Haftalık Piyasa Raporu/14.06.2015

Hafta Sonu Neler Yaşandı?

Geçtiğimiz haftaya şöyle bir baktığımızda paritelerde hareketliliğin ve öngörülemez hareketlerin yaşandığını söyleyebiliriz. Özellikle Yunanistan ile kreditörler arasında yaşanan gelişmelerden somut bir sonuç çıkmaması EURUSD’de ani hareketlerin yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan hafta boyunca ABD’den gelen verilerin beklenti üzeri gelmesi USD üzerinde baskı oluşturdu. Fakat dolar için son derece önemli bir haftaya giriyoruz. Bu hafta piyasaların gözü FOMC kararlarında ve Yellen’ın açıklamalarında olacak. Son derece önemli bir haftanın bizleri beklediğini söyleyebiliriz. Dilerseniz hafta sonu neler yaşanmış bir göz atalım.
Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada uluslararası ilişkilerin kesintiye uğramaması açısından da belirsizliğin uzun sürmemesi gerektiğini, hükümetin bir an önce kurulması gerektiğine dikkat çekti.
Hafta sonu Yunan yetkilisi yaptığı açıklamada amaçlarının Perşembe günü Lüksemburg’da yapılacak olan maliye bakanları öncesi emekli maaşı, vergi ve faiz dışı fazla konularındaki farklılıkları gidermek olacağını belirtti. Diğer yandan Avrupa komisyonu başkanı Junker bu hafta sonu uzlaşma sağlamaya çalışıyor. Her iki tarafın da duruşlarını sertleştirdikleri bir ortamda Junker’ın bu çabasının uzlaşma için son şans olabileceği medyada yer aldı. Almanya şansölyesi Merkel ve Avrupa parlamentosu başkanı Tusk gibi liderler Yunanistan’ın bir türlü uzlaşmaya istekli gözükmemesi noktasındaki endişelerini dile getirdiler.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, İngiltere’nin kredi notunu AAA olarak teyit etti ve not görünümü durağandan negatife indirdi. Olası bir AB’den ayrılışın ülkenin ödemeler dengesindeki açığını ve kısa vadeli borçların finanse edebilme konusunda soru işaretleri yarattığına vurgu yaptı S&P.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.