Haftalık Piyasa Takvimi / 07-11 Eylül 2015

Gelecek Hafta Gideni Aratmayacak

Tüm değerli okurlarımıza merhabalar diyerek raporumuza başlıyoruz. ABD istihdam raporu, ECB kararları ve daha niceleri… Yine piyasalarda taş üzerinde taş kalmadı geçtiğimiz hafta ve önümüzdeki hafta gelecek olan verilere de şöyle bir bakıyoruz… Yine önemli verilerle dopdolu bir hafta olacak. Haydi hep beraber inceleyelim.
ABD ve Kanada piyasaları İşçi Bayramı nedeniyle  Pazartesi günü kapalı olacak. Avrupa’dan da çok önemli veri yok. Yani tam bir klasik Pazartesi. Ama hiç merak etmeyin tabi ki piyasada yine bolca hareket olacak. Çin dört günlük tatilden geri dönüyor ve piyasalar nasıl bir geri dönüş olacağını merak ediyor. Kim bilir, gidişi sessiz olmuştu ama bakarsanız dönüşü muhteşem olur.
Salı
Avrupa ve ABD seansında çok önemli bir veri yok ama merak etmeyin Asya seansında piyasanın gidişatını belirleyecek önemde çok kritik veriler gelecek.
Çin ticaret dengesi, beklenti 48.6 milyar. Kesin bir saati yok fakat genelde 5.00 gibi açıklanıyor. Piyasanın Çin’den iyi verilere o kadar çok ihtiyacı var ki, umuyoruz beklentiden daha iyi gelir. Ama kötü gelirse yine piyasanın tadını kaçırır ve satışlar getirir.
2.50, Japonya final büyüme (beklenti %-0.4), cari denge (beklenti 1.25 trilyon). Japonya ne yaptıysa düşük enflasyon belasından kurtulamadı. İkinci çeyrekte buna bir de ekonomik daralma eklendi. Bu iki veriyi de yakından takip edeceğiz. Beklentiden daha kötü bir büyüme verisi BoJ’u daha fazla parasal gevşeme hamlesine bir adım daha yaklaştırır.
4.30, Avustralya iş dünyası güven endeksi, önceki 4. Geçtiğimiz hafta bolca veri geldi Avustralya’dan ve pek de parlak değildi. İş dünyası güven endeksi şirketlerin son ekonomik durum ile ilgili algısını gösteriyor. Bakalım şirketlerin algısı önceki aya göre iyileşmiş mi yoksa kötüleşmiş mi. 
10.00, Türkiye sanayi üretimi (beklenti %3.4). Bizim de başımızda bir sürü sıkıntı var ve TRY için iyi verilere gerçekten ihtiyacımız var. Beklentiden iyi bir sanayi üretimi lira üzerindeki baskıyı bir nebze olsun azaltabilir.
Çarşamba
11.30, İngiltere imalat üretimi (beklenti %0.2), sanayi üretimi (beklenti %0.1), ticaret dengesi (beklenti -9.5 milyar). İngiltere’den çok önemli veriler üst üste geliyor. Son haftalarda baskı altında olan pounda iyi veriler ilaç gibi gelir. 
17.00, Kanada merkez bankası faiz kararı, beklenti %0.50. En son toplantıda faiz indirmişti BoC ve sonrasında petrolde yeni bir düşüş yaşandı. Ayrıca geçtiğimiz Cuma gelen verilere göre işsizlik oranı yükseliyor. Yani diyoruz ki piyasadaki genel beklenti faizlerin bu toplantıda sabit kalacağı yönünde fakat tekrar bir faiz indirimi gelirse biz çok şaşırmayacağız. Bu toplantıda indirmese bile sonraki toplantılar için umutluyuz.
Perşembe
00.00, Yeni Zelanda merkez bankası faiz kararı, beklenti %2.75. Kanada merkez bankasından sonra piyasalar Yeni Zelanda merkez bankasını beklemeye geçecek. Kanada’da faizlerin sabit kalması bekleniyor dedik ama Yeni Zelanda’da durum farklı. Düşük enflasyon ve büyüme nedeniyle RBNZ’den 25 baz puanlık bir indirim bekleniyor. Bizce bu indirim son olmayacak. Önümüzdeki aylarda yeni faiz indirimleri gelebilir.
4.30, Avustralya istihdam değişimi (beklenti 5.2 bin), Avustralya işsizlik oranı (beklenti %6.2), Çin TÜFE (beklenti %1.9), Çin ÜFE (beklenti %-5.6). Bolca önemli veri aynı sırada geliyor. Avustralya verilerinde dikkat edilmesi gereken istihdamdaki artışın kompozisyonu. Eğer istihdamın büyük bölümü yarı zamanlı işlerden geliyorsa çok da olumlu görülmeyecektir. Ayrıca işsizlik oranında düşüş bekleniyor eğer gerçekleşmezse zaten yorgun AUD’nin başı derde girebilir. Çin’de ise TÜFE’nin yükselmesi bekleniyor. Eğer bu beklenen yükseliş gerçekleşmezse düşük enflasyon endişeleri iyice artacak.
10.00, Türkiye büyüme, beklenti %3.5. İkinci çeyrekte birinci çeyreğe göre daha iyi bir büyüme bekleniyor. Son zamanlarda kurlar artık ipini kopardı, soluk almadan tırmanıyor. İyi bir büyüme verisi biraz olsun kurlardaki bu ateşi dindirebilir. Haydi Türkiye…
14.00, İngiltere merkez bankası faiz kararı (beklenti %0.50), varlık alım programı kararı (375 milyar). Yani bu ay BoE’den herhangi bir değişiklik beklenmiyor, büyük ihtimalle 2016 ilk çeyreğe kadar da herhangi bir değişiklik gelmeyecek. Aynı anda toplantı tutanakları da geliyor ve önemli olan kaç üyenin faiz artışı için bu toplantıda oy vermiş olduğu. Geçtiğimiz ay iki üyenin faiz artışı için oy vermesi beklenirken sadece bir üye vermişti. Kısaca hatırlatalım…
15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları, beklenti 279 bin. Artık 300 bin altı standart hale geldi. 300 bin üzeri veya 250 bin altı gelmediği sürece çok büyük bir hareket getirmesini beklemiyoruz.
Cuma
Asya’dan da, Avrupa’dan da çok önemli bir veri yok fakat bir de ABD seansını görün. Öğleden sonra önce ÜFE sonra da tüketici güven endeksi ve enflasyon beklentileri verileri gelecek. ÜFE için beklenti %-0.1, çekirdek ÜFE için %0.1. Önceki aya göre her iki göstergede de artışın daha sınırlı olması bekleniyor. Ama Fed enflasyonda artışın başlayacağı konusunda ikna olmuş gibi görünüyor ve Eylül ayı faiz artışı ihtimali azımsanmayacak seviyede.
Michigan tüketici güven endeksinin 91.8 ile önceki aya göre çok hafif gerilemesi bekleniyor. Son aylarda biraz gerilese de tarihsel olarak baktığımızda zaten aşırı yüksek seviyelerde güven endeksi. Diğer yandan iki yıllık enflasyon beklentileri %2.8 seviyesindeydi geçtiğimiz ay. 
Yani sabah saatlerinde sakin bir piyasa olabilir fakat öğleden sonra piyasalarda keskin hareketlere hazır olmanız lazım.
Hep diyoruz, bize üye olmanız lazım. Neden mi? Çünkü geçtiğimiz haftada gördük, sinyal ve stratejilerimizle forex piyasalarında başarının kapısını açmak daha kolay. Eylül ayına çok hızlı bir başlangıç yaptık ve ilk haftada 200 pips üzerinde artı yazdık bile.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.