Haftalık Piyasa Takvimi – 21/25.03.2016

Yine Hareketli Bir Hafta Daha Bizlerle

Son derece hareketli bir haftayı geride bıraktık. Hafta boyunca gözler Merkez Bankaları’ndaydı. Çarşamba günü Fed’in güvercin tutumu dolara çok büyük darbe vururken ve dolar satışlarının geldiğine şahit olduk. Dolar/TL’de 2.84 bölgesine doğru düşüşler, petrol fiyatlarındaki toparlanma, ALTINdaki hareketlilik derken önemli fırsatlar karşımıza çıktı. Önümüzdeki hafta ise yine önemli fırsatlar ve gelişmeler bizleri bekliyor olacak. Dilerseniz bu hafta gelecek olan verilere birlikte göz atalım.
Pazartesi günü Asya seansı sakin. Japonya’da ise piyasalar kapalı olacak.
Saat 10.00’da Türkiye’den tüketici güveni açıklanacak. Önceki veriye göre iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur.
11.00’da Euro Bölgesi’nden cari hesap (beklenti 26.3 milyar euro) açıklanacak. Gelecek olan verinin EURUSD üzerindeki etkisi sınırlı olur.
16.00’da ABD’den mevcut konut satışları (beklenti -%2.9) açıklanacak. Beklenti altı kalacak olan veri USD üzerindeki baskıyı iyice arttırabilir.
Salı :
Asya seansında Avustralya verileri ön plana çıkıyor. Konut fiyat endeksi (beklenti %0.1) açıklanacak ve RBA Başkanı Stevens’ın açıklamalarını takip edeceğiz. AUDUSD’de hareketlilik bizleri bekliyor olacak kısaca. Japonya’dan da imalat PMI verisi açıklanacak.
10.30’da Fransa ve Almanya’dan imalat PMI ve hizmetler PMI verilerini takip edeceğiz. 11.00’da da Euro Bölgesi imalat ve hizmetler PMI ve Almanya IFO iş güveni endeksi (beklenti 106.1) açıklanacak. Beklentiden iyi gelecek olan veriler Euro için pozitif olur.
11.30’da gözler İngiltere’de olacak. TÜFE (beklenti %0.4), ÜFE girişi ve özel sektör net borçlanmaları (beklenti 11.8 milyar) verilerini takip edeceğiz. Gelecek olan verilerde iyi leşme yaşanması GBP için pozitif olur.
12.00’da Almanya’dan ZEW ekonomik hissiyatı açıklanacak. Beklenti 5.0. Beklentiden iyi gelecek olan veri EUR için pozitif olur.
14.30’da Türkiye’den kapasite kullanım oranı ve imalat güveni açıklanacak. Bu dakikalarda USDTRY’de hareketlilik yaşanabilir.
Çarşamba :
12.00’da İsviçre’den ZEW beklentileri açıklanacak. Gelecek olan verinin USDCHF’de etkisi sınırlı olur.
16.00’da ABD’den yeni konut satışları açıklanacak. Beklenti 512 bin. Beklentiden iyi gelecek olan veri USD için pozitif olur.
16.30’da ham petrol stokları verisini takip edeceğiz. Bu dakikalarda petrol fiyatları ve USDCAD’de önemli hareketlilikler yaşanabilir.
23.45’te Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması NZD için pozitif olur.
 
Perşembe :
Asya seansında açıklanacak önemli bir veri karşımıza çıkmazken, Avustralya ve Yeni Zelanda’da piyasalar kapalı olacak gün boyu.
11.30’da İngiltere’den perakende satışlar açıklanacak. Beklenti -%0.5. Beklentiden kötü gelecek olan veri GBP için son derece negatif olur.
14.00’da gözler TCMB’de olacak. Faiz oranı kararı açıklanıyor ve piyasaların beklentisi faizlerin değiştirilmeyeceği yönünde. Ancak Merkez Bankası’nın sürpriz bir faiz kararı ile xxx/TRY paritelerinde çok sert hareketliliklere şahit olabiliriz.
14.30’da ABD’den çekirdek dayanıklı mal siparişleri (beklenti -%0.2) ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması USD üzerinde baskı oluşturabilir.
Cuma :
Haftanın son işlem gününde Asya seansında Japonya’dan TÜFE rakamlarını takip edeceğiz. Enflasyonda yükseliş yaşanması JPY açısından son derece pozitif olur. Gün boyunca ise Almanya, Kanada, İsviçre, İtalya, İngiltere, Fransa, İspanya, ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bankalar tatil ve piyasalar kapalı olacak. Bu sebeple hacimler düşük olabilir şimdiden uyarısın yapalım.
14.30’da ABD’den final büyüme rakamları açıklanacak. Beklenti %1.0. Beklentiden iyi gelecek olan veri USD için son derece pozitif olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.