Haftalık Piyasa Takvimi / 23-27.10.2015

Yine Fırsatlarla Dolu Bir Hafta Bizleri Bekliyor!!

Piyasalarda yine çok hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz. Pazartesiden itibaren haftaya güçlü başlayan USD çarşamba günü FOMC tutanaklarından beklendiği kadar şahin tonda açıklamalar çıkmaması ve faiz artışının kademeli olarak gideceğinin öne çıkmasıyla birlikte bir diğer pariteler karşısında bir miktar da olsa gücünü kaybettiğini gördük. Ancak Fed faiz artışı için Aralık ayını hala masada tutuyor.
Önümüzdeki hafta ise yine karşımıza birbirinden önemli fırsatlar çıkacak. Ekonomik takvim yine çok hareketli. Gelin hafta gelecek olan gelişmelere beraber bir göz atalım.
Pazartesi günü gelecek olan PMI verileri öne çıkıyor.
Asya seansına baktığımızda açıklanacak önemli bir veri yok. Japonya’da da İşçi Şükran Günü dolayısıyla bankaların kapalı olduğunu görüyoruz.
10.00’da Fransa’dan İmalat PMI ve Hizmetler PMI açıklanacak. Beklentiden iyi gelecek olan veri EUR için pozitif olur.
10.30’da Almanya’dan  İmalat PMI (beklenti 52.2) ve Hizmet PMI (beklenti 54.3) verileri gelecek. Beklenti üzeri gelecek olan veri ile birlikte EURUSD’de toparlanmalara şahit olabiliriz.
11.00’da ise bu sefer Euro Bölgesinden İmalat PMI (beklenti 52.3) ve Hizmet PMI (beklenti 54.2) açıklanacak. Baktığımızda günün en önemli PMI verileri olarak karşımıza çıkıyor. Euro Bölgesinden veriler kötü gelirse EUR üzerindeki baskı devam eder.
16.45’te ABD’den İmalat PMI (beklenti 54.0) ve 17.00’da Mevcut Ev Satışları (beklenti 5.40 milyon) verileri gelecek. Beklentiden iyi gelecek olan veri USD’nin gücüne güç katar. Ayrıca yine gün içinde Fed’in basın açıklaması da yakından takip edilecek.
Salı:
09.00’da Almanya’dan 3. çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Baktığımızda önceki veriye göre değişiklik beklenmiyor. Beklentide gelecek olan veri paritelerde hareketliliğe neden olmaz.
11.00’da yine Almanya’dan Ifo İş İklimi endeksi (beklenti 108.3). Beklentiden iyi gelecek olan veri EURUSD’de toparlanmaları getirebilir.
11.05’te RBA Başkanı Stevens konuşma yapacak. O dakikalarda biz de yakın takipte olacağız ve AUDUSD’de karşımıza çıkacak olan fırsatları değerlendireceğiz.
14.00’da Yurt içinden politika faizi oranı açıklanacak. TCMB’nin faizleri %7.50 de sabit tutması bekleniyor. Paritelerde önemli bir hareket getirmesini beklemiyoruz gelecek olan verinin.
15.30’da ABD’den 3. çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Beklenti %2. Beklentiden iyi gelecek olan veri USD için son derece pozitif olur.
Çarşamba:
Asya seansına baktığımıda 01.50’de BoJ’un para politikası toplantı tutanakları açıklanacak. USDJPY paritesinde önemli bir hareketlilik yaşanmasını beklemiyoruz.
15.30’da ABD’den gelecek çok önemli veriler var. Çekirdek dayanıklı mal siparişleri ve işsizlik başvuruları açıklanacak. Beklentiden iyi gelecek olan veriler USD için son derece pozitif olur.
17.00’da ise ABD’den yeni konut satışları açıklanacak. Piyasalar bu dakikalarda yine hareketlilik gelebilir.
23.45’te ise Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi verisi gelecek. Beklentiden iyi olarak gelecek veri NZDUSD’de toparlanmaları beraberinde getirebilir.
Perşembe:
Asya seansında 02.30’da Avustralya’dan özel yeni sermaye giderleri açıklanacak. Beklenti -%2.8. Beklentiden kötü gelecek olan veri AUSDUSD üzerinde baskı yaratır.
10.00’da İspanya’dan büyüme verisi açıklanacak(önceki %0.8). Önceki veriye göre değişim yaşanması beklenmiyor. Piyasalara hareketlilik getirmesini beklemiyoruz gelecek olan verinin.
11.00’da  Euro Bölgesi M3 sermaye harcamaları açıklanacak. Gelecek olan verinin piyasalarda etkisi sınırlı olur.
ABD’de ise piyasalar Şükran Günü dolayısıyla kapalı. Yani hacimler düşük olacaktır paritelerde.
Cuma:
Haftanın son gününde Asya seansında 01.30’da Japonya’dan hane halkı harcamaları,işsizlik oranı, Tokyo ve Ulusal çekirdek TÜFE açıklanacak. Beklentiden farklı olarak gelecek veriler USDJPY’de sert hareketlere neden olabilir.
11.00’da İngiltere’den İşletme yatırımı açıklanacak. Gelecek olan verinin GBPUSD’de etkisi sınırlı olur.
11.30’da ise yine İngiltere’den 2. büyüme tahmini açıklanacak. Önceki veri %0.5. Beklentiden iyi gelecek olan veri GBP için son derece pozitif olur.
Bu hafta gördüğümüz gibi çok önemli veriler açıklanacak. Yani bu da bizler için yeni fırsatlar demek. Sizin ise bu fırsatları kazanca çevirmek için yapmanız gereken tek şey Forex Koçu’na üye olmak ve rakipsiz analizlerimiz ve işlem tavsiyelerimizden yaralanmak…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.