Haftalık Piyasa Takvimi/15-19.06.2015

Sıkı Durun, FOMC Kararları Geliyor!

Piyasalarda volatilitenin ve hareketliliğin çok fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Bir yandan Yunanistan konusu hakkında çıkan haberler EURUSD’de ters yönlü hareketlerin sıklıkla yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan hafta boyunca ABD’den verilerin beklenti üzeri gelmesi USD’nin rahat nefes almasına yardımcı olamadı. Önümüzdeki hafta İngiltere, Euro Bölgesi, Kanada ve ABD’den çok önemli veriler ve gelişmeler var. Dilerseniz gün gün yaşanacak olan gelişmelere bakalım.
Pazartesi:
10.00, Türkiye çeyreklik işsizlik ortalaması (önceki veri %11.2). TRY için önemli bir veri. Gelecek olan veride değişim yaşanması USDTRY’de hareketlenmeler yaratabilir.
10.50, İsviçre ÜFE (beklenti %0.1), perakende satışlar (beklenti %-2.2). Gelecek olan her iki veride de iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veriler CHF paritelerinde hareketlenmeler yaratabilir.
15.30, Kanada imalat satışları (beklenti %-1.3). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalacak olan veri USDCAD’de yukarı yönlü hareketlerin yaşanmasına neden olabilir.
16.00, ECB başkanı Draghi’nin Brussel’de konuşması var. Konuşmasını yakından takip edeceğiz. Para politikasına değinmesi durumunda EURUSD’de hareketli anlar yaşanabilir.
16.15, ABD kapasite kullanım oranı (beklenti %78.3). Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Salı:
04.30, Avustralya para politikası tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan konuların detaylarını göreceğiz. Güvercin tonda açıklamaların olması AUD üzerinde baskı yaratabilir.
11.30, İngiltere TÜFE (beklenti %0.1), ÜFE (beklenti %0.7). BoE faiz artırım sürecinde enflasyon verilerini yakından takip edeceğini belirtmişti. TÜFE’nin beklenti üzeri gelmesi GBPUSD’de yukarı yönlü hareketlerin yaşanmasına neden olabilir.
Euro Bölgesi’den saat 12:00’da önemli veriler açıklanacak. Almanya ZEW ekonomi güveni (beklenti 38.6), ZEW ekonomi güveni (beklenti 60.3). EUR için önemli veriler. Gelecek olan verilerde kötüleşme olası EUR için negatif olabilir.
15.30, ABD konut izinleri (beklenti 1.10 milyon). Gelecek olan veride iyileşme olması USD için pozitif olur ve paritelerde fırsatlar karşımıza çıkabilir.
Çarşamba: 
02.50 Japonya ticaret dengesi (beklenti -0.17 trilyon yen). Beklenti altı kalacak olan veri JPY için olumsuz olur ve USDJPY’de geri çekilmeler yaşanabilir.
11.30, İngiltere ortalama kazanç endeksi (beklenti %2.4), istihdam değişimi (önceki veri -12.6 bin), faiz oranı oylaması (beklenti 0-0-9) ve varlık alım programı oylaması (beklenti 0-0-9). Bu saatlerde GBP paritelerinde fırsatlar karşımıza çıkacak. Ortalama kazanç endeksinde yaşanacak olan iyileşme GBP için son derece pozitif olur ve GBPUSD’yi yukarı çekebilir.
15.30, Kanada’dan toptan satışlar (önceki veri -6.8 milyon). Açıklanacak olan veride farklılaşma yaşanması USDCAD’de hareketlenmeler yaşanmasına neden olur.
21.00, ABD FOMC kararları açıklanacak. Kararları yakından takiğ edeceğiz. Piyasa kararlardan faiz artırım süreçi ile ilgili ip uçları arayacak. 21.30’da da Fed başkanı Yellen mikrofon başına geçecek. İlk önce karar metnini okuduktan sonra soru cevap kısmına geçilecek. Soru cevap kısmında önemli gelişmeler yaşanabilir. Piyasa faiz artışının Eylül ayında gerçekleşme olasılığına daha fazla inanıyor. Fakat çok düşük bir ihtimal de olsa bu toplantıda da Fed sürpriz yapabilir. Paritelerde büyük hareketlenmeler olabilir bu saatlerde.
Perşembe:
01.45, Yeni Zelanda çeyreklik büyüme (beklenti %0.6). Geçtiğimiz hafta beklenmedik şekilde 4 yıl aradan sonra RBNZ faizleri indirdi. Bu gelişme NZDUSD’de düşüşlerin yaşanmasına neden oldu. Büyümede yaşanacak gerileme NZDUSD’de düşüşlerin devam etmesine neden olabilir.
10.30, SNB para politikası değerlendirmesi ve faiz kararı açıklanacak. Faizlerde değişim yaşanması beklenmiyor. Para politikası değerlendirmesinde güvercin açıklamaların gelmesi CHF üzerinde baskı yaratabilir.
11.30, İngiltere perakende satışlar (beklenti %-0.1).  Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalan veri GBP üzerinde baskı yaratabilir.
12.15, Euro Bölgesi’nden LTRO açıklanacak. Önceki 97.8 milyar euro. Bankalara verilen kredi miktarında artış olması EUR için negatif olabilir.
Gün boyunca Kreditörler ile Yunanistan arasında Brussel’de toplantı olacak. Yapılacak olan bu toplantıda artık bir anlaşmanın çıkması bekleniyor. Anlaşmanın çıkmaması EUR üzerinde baskı oluşturabilir.
15.30, ABD TÜFE (beklenti %0.5), çekirdek TÜFE (beklenti %0.2), haftalık işsizlik başvuruları (önceki veri 278 bin). Gelecek olan veriler USD için son derece önemli. Bu saatlerde paritelerdeki hareketlenmelere hazır olun.
17.00, ABD Philly Fed imalat endeksi  (beklenti %8.1). Gelecek olan veride iyileşme olması USD için pozitif olur fakat beklentiden çok farklı gelmeyen verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Cuma:
Sabah saatlerinde Japonya’dan para politikası tutanakları açıklanacak. Toplantıda konuşulan konuların ayrıntılarını göreceğiz. Fakat paritelerde sınırlı etki yaratabilir.
11.30, İngiltere kamu sektörü net borçlanma (beklenti 10.2 milyar sterlin). Gelecek olan veride artış yaşanması GBP için negatif olur. 
15.30, Kanada çekirdek TÜFE (önceki ver %0.1), çekirdek perakende satışlar (önceki veri %0.5), TÜFE (önceki veri %-0.1). CAD için son derece önemli veriler. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması USDCAD’de yukarı yönlü hareketler yaşanabilir.
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.