Haftalık Piyasa Takvimi/06-10.07.2015

Bu Hafta Bizleri Neler Bekliyor?

Çok önemli bir haftayı geride bıraktık. Piyasalarda öngörülemezliğin fazla olduğu bir haftaydı. ABD’den tarım dışı istihdam raporu beklenti altı kaldı fakat dolar üzerinde büyük bir baskı oluşmadı. Bugün ise Yunanistan’da referandum yapılacak. Syriza partisi oylamalarda vatandaşların ‘hayır’ oyu kullanmasını istiyor. Fakat yapılan anketlerde sonuçların çok yakın olduğunu söyleyebiliriz. Bu hafta ise ABD, İngiltere, Japonya ve Çin’den önemli veriler açıklanacak. Dilerseniz gün gün yaşanacak olan gelişmelere bakalım.
Pazartesi:
09.00, Almanya fabrika siparişleri (beklenti %-0.4). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Fakat EURUSD’de etkisi sınırlı olur.
10.15, İsviçre TÜFE (beklenti %-0.1). Enflasyonda yaşanılan gerileme SNB’nin istediği bir durum değil. Geçtiğimiz hafta SNB başkanı Jordan yaptığı açıklamada gerekirse piyasalar müdahale edeceklerini belirtmişti. Bu saatlerde CHF paritelerinde hareketlenmeler yaşanabilir.
17.00, ABD ISM imalat dışı PMI (beklenti 56.3). Beklenti üzeri açıklanacak olan veri USD için pozitif olur ve pariteler fırsatlar sunabilir bu saatlerde.
Salı:
01.00, NZİER iş güveni endeksi (önceki veri 23). RBNZ geçtiğimiz toplantıda faizleri indirme kararı almıştı. Ve verilerde kötüleşme devam etmesi durumunda sene içinde bir veya birden fazla faiz indirimi gelebilir. Açıklanacak olan veride kötüleşme olması. NZD üzerinde baskı yaratabilir
07.30’da Avustralya’dan faiz kararı ve para politikası kararları açıklanacak. Geçtiğimiz hafta Avustralya’dan perakende satışların beklenti altı kalması AUD için negatif oldu ve AUDUSD’de düşüşler yaşandı. Bu toplantıda faizlerin %2.0’da sabit bırakılması bekleniyor. Fakat sene içerisinde bir faiz indiriminin daha gelebilmesi için RBA ilk önce Fed’in faiz kararı ile ilgili atacağı adımı bekleyebilir.
11.03, İngiltere imalat üretimi (beklenti %0.1). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Bu sebeple beklenti üzeri gelecek olan veri GBPUSD’de fırsatlar sunabilir.
15.30, ABD ticaret dengesi (beklenti -49.30 milyon), Kanada ticaret dengesi (önceki veri -2.97). Gelecek olan veriler doğrultusunda USDCAD’de fırsatlar karşımıza çıkabilir.
Çarşamba: 
02.50, Japonya cari denge  (beklenti 1.54 trilyon yen). Beklentide gelecek olan verinin paritelere yansıması sınırlı olur bizce.
10.00, Türkiye sanayi üretimi (önceki veri %3.8). Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için olumlu olur fakat USDTRY’ye keskin bir hareket getirmez.
15.30, Kanada inşaat izinleri (önceki veri %11.6). CAD için son derece önemli bir veri bu sebeple gelecek olan veride değişim olması durumunda USDCAD’de fırsatlar karşımıza çıkabilir. 
21.00, FOMC toplantısı tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda Fed başkanı Yellen’in açıklamaları beklendiği kadar şahin tonda olmadı. Toplantıda konuşulan konuları göreceğiz. Bu saatlerde paritelerde hareketlenmeler olabilir.
Perşembe:
04.30 Avustralya istihdam değişimi (beklenti -5.0 bin), işsizlik oranı (beklenti %6.1). İstihdam piyasasında yaşanacak olan gerileme AUD üzerinde baskı yaratabilir. Her iki verinin de beklenti altı kalması durumunda AUDUSD’de aşağı yönlü hareketler yaşanabilir.
04.30, Çin yıllık TÜFE (beklenti %1.3). Enflasyon tarafında yaşanılan iyileşme gevşeme hamlelerin işe yaradığını gösterebilir. Beklenti üzeri gelecek olan veri enflasyonda pozitif yöne doğru bir hareketin başladığını yansıtabilir.
14.00, BoE faiz kararları (beklenti %0.50), varlık alım programları (beklenti 375 milyar). Açıkcası BoE’nin bu sene faizleri arttırması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verilerin GBPUSD’de etkisi sınırlı olur.
15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları (Önceki veri 281 bin). Açıkcası beklentide gelecek olan verinin paritelerde etkisi pek fazla olmayabilir. 
Cuma:
04.30, Avustralya konut kredileri (beklenti %-2.3). Beklentide gelecek olan verinin paritelerde etkisi pek de olmayabilir.
11.30, İngiltere ticaret dengesi (beklenti -9.80 milyar). Geçmiş veriyle kıyasladığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri GBP için olumsuz olur.
15.30, Kanada istihdam değişimi (önceki veri 58.9 bin), işsizlik oranı (önceki veri %6.8). Açıklanacak olan verilerde kötüleşme yaşanması USDCAD’de yükselişlerin yaşanmasına neden olabilir.
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.