Haftalık Piyasa Takvimi – 19 Kasım 2016

Önümüzdeki Hafta Dikkatler FOMC ve TCMB'de Olacak!

Geçtiğimiz hafta Aralık ayı faiz artışı olasılığının fiyatlara iyice girmesinden sonra dolar endeksinde sert bir yükseliş yaşandığına şahit olduk. TRY üzerindeki baskıların devam etmesi ve diğer yandan dolar talebinin iyice artması nedeniyle USDTRY’de hafta boyunca keskin yükselişler yaşandı. Bu yükselişler sonrasında 3.40 bölgesi yeni tarihi zirve olarak kayıtlara geçti. Önümüzdeki hafta piyasalardaki hareketlilik hız kesmeden devam edecek. Dilerseniz hafta boyunca gelecek olan veri ve gelişmelere bir göz atalım.

Pazartesi günü Asya seansında Japonya’dan ticaret dengesi verisini takip edeceğiz. Beklenti 615 milyar. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri JPY için pozitif olur.

15.30’de Türkiye’den TÜFE tahmini açıklanacak. Önceki rakam %7.81. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur fakat verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

16.30’da Kanada’dan toptan satışlar açıklanacak. Önceki rakam %0.8. Açıkçası gelecek olan verinin USDCAD üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

19.00’da ise ECB başkanı Draghi mikrofon başına geçecek. Geçtiğimiz hafta Cuma günü gerekmesi halinde bütün araçları kullanmaya hazır olduklarını ifade etmişti. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar EUR paritelerine hareket getirebilir.

Salı:

10.00’da Türkiye’den tüketici güveni açıklanacak. Önceki rakam 74.0. Gelecek olan verinin TRY pariteleri üzerinde pek de etkisi olmaz.

12.30’da İngiltere’den kamu sektörü net borçlanma açıklanacak. Önceki rakam 13.286 milyar sterlin. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olabilir. Fakat büyük resme baktığımızda gelecek olan veri GBPUSD’nin trendini değiştirmez.

16.30’da Kanada’dan perakende raporu açıklanacak. Gelecek olan veriler CAD için son derece önemli olacak. Bu dakikalarda CAD bacaklı paritelerde önemli hareketlenmeler yaşanabilir.

18.00’da ABD’den var olan konut satışları açıklanacak. Beklenti 5.42 milyon. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor.

Çarşamba:

Asya seansında Yeni Zelanda’dan enflasyon ve perakende verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması RBNZ’nin çok da isteyeceği bir durum olmaz. Beklenti altı gelecek olan verileri sonrasında NZDUSD’de ayıların iştahı kabarabilir.

11-12 arasında Euro Bölgesi’nden flaş hizmetler ve imalat PMI verilerini takip edeceğiz. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması EUR için pozitif olur.

16.30’a ABD’den belki de haftanın en önemli verisi olan çekirdek dayanıklı malların siparişi verisi açıklanacak. Beklenti %0.2. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD için pozitif olur.

18.00’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol stokların yaşanacak olan artış petrol fiyatları üzerinde baskı yaratabilir.

22.00’da ise FOMC tutanaklarını takip edeceğiz. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan konuların detaylarını takip edeceğiz. Bu dakikalarda sizleri bizlerle birlikte ekran başına davet ediyoruz.

Perşembe:

Almanya’dan saat 14.00’da IFO iş iklimi endeksi açıklanacak. Beklenti 110,6. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride pek de bir değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olabilir.

14.00’da TCMB’den faiz kararları açıklanacak. Geçtiğimiz hafta USDTRY’de yaşanan sert yükselişten sonra başbakanlık toplantı kararı almıştı. TCMB bu toplantıda yeni hamleleri hayata geçirebilir. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Cuma:

Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması NZD için pozitif olur fakat verinin NZDUSD üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Japonya’dan ise saat 02.30’da önemli enflasyon verisi olan Tokyo çekirdek TÜFE açıklanacak. Beklenti %-0.4. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor.

12.30’da İngiltere’den 3.çeyrek büyüme tahmini açıklanacak. Beklenti %0.5. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur.

16.30’da ABD’den ticaret dengesi açıklanacak. Önceki rakam -56,08 milyar. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması USD için negatif olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.