Haftalık Piyasa Takvimi / 07 – 10.12.2015

Yine Fırsatlarla Dolu Bir Hafta Karşımızda!

Geçtiğimiz hafta sizleri uyardığımız gibi son derece hareketli geçti. Pazartesiden itibaren git gide ısınmaya başlayan ekonomik takvimde , perşembe günü ECB başkanı Draghi ve ardından haftanın son günü ABD’den tarım dışı istihdam raporu piyasalarda adeta yeri yerinden oynattı. Önümüzdeki hafta ise yine çok önemli fırsatlar bizleri bekliyor. Dilerseniz birlikte gelecek olan verilere göz atalım.
Pazartesi günü Asya seansına baktığımızda Avustralya’dan ANZ iş ilanları açıklanacak (beklenti %0.4). Açıkçası gelen verinin AUDUSD’de önemli bir hareketlilik getirmesini beklemiyoruz.
10.00’da İsviçre’den döviz rezervleri açıklanacak. Gelecek olan verinin paritelere etkisi sınırlı olur.
17.00’da BOE başkanı Carney konuşma yapacak. Biz de konuşmaları yakından takip edeceğiz. Bu dakikalarda GBPUSD’de karşımıza önemli fırsatlar çıkabilir.
Gün içerisinde ise BOJ başkanı Kuroda’nın konuşmalarını ve Eurogroup toplantısının detaylarını yakından takipte olacağız. Yani gözlerimiz USDJPY ve EURUSD paritelerinde olacak.
Salı:
Çok hareketli bir Asya seansıyla karşı karşıyayız Japonya’dan büyüme verisi açıklanacak (beklenti %0.1). Avustrayla’dan NAB işletme güveni açıklanacak. Çin’den ise ticaret dengesi açıklanacak (beklenti 395 milyar).
10.00’da Türkiye’den sanayi üretimi açıklanacak. Önceki veri %2.8 gelmişti. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY’ye pozitif yansır. 
11.00’da İngiltere’den sanayi üretimi (beklenti %0) ve imalat üretimi (beklenti -%0.1) açıklanacak. Gelecek olan verilerle birlikte gözlerimiz GBPUSD paritelerinde olacak.
15.15’de Kanada’dan konut başlangıçları (beklenti 195 bin), 15.30’da ise inşaat izinleri açıklanacak (beklenti %2.9). Beklentiden kötü gelecek olan veriler USDCAD’de yükselişlere hız kazandırabilir.
Çarşamba:
Asya seansında Avustralya’dan konut kredileri açıklanacak (beklenti -%1.0). Çin’de ise TÜFE açıklanacak (beklenti %1.4) Beklentiden kötü gelecek veriyle birlikte PBoC faizlerde bir indirim daha yapmak için kolları sıvayabilir.
Saat 17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak.
22.00’da Yeni Zelanda’da RBNZ faiz oranı kararlarını açıklayacak. Piyasalar faiz oranlarında 25 baz puanlık bir indirim yapılmasını bekliyor. Bu dakikalarda NZDUSD paritesinde önemli hareketlilikler yaşanabilir.
Perşembe:
Asya seansında Japonya’dan BSI büyük imalat koşulları verisi açıklanacak. Gelecek olan verinin paritelerde etkisi sınırlı olur. Avustralya’dan ise istihdam değişimi açıklanacak. Beklenti -10 bin. Ayrıca işsizlik oranı da açıklanacak (beklenti %6.0) Beklentiden farklı gelecek olan veriler AUDUSD’de hareketliliklere sebep olabilir.
10.00’da Türkiye’den büyüme verisi açklanacak. Önceki veriye baktığımızda %3.8 olarak açıklandığını görüyoruz. Bu dakikalarda gözlerimiz USDTRY paritesinde olacak.
10.30’da SNB faiz oranı kararını açıklayacak faiz oranlarının -%0.75’te sabit kalması bekleniyor. Ardından ise para politikasıyla ilgili düzenlenecek basın toplantısında gözlerimiz USDCHF paritesinde olacak.
14.00’da İngiltere’den faiz oranı oylaması ve faiz oranı kararı açıklanacak. Baktığımızda faiz oranı oylamasının (1-0-8) ve faiz oranının %0.50’de sabit kalması bekleniyor. Ancak bu dakikalarda GBPUSD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir.
15.30’da ABD’den işsizlik başvuruları açıklanacak. Beklenti 266 bin. Gelecek olan verinin paritelerde önemli bir hareketliliğe sebep olmasını beklemiyoruz.
Cuma:
09.00’da Almanya’dan TÜFE açıklanacak. Beklenti %0.1. Baktığımızda önceki veriye göre değişiklik yaşanması beklenmiyor. Gelecek olan verinin EURUSD’de etkisi sınırlı olur.
15.30’da ABD’den çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.3), ÜFE (beklenti %0.0) ve perakende satışlar (beklenti %0.2) açıklanacak.
17.00’da yine ABD’den Michigan tüketici hissiyatı açıklanacak (beklenti 92.3). Beklenti üzeri gelecek veriler USD’nin gücüne güç katar.
Evet Aralık ayına çok hızlı girdik ve öyle de devam edecek. Bu ay karşımıza çok daha önemli fırsatlar çıkacak ve sizin de bu fırsatları avantaja çevirmek için ForexKoçu ailemizin bir parçası olup ayrıcalıklarımızdan yararlanmanız yeterli. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.