Haftalık Piyasa Takvim / 15-19.02.2016

Önümüzdeki Hafta Ekonomik Takvimde Neler Var?

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Avrupa ve Asya borsalarının satışlar yemesi piyasalarda kaos ortamının devam etmesine neden oldu. Öngörülmezlik nedeniyle yatırımcılar CHF, ALTIN ve JPY gibi güvenli limanlara hücum etti. USD ise üzerindeki baskıdan kurtulmuş değil. Önümüzdeki hafta Çin, ABD, Avustralya ve Euro Bölgesi’nden önemli veriler açıklanacak. Dilerseniz gelecek olan verilere göz atalım.
Pazartesi günü Asya seansına baktığımızda Çin’den ve Japonya’dan önemli veriler açıklanacak. Japonya’dan öncü büyüme verisi açıklanacak, Çin’den ise ticaret dengesi açıklanacak. Çin’in tatilden dönmesiyle piyasalardaki hareketlilik iyice artacak.
11.00’da Türkiye’den ticaret dengesi açıklanacak. Ticaret açığının artması TRY üzerinde baskı yaratabilir.
ABD’den piyasalar Başkanlık Günü nedeniyle kapalı olacak. Bankaların kapalı olması nedeniyle piyasada hacim düşük olabilir. 
ECB başkanı Draghi saat 16.00’da Brüksel’de konuşma yapacak. Süper Mario’nun para politikası hakkında açıklamaların yapması EUR paritelerinde hareketlenmeleri beraberinde getirebilir.
23.45’de ise Yeni Zelanda’da perakende verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması NZD için pozitif olur.
Salı:
Asya seansında RBA’dan para politikası tutanakları, Yeni Zelanda’dan ise enflasyon beklentileri açıklanacak. AUD ve NZD paritelerinde önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir.
İngiltere’den saat 11.30’da enflasyon verileri (TÜFE) açıklanacak. BoE faiz artışlarına başlamak için enflasyonun yukarı yönlü hareket etmesini bekliyor. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması GBP üzerinde baskı yaratabilir.
12.00’da Almanya’dan ZEW ekonomi güveni endeksi açıklanacak. Beklenti 56.0. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalacak olan veri EURUSD’de geri çekilmeleri beraberinde getirebilir.
15.30’da Kanada’dan imalat satışları, ABD’den ise Empire state imalat endeksi açıklanacak. Bu dakikalarda USDCAD paritesinde hareketlenmeler yaşanabilir.
Çarşamba:
İngiltere’den saat 11.30’da istihdam verileri ve maaşlar verisi açıklanacak. Özellikle maaşlar tarafında yaşanılacak olan iyileşme GBPUSD’de alıcıları devreye sokar.
ABD’den saat 15.30’da konut izinleri, çekirdek TÜFE ve konut başlangıçları açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.
ABD’den saat 16.15’de kapasite kullanım oranı ve endüstriyel üretim açıklanacak. Kapasite kullanım oranın %76.6 gelmesi beklenirken, imalat üretiminin %0.3 gelmesi bekleniyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olur fakat paritelerde etkisi bizce sınırlı olur.
ABD’den 21.00’da FOMC tutanakları açıklanacak. Ocak ayında düzenlenen toplantıda konuşulan konuların detaylarını öğreneceğiz. FOMC kararlarında Fed güvercin bir tutum sergilemişti. Tutanaklarda faiz artışı süreci hakkında gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz. Her zaman olduğu gibi tutanaklar esnasında paritelerde hareketlenmeler yaşanacak.
Perşembe:
Asya seansında Avustralya’dan istihdam verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması AUDUSD’deki toparlanmayı destekleyebilir.
03.30’da ise Çin’den TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması PBoC’nin pek de hoşuna gitmeyebilir.
Saat 14.30’da ECB’den para politikası tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda ECB’den temkinli tonda açıklamalar gelmişti ve Mart ayında politikaların yeniden gözden geçirileceği ifade edilmişti. Gelecek olan tutanaklarda ECB’nin gevşeme politikası hakkındaki tutumunu daha net görmeye çalışacağız.
Öğleden sonra ABD’den haftalık işsizlik başvuruları, Philly Fed imalaet endeksi ve ham petrol stokları gibi USD için önemli veriler açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD paritelerinde hareketlenmeleri beraberinde getirebilir.
Cuma:
11.30’da İngiltere’den perakende satışlar açıklanacak. Beklenti %0.7. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur.
15.30’da ise Kanada ve ABD’den önemli veriler açıklanacak. ABD’den TÜFE verileri bekleniyor. Kanada’dan ise çekirdek perakende satışlar, çekirdek TÜFE ve çekirdek perakende satışların gelmesi bekleniyor. Bu saatler USDCAD’de önemli hareketlenmeler yaşanacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.