Haftalık Piyasa Takvimi 21-25.12.2015

Fırsatlara Dolu Bir Hafta Daha Bizlerle!

Son derece hareketli bir haftayı geride bıraktık. Paritelerde hareketliliklerin ardı arkası kesilmedi adeta. Bütün piyasaların gözü kulağı Fed’deydi ve Fed beklenildiği gibi yaklaşık 10 yıl aradan sonra faizlerde 25 baz puanlık artışa gitti. Petrol fiyatları üzerindeki baskının da hafta boyunca devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu hafta ise yine karşımıza çok önemli fırsatlar çıkacak. Dilerseniz gelecek olan verilere birlikte göz atalım.
Pazartesi günü Asya seansına baktığımızda çok da önemli veriler öne çıkmıyor. Yeni Zelanda’dan Westpac tüketici güven endeksi açıklanacak ve BOJ aylık raporunu yayınlayacak.
09.00’da Almanya’dan ÜFE açıklanacak. Beklenti -%0.2. Beklentide gelecek olan verinin etkisi paritelerde sınırlı olur.
10.00’da Türkiye’den tüketici güveni açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur.
15.30’da ABD’den Chicago Fed ulusal faaliyeti açıklanacak. Gelecek olan verinin paritelerde etkisi sınırlı olur.
Salı:
09.00’da Almanya’dan GFK tüketici güveni endeksi açıklanacak. Beklenti 9.3. Gelecek olan verinin paritelere etkisi sınırlı olur.
11.30’da İngiltere’den özel sektör net borçlanmaları açıklanacak. Beklenti 11.9 milyar. Beklentiden kötü gelecek veri GBPUSD üzerindeki baskıyı artırır.
14.00’da TCMB faiz oranı kararını açıklayacak. 50 baz puan faiz artışı bekleniyor. Bu dakikalarda bütün dikkatimiz USDTRY paritesinde olacak. Önemli fırsatlar bizleri bekliyor olacak.
15.30’da ABD’den büyüme verisi açıklanacak. Beklenti %1.9. Büyümede iyileşme yaşanması USD’nin gücüne güç katar.
17.00’da yine ABD’den mevcut ev satışları açıklanacak (beklenti 5.32 milyon.).

Çarşamba:
Asya seansına baktığımızda Japonya’da piyasaların resmi tatil sebebiyle kapalı olduğunu görüyoruz. 
11.30’da İngiltere’den cari hesap açıklanacak. Beklenti -21.3 milyar sterlin. Ayrıca büyüme verisi açıklanacak. Beklenti %0.5. Beklenti üstü gelecek olan veriler GBP için son derece pozitif olur.
15.30’da Kanada’dan perakende satışlar, çekirdek perakende satışlar ve büyüme verisi açıklanacak.
Yine 15.30’da ABD’den çekirdek dayanıklı mal siparişleri ( beklenti %0.1), dayanıklı mal siparişleri ( beklenti -%0.6) açıklanacak.
17.00’da ABD’den yeni konut satışları (beklenti 507 bin) ve 17.30’da ham petrol stokları açıklanacak. Bu dakikalarda paritelerde karşımıza çok önemli fırsatlar çıkabilir.

Perşembe:
Asya seansına baktığımızda Avustralya’da ve Yeni Zelanda’da bankaların kapalı olacağı bilgisini verelim.
Almanya’da da aynı şekilde bankalar kapalı olacak.
15.30’da ABD’den işsizlik başvuruları açılanacak. Beklenti 270 bin. Beklentiden iyi gelecek olan veri doların gücüne güç katar.
Cuma:
Asya seansında Japonya’dan hane halkı harcamaları (beklenti -%2.1) ve Tokyo çekirdek TÜFE açıklanacak (beklenti %0.1). Verilerde iyileşme yaşanması JPY’ye pozitif yansır.
İsviçre, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Kanada ve ABD’de bankaların noel sebebiyle kapalı olduğunu görüyoruz.
Çok hızlı girdiğimiz Aralık ayına aynı şekilde devam ediyoruz ve biz yine üyelerimizi karşısına çıkan fırsatları avantaja çevirmek için yanlarında olmaya devam edeceğiz. Sizin ise yapmanız gereken tek şey ForexKoçu’na üye olmak ve bu ayrıcalıklardan faydalanmaya başlamak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.