Haftalık Piyasa Takvimi / 09 Şubat – 13 Şubat

Yeni Bir Hareketli Haftaya Hazır mısınız?

Çok önemli bir hafta geride kaldı. RBA faiz indirimi, Yunanistan görüşmeleri, ABD’den yine çok iyi bir istihdam raporu, lira karşısında yeni zirvelere giden bir dolar… Özellikle Türkiye piyasaları için tarihi bir haftaydı dersek yanlış olmaz. Önümüzdeki haftanın takvimine baktığımızda da yine çok önemli verileri bizi beklediğini görüyoruz. İşte gün gün önemli veri ve gelişmeler;
 
Pazartesi:
1.50, Japonya cari denge, beklenti 0.95 trilyon. Haftaya Japonya’dan gelecek olan cari denge verisi ile merhaba diyoruz. Beklentiden kötü veri zaten iyi tarım dışı verisini arkasına alan USDJPY’de daha yukarıları getirebilir.
2.15, RBA başkanı Stevens konuşması. Geçtiğimiz hafta faiz indiren RBA faizlerle ilgili ileriye dönük bir yönlendirmede bulunmamıştı. Başkan Stevens’ın konuşmasından tekrar faiz indirilecek mi, ne zaman indirilecek soruları için ipuçları arayacak piyasa.
10.00, Türkiye sanayi üretimi, beklenti %2.7. İyi tarım dışı istihdam değişimi ve faiz indirimi beklentileriyle yeni tarihi zirveye giden USDTRY için önemli bir veri. Kötü veri yeni zirvelere götürebilir doları, iyi veri ise gevşeme getirebilir.
Salı:
2.30, NAB iş dünyası güven endeksi (önceki 2), konut fiyat endeksi (beklenti %2.0). Avustralya’dan iyi önemli veri ve başta AUDUSD olmak üzere tüm AUD paritelerine büyük hareket getirecektir.
3.30, Çin TÜFE (beklenti %1.1), Çin ÜFE (beklenti %-3.7). Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle enflasyonda gerilemenin devam etmesi bekleniyor. Düşük enflasyon endişelerini artırabilir bu veriler.
9.45, Fransa sanayi üretimi, beklenti %0.3. Son zamanlarda pek iyi haberin gelmediği Fransa’dan önemli bir veri. Avrupa piyasasının açılışını etkileyebilir.
11.30, İngiltere imalat üretimi (beklenti %0.3), İngiltere sanayi üretimi (beklenti %0.3). Aralık ayına ait veriler ve GBP paritelerinde günün yönünü belirleyecek önemde.
17.00, ABD iş hacmi, beklenti 5.03 milyon. Cuma günü gelen istihdam verileri sonrası önemli bir etkisi olmayabilir fakat takip edilmesi gereken bir veri.
Çarşamba:
Perşembe günkü AB Ekonomik Zirvesi öncesi Euro Bölgesi maliye bakanları Brüksel’de toplanarak Yunanistan konusunu görüşecek. Alınacak kararlar, yetkililerden gelen açıklamalar tüm euro paritelerinde dalgalanmalar yaratabilir.
1.30, Westpac tüketici güven endeksi, önceki %2.4. NAB iş dünyası güven endeksinin ardından Westpac tüketici güven endeksi açıklanacak. Artış yaşanması AUD için pozitif, düşüş yaşanması ise negatif olur.
2.30, Avustralya konut kredileri, beklenti %2.3. Konut sektörünün durumu ile ilgili çok önemli bir gösterge ve tüm AUD paritelerine hareket getirebilir.
10.00, Türkiye cari denge, -6.70 milyar. Türkiye için en önemli verilerden biri ve önceki aya göre daha fazla bir açık beklentisi var. TRY paritelerinde keskin hareketlere neden olabilir.
21.00, ABD federal bütçe dengesi, beklenti -2.6 milyar. Piyasa kapanışına çok yakın bir saatte gelecek ve etkisi sınırlı olabilir fakat tabi ki takip edilmesi gereken bir veri.
Perşembe:
Avrupalı yetkililer AB Ekonomik Zirvesi’nde bir araya gelerek gündemdeki konuları görüşecek. Gündemin ana maddesi Yunanistan olacak tabi ki.
2.30, Avustralya istihdam değişimi (-4.7 bin), Avustralya işsizlik oranı (beklenti %6.2). Avustralya doları için haftanın en önemli verileri ve tüm AUD paritelerine keskin hareketler getireceğini söylememize gerek yoktur herhalde.
12.30, İngiltere merkez bankası çeyreklik enflasyon raporu. BoE enflasyon ve büyüme tahminleri yayınlanacak ve başkan Carney bir konuşma yapacak. Enflasyon tahminlerine aşağı revizeler bekleniyor. GBP için haftanın en kritik anı. 
15.30, ABD perakende satışlar (beklenti %-0.3), çekirdek perakende satışlar (beklenti %-0.4), haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 279 bin). Perakende satışlarda önceki ay beklenmedik bir düşüş yaşanmıştı. Geçtiğimiz ayda da düşüş bekliyor piyasa. Tüm dolar paritelerinde harekete hazır olun.
Cuma:
0.30, RBA başkanı Stevens konuşması. Mecliste bir konuşma yapacak Stevens ve piyasa para politikasının geleceği ile ilgili ipuçları arayacak. Özellikle yeni bir faiz indirimi gelip gelmeyeceği konusunda.
8.30, Fransa dördüncü çeyrek öncü büyüme, beklenti %0.1. Zaman zaman Avrupa’nın hasta adamı olarak nitelendirilen Fransa’dan çok önemli bir veri. 
9.00, Almanya dördüncü çeyrek öncü büyüme, beklenti %0.3. Fransa büyüme verisi ile birlikte Avrupa açılışını belirleyecek bir veri. Beklenti üzeri bir rakam euroya moral verir, kötü veri ise baskıyı artırır.
11.00, İtalya dördüncü çeyrek öncü büyüme, beklenti %0.0. Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisinin dördüncü çeyrek ne büyümesi ne daralması bekleniyor. Beklenti dışı bir rakam tüm euro paritelerine hareket getirir.
17.00, ABD öncü Michigan tüketici güven endeksi, beklenti 98.2. Önceki aya göre çok büyük bir değişiklik beklenmiyor. Eğer beklenen seviye veya üzerinde gelirse son sekiz yılın en yüksek seviyesinde gelmiş olacak. Dolar için önemli bir veri.
Forex Koçu çok başarılı bir haftayı geride bıraktı. Özellikle tarım dışı istihdam değişimi performansımız yine çok iyiydi. Veriler sonrası dolar rallisini çok iyi tahmin ettik ve USDCHF ile USDJPY sinyallerimizde 100 pipse yakın artı yazdık. Siz de üyelerimiz arasına katılın ve önümüzdeki haftaki fırsatları kaçırmayın.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.