Haftalık Piyasa Takvimi – 24 Aralık 2016

Önümüzdeki Hafta Bizleri Neler Bekliyor?

Geçtiğimiz haftanın ilk günlerinde dolar endeksi alıcılı seyrediyordu fakat hafta biterken dolar talebinde bir miktar azalma olduğuna şahitlik ettik. Hafta içerisinde TCMB piyasanın beklentisinin aksine faizlere dokunmamayı tercih etti. Bu gelişmeden sonra USDTRY’de alıcılar devreye girdiler fakat yükselişler 3.5450 bölgesinden tepki aldı. Dilerseniz yılın son haftasında bizleri neler bekliyor bir göz atalım.

Pazartesi günü Noel Bayramı nedeniyle Avrupa ve ABD’de piyasalar kapalı olacak. Bu sebeple gün boyunca piyasalarda hacim son derece düşük olabilir. 14.30’da Türkiye’den kapasite kullanım oranı açıklanacak. Önceki rakam %76.4. Açıkçası gelecek olan verinin TRY pariteleri üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

Salı:

Asya seansında Japonya’dan enflasyon verilerini takip edeceğiz. Hane halkı harcamalarının %0.4 gelmesi beklenirken, Tokyo çekirdek TÜFE’nin %-0.4 gelmesi bekleniyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması JPY için pozitif olur.

Gün boyuca Yeni Zelanda, İngiltere ve Kanada’da piyasalar Noel Bayramı nedeniyle kapalı olacak. Bu sebeple gün boyunca işlem hacmi düşük seviyelerde kalabilir.

18.00’da ABD’den CB tüketici güveni açıklanacak. Piyasanın beklentisi 108.1. Önceki rakam 107.1. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD için pozitif olur.

Çarşamba:

02.50’de Japonya’dan öncü sanayi üretimi ve perakende satışlar açıklanacak. Gelecek olan her iki veride de iyileşme yaşanması JPY için olumlu olur. Fakat verilerin paritelere önemli hareketler getirmesini beklemiyoruz.

18.00’da ABD’den askıdaki konut satışlar açıklanacak. Beklenti %0.4. Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanma beklentisi var. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD iin pozitif olur.

Perşembe:

12.00’da Euro Bölgesi’nden M3 para kaynağı açıklanacak. Beklenti %4.4. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride bir değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

16.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Önceki rakam 275 bin. Gelecek olan veride artış yaşanması USD için negatif olabilir.

19.00’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Stoklar tarafında yaşanılacak olan artış petrol fiyatlarını aşağılara getirebilir.

Cuma:

10.00’de Türkiye’den ticaret açığı açıklanacak. Önceki rakam -4.16 milyar. TRY üzerindeki baskılardan bir türlü kurtulmuş değil. Diğer yandan dolar endeksinin kuvvetli devam etmesi USDTRY’de alıcıların devrede kalmasını sağlıyor. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY alıcılarını rahat nefes aldırabilir.

17.45’de ABD’de Chicago PMI açıklanacak. Beklenti 57.6. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması bekleniyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.