Haftalık Piyasa Takvimi – 03 Aralık 2016

Bu Hafta Dikkatler ECB Toplantısında Olacak

Geçtiğimiz hafta piyasanın gündeminde iki tane önemli gelişme vardı. Bir tanesi OPEC toplantısıydı diğeri ise ABD istihdam raporuydu. OPEC üretimde kesintiye gitme kararı aldıktan sonra petrol fiyatlarında yukarı iştahı iyice arttı. ABD istihdam raporunun etkileri ise pariteler üzerinde sınırlı oldu. Önümüzdeki hafta son derece önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz hafta boyunca yaşanacak olan gelişmelere bir göz atalım.

Pazartesi günü Asya seansında Çin’den Caixin hizmetler PMI açıklanacak. Önceki rakam 52,4. Hizmetler sektörü Çin ekonomisinin demir başı. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması ekonomi için pozitif bir sinyal olur.

10.00’da ise Türkiye’den enflasyon verileri açıklanacak. Aylık TÜFE’de beklenti %0.80 gelmesi bekleniyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde USDTRY’de sert bir yükseliş yaşandığına şahit olduk. Doların ateşi bir türlü dinmek bilmedi. Gelecek olan bu verinin USDTRY üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

11.15-12.00 arasında Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI rakamları açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler EUR için pozitif olur. Pazar günü İtalya’da düzenlenecek olan referandumun EUR bacaklı pariteler üzerinde etkisi olacak.

18.00’da ABD’den ISM imalat dışı PMI açıklanacak. Beklenti 55.3. Hizmetler sektörü tarafında yaşanılacak olan iyileşme dolar alıcılarının iştahını iyice kabartabilir. USD için son derece önemli bir veri olacak.

Salı:

Aysa seansında Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz kararını takip edeceğiz. Faizlerin %1.50’de sabit bırakılması bekleniyor. Para politikası duruşu hakkında gelecek olan açıklamalar AUD paritelerine hareket getirebilir.

16.30’da Kanada ve ABD’den ticaret dengesi açıklanacak. Gelecek olan veriler doğrultusunda USDCAD’de hareketlenmeler yaşanabilir.

18.00’da ABD’den fabrika siparişleri açıklanacak. Beklenti %2.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD için pozitif olur.

Çarşamba:

03.30’da Avustralya’dan büyüme rakamı açıklanacak. Beklenti %0.2. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri AUDUSD üzerinde baskının artmasına neden olabilir.

12.30’da İngiltere’den imalat üretimi açıklanacak. Piyasanın beklentisi verinin %0.2 gelmesi yönünde. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalacak olan veri GBP üzerinde baskı yaratabilir.

18.00’da Kanada Merkez Bankası (BoC) faiz kararını takip edeceğiz. Faizlerin %0.50’de sabit bırakılması bekleniyor. BoC’den enflasyon hakkında gelecek olan açıklamalar CAD paritelerine hareket getirebilir. Kararları yakından takip edeceğiz.

18.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Stoklarda yaşanılacak olan azalma petrol fiyatlarındaki yukarı iştahın devam etmesi anlamına gelebilir.

Perşembe:

02.50’de Japonya’dan cari hesap ve final büyüme açıklanacak. Geçtiğimiz hafta JPY üzerindeki baskıların artması nedeniyle USDJPY’de sert yükselişlerin yaşandığına şahit olduk. Gelecek olan veriler JPY için önemli olacak.

Sabaha karşı Çin’den ticaret dengesi açıklanacak. Gelecek olan verinin AUD ve NZD paritesi üzerinde etkisi olabilir.

10.00’da Türkiye’den sanayi üretimi açıklanacak. Önceki rakam %-3.1. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olsa da verinin USDTRY üzerinde bizce pek de bir etkisi olmayacak.

15.45’de ECB’den faiz kararı açıklanacak. 16.30’da ise ECB başkanı Draghi mikrofon başına geçecek. ECB yaptığı açıklamada Aralık ayında varlık alım programının yeniden gözden geçirileceğini ifade etmişti. Bu sebeple önemli bir toplantı bizleri bekliyor. Bu dakikalarda sizleri bizlerle birlikte ekran başına geçmeye davet ediyoruz.

Cuma:

04.30’da Çin’den TÜFE ve ÜFE rakamları açıklanacak. Enflasyon tarafında yaşanılacak olan artış PBoC’nin istediği bir durum olacaktır.

12.30’da İngiltere’den ticaret dengesi açıklanacak. Beklenti -11.80 milyar sterlin. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri bir rakam GBP için olumlu olabilir.

18.00’da ise ABD’den Michigan tüketici hissiyatı açıklanacak. Beklenti 95.0. Açıkçası beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.