Haftalık Piyasa Takvimi/07.06.2015

Bu Hafta Bizleri Neler Bekliyor?

Yunanistan hakkında çıkan haberler ve yurt içinde seçim belirsizliğinin devam etmesi nedeniyle hareketli bir haftayı geride bıraktı. Diğer yandan ABD’den tarım dışı istihdam değişimi verisinin beklenti üzeri gelmesi USD için son derece pozitif oldu. Bu hafta Avustralya, Çin, ABD, Yeni Zelanda ve İngiltere’de önemli veriler açıklanacak. Bununla birlikte yurt içinde yaşanan seçimler sonrasında 4 partili bir sistemin ve koalisyon hükümetinin durumu ile  karşı karşıya gelinmesi USDTRY’de yeni zirvelere tanıklık etmemize neden olabilir..  Dilerseniz gün gün yaşanacak olan veri ve gelişmelere bakalım.
Pazartesi:

02.50, Japonya cari denge (beklenti %1.45 trilyon yen), final büyüme (beklenti %0.7). Büyümede yaşanacak olan iyileşme JPY için pozitif olur.JPY için önemli veriler.
Çin’den ticaret dengesi açıklanacak. Beklenti 44.9 milyar. Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri PBoC’nin yaptığı hamlelerin işe yaradığını gösterebilir.
10.00, Türkiye sanayi üretimi (beklenti %3.1). Beklenti altı gelecek olan veri TRY üzerinde baskı yaratabilir.
11.30-15.00 arasında G7 toplantısı yapılacak. Ülkelerin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları yer alacak toplantıda. Yunanistan ve dolar ile ilgili açıklamalar gelebilir.
15.30, Kanada konut izinleri (beklenti %3.4). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalacak olan veri USDCAD’de yukarı yönlü hareketlerin yaşanmasına neden olabilir.
Salı:
04.30, Avustralya NAB iş güveni endeksi (önceki veri 3). Son dönemlerde Avustralya’dan gelen verilerin beklenti altında kaldığını görüyoruz. Gelecek olan AUD için önemli. Gelecek olan veride değişim olması AUD paritelerinde hareketlenmelere neden olabilir.
04.30, Çin TÜFE (beklenti %1.3). Enflasyonda yaşanacak olan gerileme Çin ekonomisi için olumlu olmayabilir. Beklenti altı kalan veri AUD ve NZD gibi para birimlerini de olumsuz etkileyebilir.
11.30, İngiltere ticaret dengesi (beklenti -10.0 milyar sterlin). Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.
Euro Bölgesi’den saat 12:00’da önemli veriler açıklanacak. Almanya ZEW ekonomi güveni (beklenti 50.1), Final TÜFE (beklenti %0.0) ve ZEW ekonomi güveni (beklenti 62.4). EUR için önemli veriler. Gelecek olan verilerde kötüleşme olası EUR için negatif olabilir.
17.00, ABD JOLT iş başlangıçları (beklenti 5.03 milyon). Gelecek olan veride iyileşme olması USD için pozitif olur fakat paritelerdeki etkisi sınırlı olabilir.
Çarşamba: 
02.50 Japonya çekirdek makine siparişleri (beklenti %-1.7). Beklenti altı kalacak olan veri JPY için olumsuz olur ve USDJPY’de geri çekilmeler yaşanabilir.
10.00, Türkiye GSYİH (önceki veri %2.6). Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur ve USDTRY’de düşüşler yaşanabilir.
11.30, İngiltere imalat üretimi (beklenti %0.1). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride gerileme yaşanması bekleniyor. GBP için önemli bir veri. Gelecek olan verinin beklenti kalması durumunda GBPUSD’de düşüşlere neden olur.
17.0, İngiltere NİESR büyüme beklentisi (önceki %0.4). Gelecek olan verinin paritelerdeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.
12.00, Yeni Zelanda faiz kararı (beklenti %3.50). Faiz kararlarında bir değişim yaşanması beklenmiyor fakat RBNZ para politikası raporunun güvercin tonda olması NZD üzerinde baskı yaratabilir.
Perşembe:
04.30 Avustralya istihdam değişimi (önceki veri -2.9 bin), işsizlik oranı (beklenti %6.2). İstihdam piyasasında yaşanacak olan kötüleşme AUD için son derece negatif olur ve AUD paritelerinde hareketlenmelere neden olur.
08.30, Çin endüstriyel üretim (beklenti %6.0). Önceki veriyle kıyasladığımızda gelecek olan veride hafif bir iyileşme olması bekleniyor. Endüstri piyasasındaki iyileşme Çin ekonomisi için çok önemli.
15.30, ABD çekirdek perakende satışları (beklenti %0.6), perakende satışları (beklenti %0.9), haftalık işsizlik başvuruları (önceki veri 276 bin). Gelecek olan veriler USD için son derece önemli. Bu saatlerde paritelerdeki hareketlenmelere hazır olun.
17.00, ABD iş stokları  (beklenti %0.2). Gelecek olan veride iyileşme olması USD için pozitif olur fakat paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Cuma:
01.30, Yeni Zelanda iş NZ imalat endeksi (önceki veri 51.8). Gelecek olan veride iyileşme olması NZD için pozitif olur fakat paritelere yansımasının sınırlı olmasını bekliyoruz.
12.00, Euro Bölgesi sanayi üretimi (beklenti %0.4). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Fakat paritelere keskin hareketlerin gelmesini beklemiyoruz.
15.30, ABD ÜFE (beklenti %0.4). USD için son derece önemli veri. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD paritelerinde fırsatlar sunabilir.
17.00, ABD önce UoM tüketici güveni endeksi (beklenti 92.00). Açıklanacak olan veride değişim olması durumunda paritelerde hareketlenmeler yaşayabiliriz.
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.