Haftalık Piyasa Takvimi/07-11.03.2016

Bu Hafta Sahne ECB Başkanı Draghi’de!

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Avustralya tarafından gelen iyi veriler sonrasında AUD alıcıları devreye girdi. GBPUSD’de ise alıcıların devreye girmesiyle düzeltme yaşandı. Sarı metalde ise boğaların önünde durmak iyice zor bir hal aldı.Haftanın son gününde gelen istihdam raporu ilk başta USD alıcılarının yüzünü güldürse de bu sevinç maaşlar verisindeki kötüleşme nedeniyle çok da uzun sürmedi. Önümüzdeki hafta bizleri önemli veri ve gelişmeler bekliyor. Dilerseniz gün ve gün gelecek olan verilere bakalım.
Haftanın ilk gününde Asya seansına baktığımızda veri açısından sakin bir gün olacağını söyleyebiliriz. Sabaha karşı BoJ başkanı Kuroda’dan açıklamalar gelecek. Para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar JPY için son derece önemli.
Öğle saatlerinde Brüksel’de Eurogroup toplantısı yapılacak. Avrupa’daki bütün maliye bakanları bir araya gelecek. Son dönemdeki önemli gündem maddeleri ele alınacak toplantıda. Gelecek olan açıklamalar yakından takip edeceğiz.
Akşam saatlerinde ise FOMC üyeleri Brainarda ve Fischer ark arkaya mikrofon başına gelecek. Para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar USD paritelerinde hareketlenmelere neden olabilir.
Salı:
Asya seansına baktığımızda 01.50 sularında Japonya’dan cari denge ve büyüme gibi önemli veriler açıklanacak. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması durumunda USDJPY’de toparlanma yaşanabilir.
Sabah karşı ise Çin’den ticaret dengesi verisi açıklanacak. Geçtiğimiz hafta PBoC beklenmedik şekilde munzam karşılıkları 50 baz puan indirme kararı almıştı. Baktığımızda Çin ekonomisindeki durgunluklar devam ediyor. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması ekonomi için iyi bir sinyal olmaz.
Türkiye’den saat 10.00’da sanayi üretimi açıklanacak. Önceki veri %4.5. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması TRY için negatif olur.
Euro Bölgesi’nden saat 12.00’da revize edilmiş büyüme açıklanacak. Beklenti %0.3. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Kanada’dan saat 15.30’da konut izinleri açıklanacak. Gelecek olan veride yaşanması USDCAD’de geri çekilmeleri beraberinde getirebilir.
Çarşamba:
Asya seansına baktığımızda Avustralya’dan ve Japonya’dan önemli veriler açıklanacak. Gelecek olan veriler doğrultusunda AUDUSD ve USDJPY’de hareketlenmelere hazır olun.
11.30’da İngiltere’den imalat üretimi açıklanacak. Beklenti %0.2. Önceki rakamla kıyasladığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri GBP alıcılarını devreye sokabilir.
17.00’da Kanada Merkez Bankası (BoC)’dan faiz kararları ve para politikası kararları açıklanacak. Faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Son dönemde petrol fiyatlarının toparlanma çabası içerisinde olması USDCAD’de geri çekilmeleri beraberinde getirdi. Kararların hangi tonda olacağını yakından takip edeceğiz.
17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Stoklarda keskin değişimleri yaşanması petrol fiyatlarında hareketlenmeleri beraberinde getirebilir.
22.00’da Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) sahneye çıkıyor. Faiz oranlarının %2.5’de sabit bırakılması bekleniyor. RBNZ’nin güvercin bir tutum sergilemesi NZD satışlarını beraberinde getirebilir.
Perşembe:
3.30’da Çin’den TÜFE açıklanacak. Beklenti %1.8. Enflasyon tarafındaki canlanma ekonomi için pozitif bir sinyal olabilir fakat tek bir veriye bakarak ekonomide canlanma var gibi bir açıklama yapmak pek de rasyonel bir açıklama olmayabilir.
10.00’da Türkiye’den cari hesap açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur.
14.45’de ECB’den faiz kararı açıklanacak. Beklenti %0.05. Açıkcası gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor.
15.30’da ECB başkanı Draghi Mikrofon karşısına geçecek. Geçtiğimiz toplantıda Mart ayında politikaların gözden geçirileceğini ifade etmişti Dragi. O toplantıdan bu döneme kadar gelen verilerde herhangi bir iyileşme yaşanmadı. Özellikle enflasyon tarafındaki sıkıntılar hala devam ediyor. Piyasa ECB’de ek gevşeme bekliyor. Draghi’nin güvercin bir tutum sergilemesi ve mevduat faizinde indirime gidilmesi EURUSD üzerinde baskı yaratabilir. Bu saatlerde EUR paritelerinde önemli hareketlenmeler yaşanacak.
Cuma:
11.00’da Euro Bölgesi’nden sanayi üretimi açıklanacak. Beklenti %0.9. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor fakat gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi bizce sınırlı olur.
11.30’da İngiltere’den ticaret dengesi açıklanacak. Beklenti -10.3 milyar sterlin. Önceki rakamla kıyasladığımızda gelecek olan veride artış yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalacak olan veri GBP için negatif olur.
15.30’da Kanada’dan istihdam verileri açıklanacak. İstihdam tarafında yaşanılacak olan iyileşme CAD için pozitif. Bu saatlerde USDCAD’de hareketlenmelere hazır olun.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.