Haftalık Piyasa Takvimi / 22-26 Haziran 2015

Ve Kritik Bir Foreks Haftası Yine Bizi Bekliyor

TCMB’den gelecek olan para politikası kararları ile birlikte ABD’den dayanıklı ürün siparişleri ve büyüme gibi verilerin hareket getireceği bir hafta bizi bekliyor. Tabi Yunanistan oyunu sahnede kalmaya devam edecek ve yine her gün bolca Yunanistan yorumu/haberi göreceğiz.
Pazartesi:
Avrupalı liderler AB Konseyi başkanı Tusk’un çağrısı ile Brüksel’de Yunanistan konusunda son bir durum değerlendirmesi için bir araya gelecekler. Onlarca zirve anlaşmasız geride kaldı, Pazartesi günü de bunların arasına katılabilir fakat toplantı Tsipras tarafından pozitif karşılandı ve piyasalarda rahatlama getirmeye yetti Cuma günü.
17:00, ABD ikinci el konut satışları, beklenti 5.29 milyon. Geçtiğimiz hafta inşaat izinleri ve konut başlangıçları gibi iki önemli konut verisi gelmişti ABD’den. İlki beklentiden iyi, ikincisi beklenti altı kalmıştı. İkinci el konut satışlarının beklenti üzeri gelmesi son zamanlarda keyfi kaçan dolar boğalarına moral verebilir.
Salı:
4.45, Çin HSBC flaş imalat PMI, beklenti 49.4. Önceki aya göre hafif bir artış bekliyor piyasa fakat beklendiği gibi gelse de Çin’de yaşanan soğuma endişelerini dindirmeyecek. Beklentiden kötü bir rakam ise yeni gevşeme hamlelerini hızlandırabilir.
10.00 ve 11.00 arasında Euro Bölgesi’nden imalat ve flaş PMI verileri açıklanacak. 10.00’da Fransa, 10.30’da Almanya, 11.00’de ise Euro Bölgesi… Hizmetler PMI verilerinde önceki aya göre önemli bir değişiklik beklenmiyor fakat imalat PMI verilerinde özellikle Fransa olmak üzere geçtiğimiz aya göre toparlanma bekliyor piyasa. Gün boyu euro paritelerine yön verecek önemde veriler.
14.00, TCMB para politikası kararları. Seçimler sonrası TCMB’nin ilk para politikası toplantısında faiz türlerinde herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Para politikası metnindeki ifadelere dikkat edeceğiz.
15.30, ABD dayanıklı ürün siparişleri (beklenti %-0.5), çekirdek dayanıklı ürün siparişleri (beklenti %0.6). ABD’den bu hafta gelecek olan büyüme ile birlikte en önemli veri. Ekonominin hem tüketim hem üretim ayağı ile ilgili önemli bilgiler içeriyor ve ikinci çeyrek büyüme performansı için kritik bir gösterge.
17.00, ABD birinci el konut satışları (beklenti 521 bin), Richmond imalat endeksi (beklenti 1). Dayanıklı ürün siparişleri başrolü çalacak fakat bu iki veri de yine piyasanın gözünden kaçmayacak. 
Çarşamba:
2.50, Japonya merkez bankası BoJ para politikası tutanakları. Rutin toplantılardan biriydi bu nedenle tutanaklarda da piyasaya hareket getirecek önemli bir yorum çıkma ihtimali düşük. Cuma günkü toplantı değil 22 Mayıs’taki toplantının tutanakları olduğunun altını çizelim. Yani güncelliğini yitirmiş durumda.
11.00, Almanya Ifo iş dünyası güven endeksi, beklenti 108.2. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde özel sektörün duruma bakışı ile ilgili önemli bir endeks ve beklenti dışı bir rakam euro paritelerine hareket getirecektir.
15.30, ABD birinci çeyrek final büyüme, beklenti %-0.2. ABD büyüme ilk tahmine göre %0.2 büyümüştü ilk çeyrekte fakat daha sonra %-0.7’e revize edildi bu rakam. Final olarak ise %-0.7’den %-0.2’ye revize bekleniyor. Dolar için çok önemli bir veri fakat piyasa zaten birinci çeyrekte zayıf bir performansı fiyatladığı için çok büyük bir hareket getirmeyebilir.
Perşembe:
Avrupa’dan kritik bir veri yok fakat öğleden sonra ABD’den çok önemli veriler geliyor. Fed’in dikkate aldığı çekirdek PCE fiyat endeksinin aylık bazda %0.1 yükselmesi beklenirken, bireysel harcamalarda %0.7, bireysel gelirlerde ise %0.6 artış öngörülüyor. Diğer yandan haftalık işsizlik başvuruları için piyasa beklentisi 271 bin. Bizce PCE fiyat endeksi en önemlisi ve beklenti üzeri bir rakam dolar fırtınası estirebilir.
Cuma:
2.30, Japonya’dan hane halkı harcamaları (beklenti %3.7), Tokyo çekirdek TÜFE (beklenti %0.1), ulusal çekirdek TÜFE (beklenti %0.0), işsizlik oranı (beklenti %3.3) gibi bolca önemli veri geliyor. Tabi ki enflasyon verilerinde bütün dikkatler. BoJ devasa varlık alım programına rağmen enflasyonda istediği canlanmayı şimdiye kadar elde edememiş durumda.
11.00, Euro Bölgesi M3 para arzı (beklenti %5.4), özel sektör kredileri (beklenti %0.2). ECB’nin para politikası kararları verirken çok önem verdiği iki veri. Bu nedenle yakından takip edeceğiz.
Bu önemli haftayı bizimle geçirin ve forekste başarı için profesyonel desteğin ne kadar önemli olduğunu görün. Sağ taraftaki kayıt formunu doldurmanız yeterli.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.