Haftalık Piyasa Takvimi – 8/12.02.2016

Yine Hareketli Bir Ekonomik Takvim Bizlerle!

Son derece önemli bir haftayı geride bırakıyoruz. Hafta boyunca güç kaybeden dolar cuma günü tarım dışı istihdam raporuyla birlikte biraz da olsa kendine geldi diyebiliriz. Önümüzdeki hafta ise yine çok önemli veriler ve gelişmeler bizleri bekliyor olacak. Dilerseniz gelecek olan verilere birlikte göz atalım.
Pazartesi günü Asya seansında Çin’de ve Yeni Zelanda’da piyasalar kapalı. Japonya’dan ise cari hesap açıklanacak. Beklenti 1.59 trilyon yen. Beklentiden farklı gelecek olan veri USDJPY paritesine hareketlilik getirebilir.
10.00’da Türkiye’den sanayi üretimi açıklanacak. Önceki veriye göre iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur.
15.15’te Kanada’dan konut başlangıçları (beklenti 185 bin) ve 15.30’da inşaat izinleri açıklanacak. Gelecek olan verinin USDCAD’de etkisi sınırlı olur.
Salı :
Asya seansında Avustralya’dan NAB işletme güveni endeksi açıklanacak. Önceki veriye göre iyileşme yaşanması AUD’a pozitif yansır.
11.30’da İngiltere’den tiracet dengesi (beklenti -10.4 milyar sterlin) açıklanacak. Bu dakikalarda GBPUSD paritesinde hareketliliklere şahit olabiliriz.
17.00’da ABD’den JOLTS iş imkanları (beklenti 5.53 milyon) açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek veri USD için pozitif olur.
Çarşamba :
Asya seansında Avustralya’dan Westpac tüketici güveni açıklanacak. Önceki veriye göre iyileşme yaşanması AUDUSD’de toparlanmaları beraberinde getirebilir.
09.45’te Fransa’dan sanayi üretimi (beklenti %0.2) açıklanacak. Gelecek olan verinin EURUSD’de etkisi sınırlı olur.
11.30’da İngiltere’den imalat üretimi (beklenti %0.0) ve sanayi üretimi açıklanacak. Gelecek verilerde kötleşme yaşanması GBP üzerinde baskı yaratabilir.
17.00’da Fed başkanı Yellen’ın konuşmalarını yakından takip edeceğiz. Para politikası ile ilgili açıklamalar paritelere hareketlilik getirebilir.
17.30’da ise yine ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Bu dakikalarda petrol fiyatlarında ve USDCAD’de hareketliliklere şahit olabiliriz.
Perşembe :
Asya seansında Çin’de ve Japonya’da bankalar tatil ve önemli bir veri karşımıza çıkmıyor açıkçası.
Gün içerisinde Eurogroup toplantısının detaylarını takip edeceğiz. Bir gözümüz de sürekli EURUSD paritesinde olacak.
10.00’da Türkiye’den cari hesap açıklanacak. Beklenti -5 milyar. Beklentiden farklı gelecek veri ile TRY paritelerinde hareketliliklere yaşanabilir.
10.15’de İsviçre’den TÜFE (beklenti -%0.4) açıklanacak. Gelecek olan verinin USDCHF’de önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz.
15.30’da Kanada’dan yeni konut fiyat endeksi açıklanacak. Beklentiye yakın gelecek verinin USDCAD’de etkisi sınırlı olur.
17.00’da ABD’den işsizlik başvuruları (beklenti 287 bin) ve Fed başkanı Yellen’ın konuşmalarını takip edeceğiz. Bu dakikalarda paritelerde hareketlilik artabilir.
Cuma :
Asya seansında Avustralya’dan konut kredileri açıklanacak. Gelecek olan veri AUDUSD’ye hareketlilk getirebilir.
09.00’da Almanya’dan öncü büyüme (beklenti %0.3) açıklanacak. Euro Bölgesi’nin kalesinde büyümede iyileşme yaşanması EUR için son derece pozitif olur.
12.00’da Euro Bölgesi’nden büyüme (beklenti %0.3) ve sanayi üretimi (beklenti %0.3) açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek veriler EURUSD’de toparlanmayı beraberinde getirebilir.
15.30’da ABD’den çekirdek perakende satışlar(beklenti %0.0) ve perakende satışlar (beklenti %0.1) açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.
17.00’da yine ABD’den öncü UoM tüketici güveni açıklanacak ve FOMC üyesi Dudley açıklamalarda buluncak. Bu dakikalarda paritelerde hareketlilk artabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.