Haftalık Piyasa Takvimi 18-22.01.2016

Yok Böyle Bir Ekonomik Takvim!

Piyasaların son derece hareketli olduğu bir haftayı geride bıraktık. Geçen haftaya petrol fiyatlarındaki düşüş ve GBP’nin hızla değer kaybetmeye devam etmesi damgasını vurmuştu. Bu hafta ise yine yatırımcıların karşısına önemli fırsatlar çıkacak ve ekonomik takvim oldukça hareketli. Dilerseniz gelecek olan verilere birlikte bakalım.
Pazartesi günü Asya seansına baktığımızda ise Çin’den konut fiyatları endeksi açıklanacak. Japonya’dan ise sanayi üretimi açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek veri JPY’ye pozitif yansır.
11.00’da İtalya’dan ticaret dengesi açıklanacak. Beklenti 3.24 milyar. Beklenti üzeri gelecek veri EUR için pozitif olur ancak paritelerde etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.
Gün içerisinde ise Yeni Zelanda’dan NZIER işletme güveni endeksi açıklanacak. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması ile NZDUSD üzerindeki baskı devam edebilir.
Ayrıca ABD’de bankalar resmi tatil nedeniyle kapalı ve hacimlerin düşük olmasını bekliyoruz.
Salı :
Asya seansı oldukça hareketli. Çin’den büyüme verisi (beklenti %6.9) ayrıca sanayi üretimi (beklenti %6.0) ve sabit varlık yatırımı (beklenti %10.2) açıklanacak. Bildiğimiz gibi son 2 haftadır Çin’deki yavaşlama sebebiyle piyasalar panik havası içerisindeydi ve Çin borsalarına sert satışlar gelmişti. Gelecek verilerde kötüleşme yaşanması bu havayı bir miktar ortadan kaldırabilir.
10.15’te İsviçre’den ÜFE açıklanacak. Bekelnti %0.2. Beklenti altı gelecek veri CHF için negatif olur.
11.30’da gözler İngiltere’de olacak. TÜFE (beklenti %0.1), ÜFE girişi (beklenti -%1.4) ve perakende fiyat endeksi açıklanacak. (beklenti %1.0). Gelecek olan veriler beklenti altında kalırsa GBP için son derece negatif olur.
12.00’da Almanya ZEW ekonomik hissiyatı açıklanacak. Beklenti 8.2. Euro Bölgesi’den ise final TÜFE (beklenti %0.2) açıklanacak. Bu dakikalarda bütün dikkatler EURUSD’de olacak.
14.00’da ise TCMB faiz kararını açıklayacak. Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz sefer piyasalar 25 baz puanlık bir faiz artırım bekliyordu ancak beklenen faiz artışı gelmemişti. Bu sefer ise beklenti yine faizlerin değişmeyeceği yönünde. Yine de bu dakikalarda TRY paritelerinde hareketliliklere hazır olacağız.
Çarşamba :
Asya seansında Avustralya’dan Westpac tüketici hissiyatı açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek veri AUD için pozitif olur.
11.30’da İngiltere’den işsizlik oranı (beklenti %5.2), işsilik haklarından yararlanma başvuruları (beklenti 4.1 bin) ve en kritik veri saatlik ortalama kazançlar (beklenti %2.1) açıklanacak. Gelen veriler ile birlikte GBPUSD’de sert hareketlilikler bizleri bekliyor olacak.
15.30’da Kanada’dan imalat satışları ve toptan satışlar açıklanacak. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması USDCAD’de daha da yukarıların gelmesine sebep olabilir.
Yine 15.30’da bu sefer ABD’den inşaat izinleri (beklenti 1.20milyon), TÜFE (beklenti %0.0) ve çekirdek TÜFE (beklenti %0.2) ve konut başlangıçları (beklenti 1.19 milyon) açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek veriler USD’nin gücüne güç katar.
17.00’da Kanada Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklayacak. Faizlerde 25 baz puanlık bir indirim bekleniyor. Ardından da para politikası ile açıklamalar gelecek ve kısacası bugün gözlerimizi USDCAD’den ayırmayacağız.

Perşembe :
Asya seansında Avustalya’dan HIA yeni konut satışları açıklanacak. Gelecek verinin AUDUSD’ye hareketlilik getirmesini beklemiyoruz.
14.45’te ECB faiz kararı. Avrupa Merkez Bankası son toplantıda hatırlayacağımız gibi mevduat faizlerinde 10 baz puanlık indirim yapmıştı. Bu toplantıda ise faizlerin sabit bırakılması bekleniyor. Ancak 15.30’da basın konferansında Draghi mikrofon başına geçecek ve para politikası ile ilgili önemli açıklamalarda bulunacak ve biz de yakından takip edeceğiz. Bu dakikalarda EURUSD paritesinde hareketliliklere hazır olun.
15.30’da ayrıca ABD’den Philly Fed imalat endeksi (beklenti -3.1) ve işsizlik başvuruları (beklenti 281 bin) açıklanacak. Beklenti altı gelecek veriler USD için negatif olur.
Cuma :
Asya seansında Japonya’dan flaş imalat PMI(beklenti 52.8) açıklanacak. Gelecek verinin USDJPY’de etkisi sınırlı olur.
10.00’da Fransa flaş imalat PMI, flaş hizmetler PMI, 10.30’da Almanya’dan flaş imalat PMI ve flaş hizmetler PMI açıklanacak.
11.00’da ise Euro Bölgesi’nden flaş imalat PMI(beklenti 53.0 ve flaş hizmetler PMI(beklenti 54.2) açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması EUR için pozitif olur.
11.30’da İngiltere’den perakende satışlar(beklenti – %0.1) açıklanacak. Beklentiden kötü gelecek veri GBPUSD üzerinde baskı oluşturabilir.
15.30’da ABD’den çekirdek TÜFE ve çekirdek perakende satışlar açıklanacak. Kanada’dan ise TÜFE ve perakende satış verileri gelecek. Paritelerde ve özellikle USDCAD’de bu dakikalarda önemli hareketlilikler yaşanabilir.
Evet bu hafta da ekonomik takvim oldukça hareketli ve dediğimiz gibi yatırımcıların karşısına yine önemli fırsatlar çıkacak. Sizin ise Forex Koçu hizmetlerinden yararlanmak için yapmanız gereken tek şey canlı yayın odamıza bir kayıt oluşturarak ilk adımı atmanız yeterli.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.