Haftalık Piyasa Raporu/30.08.2015

Fischer ve Carney Kapıları Açık Bıraktı!

Son dönemlerde Çin ekonomisinde yaşananlar nedeniyle endekslerde büyük kayıplar yaşandı ve bu durum sonucunda finansal piyasalarda kaos ortamı aldı başını gitti fakat PBoc’den geç de olsa gelen munzam karşılıklarda indirim ve likidite enjeksiyonu ile birlikte piyasalar haftayı dengede kapadı. Dolar ise bir durgun bir hareketli. Hafta başında dolar satışlarına şahit olsak da ABD’den beklenti üzeri gelen veriler dolar boğalarının devreye girmesine neden oldu. 
Bir parantezde ALTINa açacak olursak ordaki hikaye bambaşka. Artık sarı metal yön bulmak için ABD’den gelen verileri izliyor. Hafta içinde önemli direnç bölgesi olan 1170  denendi fakat bu seviyelerden ayıların devreye girmesi ile birlikte kalıcı bir yükseliş yaşanmadı ve 1120 seviyelerine kadar geri çekilme yaşandı. Bu hafta ABD’den gelecek olan veriler özellikle istihdam raporu değerli metalde büyük hareketlerin yaşanmasına neden olacak.
Hafta sonu ABD’de Kansas City’de Jackson Hole sempozyumu düzenlendi. Merkez bankası yetkililerinden önemli açıklamalar geldi. Fed, AMB ve BoE yetkilileri yaptıkları açıklamalarda güçlenen büyüme ile birlikte enflasyonun ABD ve Avrupa’da yükselecğini ifade ettiler. Bakalım sempozyumda üyeler ne gibi açıklamalar yapmış.
Fed’in ikinci adamı olan Fischer’dan önemli açıklamalar geldi ve Eylül ayı faiz artırımı için açık kapı bıraktı. Fischer, Çin’deki devalüasyonla başlayan durum göreceli olarak yeni ve halen bu durumun nasıl gelişmekte olduğunu izlediklerini belirtti. ABD ekonomisinin temposuna ilişkin verilerin etkileyici olduğunu ve ekonominin normale dönmekte olduğunu vurgu yaptı. Fischer açıklamasının devamında ise sıkılaştırmaya başlamak için enflasyonun %2 hedefine ulaşmasını beklememeliyiz değerlendirmesini yaptı.
Sahneye çıkan bir diğer önemli kişi ise BoE başkanı Carney’di. Carney, ekonomide süregelen ivme beklentisi ve enflasyon baskılarında kademeli bir yükseliş, büyük olasılıkla kademeli politika normalleştirme sürecinin ne zaman başlayacağı kararının bu yıl sonu civarında alınmasını sağlayacağını belirtti. Çin’de yaşanan gelişmelerin ise BoE’nin faiz artırımı patikasını değiştirmeyeceğini ifade etti. 
SNB başkanı Jordan, CHF’nin son derece değerinden fazla olduğunu ve merkez bankasının müdahalede bulunmak için hazır olduğunu söyledi. Negatif faiz oranını hedeflediklerini ve CHF’nin daha fazla zayıflaması gerektiğinin altını çizdi Jordan. SNB EURCHF’de 1.20 koridoruna beklenmedik bir şekilde müdahale ederek piyasalarda taşların hareket yerinden oynamasına  neden olmuştu aylar önce. Önümüzdeki dönemlerde Jordan’dan süpriz müdahaleler gelebilir.
20 Eylül’da Yunanistan’da seçimler düzenlenecek ve seçim öncesinde Alco tarafından yapılan anketlerde Syriza %22.6 oy alırken, Yeni Demokrasi partisi ise %21.1 oy ile Syriza’yı yakından takip ediyor. Anketler oyların yakın olduğunu gösteriyor fakat seçimlerde oylamalarda büyük farklarda olabiliyor. Beklediğimiz gibi öyle yada böyle Yunanistan hep gündemde olmaya devam edecek önümüzdeki günlerde.
Fischer’dan gelen açıklamalar ve faiz artırım kapısının açık bırakılması hafta başında USD’nin kuvvetli başlamasına neden olabilir. Diğer yandan BoE başkanı Carney’de yaşanan gelişmelerin faiz artırım sürecindeki partikayı değiştirmeyeğine vurgu yaptı. 
Eylül ayında birçok önemli gelişme bizleri bekliyor. Yunanistan’da seçim, Fed toplantısı derken paritelerde hareket bitmeyecek gibi. Tabi bu gibi dönemlerde doğru desteği edinerek yatırımlarınızı pozitif yönde değerlendirebilirsiniz. Adres belli… Forex Koçu ile birlikte başarıya gitmek çok kolay… Ailemizin bir parçası olmak için geç kalmış sayılmazsınız. Yapmanız gereken çok basit yukarıda sağda canlı yayın odasına kaydınızı oluşturun ve sonrasında arkanıza yaslanın. Sizleri bekliyoruz…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.