenti %0.3. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Bu saatlerde GBPUSD’de hareketlere hazır olun.
14.45’de ECB’den faiz kararı açıklanacak. Faizlerin %0.05 seviyesinde sabit kalması bekleniyor. Gözler ECB başkanı Draghi’nin açıklamalarında olacak.
15.30’da son derece önemli veri ve gelişmelere var. Kanada’dan çekirdek perakende satışlar ve perakende satışlar verileri açıklanacak. ABD’den ise haftalık işsizlik başvurusu açıklanacak. Bu demek oluyor ki USDCAD’de fırsatlar karşımıza çıkabilir. Aslında piyasanın gözü kulağı ECB başkanı Draghi’de olacak bu saatlerde çünkü geçtiğimiz açıklamasında gerekirse varlık alım programının uzatılacağını belirtmişti. Geçtiğimi hafta ise ECB üyesi Nowotny’den bu yönde açıklamalar geldi ve enflasyonun ıskalandığının altını çizdi. Bu sebeple süper Mario’nun söyleyecekleri EURUSD’de keskin hareketler yaşanmasına neden olabilir.
Cuma:
Saat 10 ile 11 arasında Fransa, İspanya, Almanya ve Euro Bölgesi’nden flaş imala PMI verileri açıklanacak. Beklentiden çok farklı gelecek olan veriler EURUSD’de hareketlenmeler yaşanmasına neden olabilir.
Kanada’dan saat 15.30’da çekirdek TÜFE ve TÜFE verisi açıklanacak. Gelecek olan her iki veride de iyileşme yaşanması USDCAD’de düşüşü beraberinde getirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.