Haftalık Piyasa Takvimi / 14-18 Eylül 2015

Biz Bile Böyle Bir Hafta Görmedik

Merhabalar sevgili okurlarımız. İşte aylardır heyecanla beklediğimiz o hafta geldi çattı. Piyasaları kasıp kavuracak bir gelişme var bu hafta. Piyasaların aylardır cevap aradığı soru bu hafta cevabını bulacak. İşte FOMC haftası geldi. Ama sıradan bir FOMC haftası değil. Yıllar sonrası FOMC’nin ilk defa faiz artırmaya başlayabileceği bir FOMC haftası. Artırsa da artırmasa da piyasalar sarsılacak. Herkesin gözü kulağı Perşembe akşamı FOMC kararlarına odaklanmış olacak ama gelin biz yine de diğer günlere bir bakalım. Çünkü FOMC kararları dışında da çok önemli veriler/gelişmeler var.
Pazartesi günü 10.15’de İsviçre’den perakende satışlar, 12.00’de de Euro Bölgesi sanayi üretimi dışında çok önemli bir veri gelmeyecek. Bu iki verinin de zaten piyasalara hareket getirdiğini çok nadiren gördük. Yani klasik bir Pazartesi olacak. Piyasa haftanın diğer günleri için güç toplayacak. Hele Perşembe günü merakla beklenen FOMC kararlarının açıklanacağını düşünürsek piyasanın kesinlikle güçlü kalmaya ihtiyacı var bu hafta.
Salı
Sabah saatlerinde Japonya merkez bankası para politikası kararları var. BoJ’un bu toplantıda herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor fakat daha fazla gevşeme bekleyenler safına her hafta yeni ekonomistler katılıyor. Yani bu sefer bir değişiklik olma ihtimali düşük, önümüzdeki maçlara bakacağız.
4.30, Avustralya merkez bankası RBA toplantı tutanakları. İki hafta önceki toplantının tutanakları geliyor. Bakalım RBA üyelerin toplantıda neler görüşmüş, kararlar nasıl çıkmış. Ayrıca ileriye dönük görüşler ne, onu da öğreneceğiz.
10.00, Türkiye üç aylık işsizlik ortalaması, önceki %9.3. Türkiye’nin içinden geçtiği şu süreçte TRY gelecek olan pozitif ekonomik verilere o kadar muhtaç ki. Haydi Türkiye…
11.30, İngiltere’den enflasyon verileri açıklanıyor. TÜFE için beklenti %0.0, çekirdek TÜFE için %1.0, ÜFE çıktı için %-2.2, perakende fiyat endeksi için ise %0.9. Bütün enflasyon göstergelerinde önceki aya göre gerileme öngörülüyor. Enflasyon BoE’nin faiz artırması için kilit bir veri. Faiz artırmak için yükselişin başladığını görmek istiyor. Yani tüm pound paritelerinde hareket için kemerleri bağlayın.
12.00, Almanya ZEW ekonomik güven endeksi, beklenti 18.3. Önceki aya göre gerileme bekliyor piyasalar. Tüm euro pariteleri için önemli bir veri, mutlaka takip ediyoruz.
Öğleden sonra ABD’den veri üzerine veri geliyor. Perakende satışlar (beklenti %0.4), çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.1), New York imalat endeksi (beklenti 0.7), kapasite kullanım oranı (beklenti %77.9), sanayi üretimi (beklenti %-0.1) gibi önemli verilerle bolca hareket göreceğiz ve bu hareketleri fırsatsa çevirme konusundaki uzmanlığımızı yine konuşturacağız tabi ki.
Çarşamba
11.30, İngiltere’den bu sefer çok önemli istihdam verileri var. İşsizlik oranının %5.6 seviyesinde sabit kalması, işsizlik başvurularının 5.1 bin gerilemesi, ortalama maaşlarda ise %2.5 artış bekleniyor. Söylemeye gerek yok herhalde, BoE’nin çok önem verdiği veriler. Özellikle ortalama maaşlar verisi. Pound paritelerinde dalgalanmalar göreceğimiz kesin…
15.30, ABD TÜFE (beklenti %-0.1), ABD çekirdek TÜFE (beklenti %0.1). TÜFE’de gerileme bekleniyor ama Fed’in faiz artırmak için yükselme beklediğini biliyoruz. Tabi Fed, TÜFE değil PCE çekirdek fiyat endeksini dikkate alıyor, onu da hatırlatalım. 
Perşembe
21.00, FOMC kararları. Ve işte O an… Aylarca üzerine tonlarca yazı yazılan ve saatlerce analiz yapılan o FOMC anı. Piyasada hala bir netlik yok, tam bir belirsizlik. Acaba Fed bu ay faiz artıracak mı yoksa beklemeyi mi tercih edecek? Artırsa da ne kadar artıracak? 25 baz puan mı, 15 baz puan mı? Yoksa 10 mu? O kadar çok belirsizlik var ki bu da fiyatlanmamış o kadar faktör olduğu anlamına geliyor. Yani sizlere şunu söyleyelim sevgili takipçilerimiz Perşembe 21.00’de dananın kuyruğu kopacak ve son zamanlarda görmediğimiz keskin hareketlere şahit olacağız. 
21.30, Fed başkanı Yellen konuşması. Kararlar sonrası Yellen’in söyleyecekleri en az kararlar kadar önemli. Eğer faiz artmadıysa ne zaman artabilir? Eğer faiz artırıldıysa bundan sonraki süreç nasıl olacak? Sadece basın toplantılı toplantılarda mı faiz artacak yoksa her toplantı da ölçülü mü artırılacak faizler? Bu gibi sorulara cevap arayacak piyasalar ve Yellen’in vereceği cevaplar dalgalanmalar yaratacak piyasalarda.
Biz direk FOMC kararlarıyla başladık Perşembe gününe fakat Avrupa seansında da önemi veriler var aslında. Fed ile birlikte İsviçre merkez bankası SNB’den de para politikası kararları geliyor. Saat 10.30’da ve SNB’nin bir değişiklik yapması beklenmiyor.
Ayrıca gece Yeni Zelanda’dan büyüme verisi açıklanacak. Piyasa beklentisi %0.6. Diğer önemli veriler 11.30’daki İngiltere perakende satışlar ve 15.30’daki haftalık işsizlik başvuruları ile konut verileri. 17.00’de de ABD’den Philly Fed imalat endeksi var. Fakat piyasaların gözü kulağı akşamki FOMC kararlarında olacağı için bu verilerin piyasalara hareket getirme potansiyeli çok düşük bizce.
Cuma
Gece Avustralya merkez bankası başkanı Stevens bir konuşma yapacak. Zaten bir kaç gün öncesinde tutanaklar yayınlanacak ve geçtiğimiz haftalarda da sıkça konuştu Stevens. O nedenle AUD paritelerinde yön değiştirecek bir şeyler söyleme ihtimali düşük bizce. ABD ve Avrupa’dan çok önemli bir veri göremiyoruz takvimde. Fakat 15.30’da gelecek olan Kanada TÜFE verileri başta USDCAD olmak üzere CAD paritelerine hareket getirecektir.
Açıkça söyleyelim son aylarda böylesi bir haftayı görmemiştik ve en az sizler kadar biz de heyecanlıyız. Tabi haftanın en büyük olayı Perşembe akşamki FOMC kararları. Faiz artsa da artmasa da hızlı hareketler göreceğiz. Bu hareketleri uzman bir danışmanın yardımıyla fırsata çevirmek istemez misiniz? İşte bunun için sizleri Forex Koçu üyesi olmaya davet ediyoruz. Bu hafta olmayacaksınız da artık ne zaman olacaksınız?
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.