Haftalık Piyasa Takvimi/16-20.11.2015

Fırsat Arayanlar Bu Haftayı Kaçırmasın!!!

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. USD’nin hafta boyunca kuvvetli devam etmesi özellikle emtiya para birimleri üzerinde baskı kurmasına neden oldu. Önümüzdeki hafta ise birbirinden önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Özellikle Euro Bölgesi, ABD, Japonya ve İngiltere’den önemli veriler açıklanacak. Dilerseniz gün gün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
Pazartesi günü Asya seansında Japonya’dan öncü büyüme verisi açıklanacak. Beklenti %-0.1. Beklenti altı kalacak olan veri JPY satışlarını beraberinde getirebilir.
Türkiye’den saat 10.00’da çeyreklik işsizlik ortalaması açıklanacak. Önceki veri %9.8. İşsizlik hala beklenilen seviyelerde değil. Gelecek olan rakamda kötüleşme yaşanması USDTRY’de yukarıları getirir.
Öğle saatlerinde ise Euro Bölgesi’nden Final TÜFE açıklanacak ve Draghi Madrid’de konuşma yapacak. ECB’nin enflasyona ne kadar önem verdiğini hepimiz artık çok iyi biliyor. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması EUR üzerinde baskı yaratır ve enflasyon tarafında beklenen ilerleme kaydedilmez ise Aralık ayı toplantısında ECB’den ek gevşeme hamle gelme olasılığı iyice artabilir.
15.30’da Kanada ve ABD’den önemli veriler açıklanacak. Bu da demek oluyor ki bu saatlerde USDCAD’de hareketlenmelere hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Salı:
Asya seansında Avustralya ve Yeni Zelanda’dan önemli veri ve gelişmeler var. 02.30’da Avustralya’da para politikası tutanakları açıklanacak. Tutanaklarda toplantıda konuşulan konuların detaylarını göreceğiz. RBA’nın bekle gör stratejisi izlediğini biliyor ve bu tutumu sergilemeye devam edecek. Diğer yandan 04.00’da Yeni Zelanda’dan enflasyon beklentileri açıklanacak. Enflasyon tarafında kötüleşme yaşanması NZDUSD üzerindeki baskıyı iyice arttırabilir.
11.30’da İngiltere’den TÜFE açıklanacak. Beklenti %0.2. BoE enflasyon raporunda TÜFE rakamlarına negatif revizeler getirmişti. BoE’nin faiz artırım sürecinde enflasyon tarafında iyileşme görmek istediğini altını çiziyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri GBP için pozitif olur.
12.00’da Almanya’da ZEW ekonomi güveni endeksi açıklanacak. EUR için son derece önemli bir veri. Beklenti üzeri gelecek olan veri EURUSD’de toparlanmaları beraberinde getirebilir.
15.30’da ABD’den TÜFE ve çekirdek TÜFE açıklanacak. Fed’in enflasyon için çekirdek PCE fiyat endeksine önem verdiğini biliyoruz. Fakat gelecek olan veriler de USD için son derece önemli. Bu saatlerde USD paritelerinde hareketlenmeler olabilir.
ABD’den saat 16.15’de kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi açıklanacak. Beklentide gelecek olan verilerin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Çarşamba:
02.30’da Avustralya’dan ücret fiyat endeksi açıklanacak. Ücretlerdeki iyileşme enflasyon için de olumlu algılanabilir ve bu durum AUD için pozitif olur.
15.30’da konut izinleri ve konut başlangıçları açıklanacak. Beklentiden farklı gelecek olan veriler USD paritelerinde fırsatlar karşımıza çıkarabilir.
21.00’da FOMC tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda Fed’den şahin tonda açıklamaların gelmesi USD’nin baskısını artırmasına neden olmuştu. Küresel gelişmelerin artık o kadar da etkilemediğine vurgu yapılmıştı. Bu toplantıdan sonra Aralık ayı faiz artırımı olasılığı iyice arttı. Tutanaklarda konuşlan konuların detaylarını göreceğiz. Fed’in kararlı tutumu USD için pozitif olur.
Perşembe:
Asya seansında Japonya’dan para politikası kararları açıklanacak. Piyasa geçtiğimiz toplantıda sürpriz bir hamle ile birlikte ek varlık alım programının açıklanmasını bekliyordu fakat böyle bir senaryo hayata geçmedi fakat enflasyondaki sıkıntılar devam eder ise bu toplantıda olmasa da önümüzdeki toplantılarda bu senaryonun hayata geçmesine neden olabilir.
İngiltere’den saat 11.30’da perakende satışlar açıklanacak. Beklenti %-0.5. Piyasanın sevdiği bir veri. GBP paritelerinde hareketlenmelere hazır olun.
ABD’den 15.30’da haftalık işsizlik başvuruları, saat 17.00’da ise Philly Fed imalat endeksi açıklanacak. Her iki veride de iyileşme yaşanması dolar alıcılarını devreye sokar.
Cuma:
10.00’da ECB başkanı Draghi Frankfurt’ta konuşma yapacak. Son dönemlerde Draghi’den açıklamalar geliyor. Para politikası ile ilgili açıklamaların gelmesi EUR paritelerinde hareketlenmelere neden olur. Açıklamaları yakından takip edeceğiz.
15.30’da Kanada’dan çekirdek TÜFE, çekirdek perakende satışlar ve TÜFE açıklanacak. CAD için son derece önemli veriler. Beklenti altı gelecek olan veriler CAD satışlarını beraberinde getirebilir. Bu dakikalarda USDCAD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir. Bu fırsatları değerlendirirken petrol fiyatlarını görmezden gelmeyelim.
Bu hafta da önemli fırsatlar var karşımızda. Piyasaların bu kadar hareketliği olduğu dönemlerde yatırımlardan pozitif getiri elde etmek zor oluyor fakat Forex Koçu ile her şey kolay. Ailemizin bir parçası olarak sunduğumuz ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Haydi gelin… Sizleri bekliyoruz…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.