Haftalık Piyasa Takvimi / 10-14 Haziran 2015

Bu Hafta da Bol Hareketli Olacak

Tarım dışı istihdam değişimi, pound için Süper Perşembe gibi çok kritik gelişmelerle dolu bir hafta geride kaldı. Fakat önümüzdeki haftaya baktığımızda yine piyasada hareketin ve heyecanın eksik olmayacağını görüyoruz. İşte gün gün önümüzdeki hafta bizi bekleyen önemli veri ve gelişmeler;
Pazartesi:
2.50, Japonya cari denge, beklenti 1.41 trilyon. Cuma günü Japonya merkez bankası BoJ para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Piyasalar Japonya’dan gelen enflasyon verilerine çok daha büyük önem veriyor fakat cari denge de JPY paritelerine hareket getirebilir.
Avrupa’dan önemli bir veri dikkat çekmiyor. Öğleden sonra ise dikkatler FOMC üyesi Fischer ve Lockhart’tan gelecek olan açıklamalarda. Lockhart’ın zaten Eylül ayında faiz artışı için oy kullanacağını biliyoruz. Bu nedenle Fischer’dan gelecek olan yorumlar daha önemli. Şu ana kadar dengeli bir duruş sergileyen Fischer, eğer daha iyimser konuşursa Eylül ayı ihtimali artar. Bakalım son istihdam raporu sonrası üyelerin ekonomiye bakışı ne.
Salı:
4.30, Avustralya iş dünyası güven endeksi, önceki 10. RBA şimdilik faiz indirimlerini rafa kaldırmış gibi görünüyor fakat verilerde yaşanabilecek kötüleşme ile yeniden faiz indirimlerini gündemine alabilir. O açıdan önemli bir veri.
10.00, Türkiye cari denge, beklenti -3.00 milyar. Türkiye ekonomisi açısından en önemli verilerden biri. Moody’s’in notumuzu değiştirmemesi sonrası beklentiden iyi bir cari denge rakamı lirayı biraz rahatlatabilir.
12.00, Almanya ZEW ekonomik güven endeksi, beklenti 31.1. Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi Almanya güven endeksinde önceki aya göre hafif bir iyileşme bekleniyor. Tüm euro paritelerinde keskin hareketlere neden olabilir. Aynı anda Euro Bölgesi ZEW ekonomik güven endeksi de açıklanıyor ve beklenti 43.9.
15.30, ABD öncü tarım dışı üretkenlik endeksi (beklenti %1.6), öncü birim başına çalışan maliyeti (beklenti %-0.1). Bir tarım dışı istihdam değişimi kadar önemli değil fakat piyasa hareket getirecek derecede önemli iki veri. FOMC’nin faiz artışları için istihdamda biraz daha iyileşme görmek istiyorum demesinden sonra istihdam verilerinin önemi bir kat daha arttı.
Çarşamba:
8.30, Çin sanayi üretimi (beklenti %6.7), sabit varlık yatırımları (beklenti %11.5), perakende satışlar (beklenti %10.6). Çin hükümeti ve merkez bankası %7’lik büyüme hedefine ulaşmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Eğer sanayi üretimi beklenti altı kalırsa daha fazla teşvik adımı atmayı değerlendirebilir Çin.
11.30, İngiltere ortalama saatlik kazançlar (beklenti %2.8), işsizlik başvurusu değişimi (beklenti 1.4 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.6). İngiltere merkez bankasından geçtiğimiz hafta beklendiği kadar şahin tonda mesajlar gelmemişti ve pound değer kaybetmişti. Güçlü bir istihdam raporu ise pounda tekrar güç katabilir. Ortalama saatlik kazançlara özellikle dikkat edilmeli.
13.00, RBA başkan yardımcısı Lowe konuşması. Geçtiğimiz haftaki RBA para politikası kararları sonrası ilk önemli konuşma. Faiz indirimleri gerçekten rafa mı kalktı sorusunun cevabını arayacağız Lowe’dan gelen açıklamalardan.
Perşembe:
2.50, Japonya çekirdek makine siparişleri, beklenti %-4.9. Üretim açısından önemli bir veri ve ikinci çeyrek büyüme ile ilgili önemli bilgiler içeriyor. USDJPY ve EURJPY gibi paritelere Asya seansında hareket getirebilir.
14.30, ECB para politikası toplantısı tutanakları. Dört hafta önceki toplantıda yaşanan tartışmaların detaylarını öğreneceğiz.
15.30, ABD çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.5), perakende satışlar (beklenti %0.5), haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 272 bin). Tüketici ve iç talep açısından çok önemli bu verilerle ABD ekonomisinin ikinci çeyreğe nasıl bir start verdiğini anlamaya çalışacağız. Dolar açısından haftanın en önemli verileri ve beklentiden farklı rakamlar piyasalara büyük hareketler getirebilir.
Cuma:
1.45, Yeni Zelanda perakende satışlar (beklenti %0.5), çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.7). Zayıf perakende satışlar son toplantıda faiz indiren RBNZ’den yeni faiz indirimi beklentilerini destekler. NZD açısından haftanın en önemli verisi.
Sabah saatlerinde Euro Bölgesi üyelerinden ikinci çeyrek flaş büyüme rakamları açıklanıyor. 8.30’da Fransa (beklenti %0.2), 9.00’da Almanya (beklenti %0.5), 11.00’de İtalya (beklenti %0.3) ve 12.00’de Euro Bölgesi flaş ikinci çeyrek büyüme (beklenti %0.4) açıklanıyor. Tüm euro paritelerine hareket getirecek çok kritik veriler. Yani Cuma sabahı euro paritelerinde önemli fırsatlar göreceğiz.
12.00, Euro Bölgesi final TÜFE (beklenti %0.2), final çekirdek TÜFE (beklenti %1.0). Büyüme rakamlarının yanında enflasyon verileri de açıklanacak Euro Bölgesi’nden. Flaş rakamlara herhangi bir revize gelmesi beklenmiyor.
Öğleden sonra ABD’den ÜFE (beklenti %0.1), çekirdek ÜFE (beklenti %0.1), kapasite kullanım oranı (beklenti %78.0), sanayi üretimi (beklenti %0.3), öncü Michigan tüketici güven endeksi (beklenti 93.5). ABD’den bir birinden önemli veriler ve yine tüm piyasalarda keskin hareketlere neden olabilir. Herkesi Cuma öğleden sonra ekran başında olmaya devam ediyoruz.
Kısacası yine bir birinden önemli verilerin açıklanacağı bir hafta olacak. Tam da bu tür haftalarda Forex Koçu’nun önemi sunduğu canlı yayın, sinyal ve stratejileri ile daha da ön plana çıkıyor. Üyemiz olarak bu hizmetlerden siz de hemen faydalanın.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.