Haftalık Piyasa Takvimi 11-15.01.2016

Yine Dopdolu Bir Ekonomik Takvim Bizlerle!

Piyasalar yeni yıla son derece hızlı başladı ve Aralık ayının son 2 haftasındaki tatil havasının ardından özlediğimiz hareketlilik de geri döndü. Ekonomik takvim oldukça hareketli ve paritelerde karşımıza önemli fırsatlar çıkıyor açıkçası bu gibi dönemlerde. Bu hafta ise yine fırsatlarla dolu bir hafta bizleri bekliyor olacak. Dilerseniz bu hafta gelecek olan verilere göz atalım.
Pazartesi günü Asya seansına baktığımızda Japonya’da bankaların tatil olduğunu görüyoruz. Bu sebeple hacim düşük olabilir haftanın ilk günü.
10.00’da Türkiye’den cari hesap (beklenti -2.00 milyar) açıklanacak. Gelecek olan veri ile birlikte TRY paritelerinde hareketlilik yaşanabilir.
10.15’te İsviçre’den perakende satışlar açıklanacak (beklenti %0.3). Önceki veriye baktığımızda iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklentiden çok farklı gelmeyecek olan verinin etkisi CHF paritelerinde sınırlı olur.
11.30’da Euro Bölgesi’nden Sentix yatırımcı güveni açıklanacak (beklenti 12.2). Gelecek olan verinin paritelerde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.
Salı
Asya seansında Japonya’dan cari hesap (beklenti 1.52 trilyon) açıklanacak. Gece saatlerinde USDJPY paritesinde hareketlilik getirebilir beklentiden farklı olarak gelecek veri.
11.30’da İngiltere’den imalat üretimi (beklenti %0.1) ve sanayi üretimi (beklenti %0.0) açıklanacak. Beklentiden kötü gelecek veriler GBP’ye kan kaybettirmeye devam eder.
Saat 12.30’da FOMC üyesi Fischer’ın konuşmalarını takip edeceğiz. Para politikası ile ilgili önemli açıklamalar paritelere hareketlilik getirebilir.
17.00’da ABD’den NFIB küçük işletme iyimserlik endeksi açıklanacak. Gelecek olan verinin paritelerde etkisi sınırlı olur.
Çarşamba
Asya seansında Çin’den ticaret dengesi açıklanacak (beklenti 53.00 milyar). Beklentiden farklı gelececek olan veri paritelere hareketlilik getirebilir.
09.45′ Fransa’dan TÜFE açıklanacak. Beklenti %0.1. Beklentiden iyi gelecek veri EUR için pozitif olur.
12.00 Euro Bölgesi’nden sanayi üretimi açıklanacak. Beklenti -%0.2. Gelece kolan verinin EURUSD’de önemli bir hareketlilik getirmesini beklemiyoruz.
17.30’da ABD’den ham petrol stokları açılanacak. Önceki veri -5.1 milyon olarak açıklanmıştı. Bu dakikalarda petrol fiyatlarında ve USDCAD’de hareketliliklere hazır olacağız.

Perşembe
Asya seansında Japonya’dan çekirdek makine siparişleri ( beklenti -%7.3) açıklanacak. Gelecek olan verinin USDJPY’de etkisi sınırlı olur. Avustralya’dan ise istihdam değişimi (beklenti -10.3bin) işsizlik oranı (beklenti %5.9) açıklanacak. AUDUSD’de önemli fırsatlar bizi bekliyor olacak.
11.00’da İtalya’dan sanayi üretimi açıklanacak. Beklenti %0.3. Gelecek olan verinin paritelerde etkisi sınırlı olur.
14.00’da İngiltere’den faiz oylaması (beklenti 1-0-8 şekline oy kullanılması yönünde) faiz kararı (beklenti %0.50) varlık alım programı (beklenti 375 milyar sterlin) açıklanacak. Baktığımızda hiç bir veride değişim yaşanması beklenmiyor. Ancak yine de GBPUSD paritesinde hareketliliklere hazır olacağız.
15.30’da ABD’den işsizlik başvuruları (beklenti 278 bin) açıklanacak. Beklentiden iyi gelecek olan veri USD için pozitif olur.
Cuma
Asya seansında Avustralya’dan konut kredileri açıklanacak. Beklenti -%0.4. Gelecek olan verinin AUDUSD’de etkisi sınırlı olur.
12.00’da Euro Bölgesi’nden ticaret dengesi açıklanacak. Beklenti 21.1 milyar. Beklentiden kötü gelecek veri EUR için negatif olur.
15.30’da ABD’den çekirdek perakende satışlar, ÜFE ve perakende satışlar açıklanacak. Önceki verilere göre iyileşme yaşanması USD’nin gücüne güç katar.
17.00’da yine ABD’den öncü UoM tüketici hassasiyeti açıklanacak. Önceki veri 92.6 olarak açıklanmıştı. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.
Gördüğümüz gibi bu hafta da son derece hareketli ve her gün önümüze çok önemli fırsatlar çıkıyor. Sizin ise doğru destek ve danışmanlık hizmeti sayesinde bu fırsatları avantaja çevirmeniz mümkün. Gelin siz de Forex Koçu ailemizin bir parçası olun ve ayrıcalıklarımızdan yararlanmaya başlayın.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.