Haftalık Piyasa Takvimi/01-05.02.2016

Kemerlerinizi Bağlayın… Tarım Dışı Geliyor!

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir ayı geride bırakıyoruz. Yeni yılın ilk günlerinde Çin borsalarına satışların gelmesi ve sonrasında kürsele piyasalarda kaos ortamının yaşanması yatırımcıları güveli liman arayışına itti. Diğer yanda Brexit belirsizliğin devam etmesi ve politika yapıcılardan gelen açıklamarın temkinli tonda olması GBP için negatif oldu. ECB ise Mart ayında politikaların yeniden düzenleneceğini ifade ederek ek gevşeme hamlesi için kapıyı açık bıraktı. Geçtiğimiz hafta ise Fed’in temkinli bir tutum segilemesinden sonra USD satışlarının geldiğini gördük. Son olarak da Boj beklenmedik şekilde negatif faiz oranına geçtiğini açıkladıktan sonra JPY satışları geldi. Önümüzdeki ayda önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz bu hafta gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
Pazartesi günü Asya seansında Çin’den önemli veriler açıklanacak. Gelecek olan İmalat PMI ve Caixin imalat PMI verisi son derece önemli. Geçtiğimiz ay gelen veriler ekonominin rayına girmekte zorlandığını gösterdi. Verilerin beklenti altı kalması ekonomi için kötü sinyal olur. 
İngiltere’den saat 11.30’da ise imalat PMI verisi açıklanacak. Beklenti 51.8. Beklenti üzeri gelecek olan veri GBP’nin yaralarına bir nebze de olsa merham olabilir.
15.30’da ise ABD’den çekirdek PCE fiyat endeksi ve kişisel harcamalar açıklanacak. Fed enflasyondaki son durumu anlamak için bu verilere dikkat ediyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için son derece pozitif olur.
17.00’da ABD’den ISM imalat PMI endeksi açıklanacak. Beklenti 48.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Salı:
05.30’da Avustralya’dan faiz kararı açıklanacak. Faizlerde herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmiyor fakat Çin kaynaklı global risklerin artması AUD’u olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Para politikasında global gelişmelere dikkat çekilmesi AUD üzerinde baskı yaratabilir. Bu saatlerde AUDUSD’de hareketlenmeler yaşanabilir.
11.30’da İngiltere’den inşaat PMI açıklanacak. Beklenti 57.6. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
23.45’de ise Yeni Zelanda’da istihdam verileri açıklanacak. Geçtiğimiz hafta RBNZ yaptığı açıklamalarda ek gevşeme hamlesi için kapıyı açık tuttuğunu görmüştük. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması durumunda NZDUSD üzerindeki baskı iyice artabilir.
Çarşamba:
Asya seansında Avustralya ve Çin’den önemli veriler açıklanacak. Avustralya’dan gelecek olan ticaret dengesi ve konut onayları verisinin beklenti üzeri kalması AUD için pozitif olur. Çin’den gelecek olan Caixin hizmetler PMI verisi de önemli bir veri.
10.00, Türkiye TÜFE (önceki veri %8.81). TCMB enflasyonda azalma yaşanmasını istiyor. %5 seviyelerine doğru bir gerileme yaşanması TRY için pozitif olur. USDTRY’de fırsatlar çıkabilir bu saatlerde.
10.15-11.00 arasında İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nden hizmetler PMİ açıklanacak. Gelecek olan verilerin beklentide gelmesi paritelere yansımasıs sınırlı olur.
11.30, İngiltere hizmetler PMI (beklenti 55.7). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride bir değişim olması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
15.15, ABD ADP tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 225 bin). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride hafif de olsa kötüleşme yaşanması bekleniyor. 200 bin üzeri gelecek olan veri USD çok da negatif olmaz. Cuma günü gelecek olan tdi verisinin ne yönde geleceği konusunda piyasada bir algı oluşturabilir.
17.00, ABD ISM imalat dışı PMİ (beklenti 55.5). USD için son derece önemli bir veri fakat beklentide gelecek olan verinin etkisi paritelerde sınırlı olabilir.
Perşembe:
14.00’da BoE’den enflasyon raporu, para politiakası kararları ve faiz kararları açıklanacak. Faizlerde ve varlık alım programında bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Son dönemde Brexit belirsizliği ve politika yapıcılardan gelen gevşek tonda açıklamalar nedeniyle GBP üzerinde baskı var. Bu dakikalarda GBP paritelerinde hareketlenmelere hazır olun. 
14.45’de ise gözler BoE başkanı Carney’de olacak. Faiz artırımı yönünde gelecek olan açıklamalar GBP paritelerinde önemli hareketlenmeleri beraberinde getirebilir.
15.30’da ABD’den öncü tarım dışı üretkenliği, öncü birim işçi maaliyeti ve haftalık işsilik başvuruları açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler paritelerde USD boğalarını devreye sokar.
Cuma:
Asya seansında Avustralya’dan para politikası kararları ve perakende satışlar açıklanacak. Önemli hareketlenmeler yaşanabilir AUD paritelerinde bu dakikalarda. Kararlardan güvercin tonda açıklamaların çıkması AUD boğalarının tadını kaçırabilir.
15.30, ABD tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 210 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.), ortalama saatlik kazançlar (önceki veri %0.0). USD için son derece önemli ve kritik veriler. Özellikle Tdi verisinde yaşanacak olan iyileşme USD’nin pariteler üzerindeki baskısnı arttırmaya yardımcı olur. Diğer yandan ortalama saatlik kazançlarda yaşanacak olan iyileşmede USD için pozitif olur. Bu saatlerde karşımıza birbirinden önemli fırsatlar karşımıza çıkacak. 
15.30 Kanada istihdam değişimi (önceki veri 22.8 bin), işsizlik oranı (önceki veri %7.1). Bu saatlerde kemerlerinizi bağlayın ve USDCAD’deki hareketlere hazır olun.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.