Haftalık Piyasa Takvimi/13-17.07.2015

Bu Hafta Yok Yok!

Piyasa öngürlmezliğin ve ani hareketlerin olduğu bir haftayı geride bıraktık. Dolar haftaya baskılı başladı fakat FOMC tutanaklarından temkinli açıklamaların gelmesi ile birlikte baskını pek de devam ettiremedi. Diğer yandan dün yapılan toplantıda Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan’ın reform taahhütlerini yetersiz buldu. Bugün Avrupa zirvesinde yeniden bu konular ele alınacak. Bu hafta ise Euro Bölgesi, ABD, Japonya, Avustralya’dan önemli veriler açıklanacak. Dilerseniz gün gün yaşanacak veri ve gelişmelere bakalım.
Pazartesi:
Çin’den ticaret dengesi açıklanacak. Beklenti 55.9 milyar. Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri PBoC üzerindeki baskıyı arttırabilir..
07.30, Japonya revize edilmiş sanayi üretimi (önceki veri %-2.2). Açıkcası gelecek olan verinin paritelere yansıması sınırlı olur.
Euro Bölgesi maliye bakanları bir araya gelerek Yunanistan’da yaşanan son gelişmeleri tartışacaklar. Yunanistan kreditörlere yeni refeorm listesini sundu ve 12 Temmuz’da bu konu ile ilgili bir karar çıkabilir.
Salı:
04.30, Avustralya NAB iş güveni endeksi (önceki veri 7). Son dönemlerde Avustralya’dan gelen verilerin beklenti altında kaldığını görüyoruz. Gelecek olan AUD için önemli. Gelecek olan veride değişim olması AUD paritelerinde hareketlenmelere neden olabilir.
11.30, İngiltere TÜFE (beklenti %0.1), ÜFE (beklenti %-0.8). Beklentide gelecek olan enflasyon verisinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Euro Bölgesi’den saat 12:00’da önemli veriler açıklanacak. Almanya ZEW ekonomi güveni (önceki veri 31.5), ZEW ekonomi güveni (önceki veri 53.7). EUR için önemli veriler. Gelecek olan verilerde kötüleşme olası EUR için negatif olabilir.
15.30, ABD çekirdek perakende satışları (beklenti %0.6), perakende satışları (beklenti %0.3). Gelecek olan veriler USD için son derece önemli. Bu saatlerde paritelerdeki hareketlenmelere hazır olun.
Çarşamba: 
05.00, Japonya çeyreklik büyüme (beklenti %6.9), sanayi üretimi (beklenti %6.0) Gelecek olan her iki veride de kötüleşme olması PBoC’nin istemediği bir durum olur ve gevşeme hamleleri devam edebilir..
Japonya’dan para politikası kararları açıklanacak. Açıkcası BoJ para politikasında bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. %2 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar parasal genişlemeye devam edeceklerini dile getirdi BoJ.
10.00, Türkiye çeyreklik işsizlik ortalaması (önceki veri %10.6). Açıklanacak olan veride kötüleşme olması TRY üzerinde baskı yaratır ve USDTRY’de yukarı yönlü hareketler yaşanabilir.
11.30, İngiltere ortalama kazanç endeksi (beklenti %3.3), istihdam değişimi (beklenti -8.8 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.5). Bu saatlerde GBP paritelerinde fırsatlar karşımıza çıkacak. Ortalama kazanç endeksinde yaşanacak olan iyileşme GBP için son derece pozitif olur ve GBPUSD’yi yukarı çekebilir.
15.30, Kanada imalat satışları (önceki veri %-2.1). Beklenti altı kalacak olan veri USDCAD’de yukarı yönlü hareketlerin yaşanmasına neden olabilir.
15.30, ABD ÜFE (beklenti %0.3), çekirdek ÜFE (beklenti %0.1). USD için son derece önemli veri. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD paritelerinde fırsatlar sunabilir.
17.00, Kanada para politikası kararları ve faiz kararı açıklanacak. Diğer yandan Fed başkanı Yellen yarı yıllık para politikası sunumu yapacak. Son derece önemli saatler paritelerde fırsatlar karşımıza çıkabilir. BoC’un faiz oranın da bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor fakat kararlardan çıkacak olan güvercin tonda açıklamalar CAD üzerinde baskı yaratabilir. Diğer yandan piyasa Yellen’in açıklamalarını takip edecek. Faiz artışının ne zaman olacağı konusunda gelecek olan açıklamalar veya dolar üzerine gelecek olan söylemler paritelere hareketlenmeler getirebilir.
Perşembe:
01.45, Yeni Zelanda çeyreklik TÜFE (beklenti %0.4). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması beklenmiyor. RBNZ geçtiğimiz toplantıda faizleri indirmişti ve NZD üzerinde baskı oluşmuştu. Beklenti üzeri gelecek olan veri NZD için pozitif olur.
12.00, Euro Bölgesi Final TÜFE (beklenti %0.2) . Gelecek olan verilerde kötüleşme olası EUR için negatif olabilir.
14.45, ECB faiz kararı açıklanacak. Beklenti %0.05. Gelecek olan veride bir değişim yaşanması beklenmiyor.
14.30, ECB para politikası tutanakları açıklanacak. Toplantıda konuşulan konuların detaylarını göreceğiz. Fakat paritelere keskin hareketler getirmeyebilir.
15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları (önceki veri 297 bin). Açıkcası gelecek olan veride değişim olması durumunda USD paritelerinde hareketlenmeler yaşanabilir. 
17.00, ABD Philly Fed imalat endeksi (önceki 8.3). Gelecek olan veride iyileşme olması USD paritelerinde fırsatlar sunabilir. Diğer yandan Fed başkanı Yellen 
Washington’da yarı yıllık para politikası raporunu yeniden açıklayacak. Fakat dün bu açıklamayı yapacağı için bugün etkisi sınırlı olabilir
Cuma:
15.30, Kanada çekirdek TÜFE (beklenti %0.4),TÜFE (beklenti %0.6). ABD TÜFE (beklenti %0.4), çekirdek TÜFE (beklenti %0.21. ABD ve Kanada’dan son derece önemli veriler açıklanacak. Bu saatlerde USDCAD’de hareketlenmeler yaşanabilir.
17.00, ABD önce UoM tüketici güveni endeksi (beklenti 92.00). Açıklanacak olan veride değişim olması durumunda paritelerde hareketlenmeler yaşayabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.