Haftalık Piyasa Raporu/13.09.2015

Sizin İçin Bu Hafta Yaşananları ve FOMC Toplantısını Değerlendirdik!

Genel olarak haftaya baktığımızda son dönemlerde olduğu gibi piyasalarda volatilite ve hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftaydı. Asya seansından yatırımcıları heycanlandıracak veri ve gelişmeler vardı… Bir yandan Avustralya’dan gelen iyi istihdam verileri ve faizlerin sabit tutulması AUD alıcıların gözünü açmasına neden oldu. Çin piyasalarındaki iyimser havada AUD’un haftayı iyi tamamlamasına neden olan bir diğer önemli gelişme olarak karşımıza çıktı. Yeni Zelanda tarafında yaşananlar da haftaya damgasını vurdu. RBNZ’nın faiz indirimine gitmesi ve kararlardan güvercin tonda açıklamaların çıkması beraberinde NZDUSD satışlarını getirdi. 
Bir faiz kararı da BoC’den geldi. Piyasa BoC’den güvercin tonda açıklamalar bekliyordu fakat gelen açıklamalar çok da CAD’in tadını kaçıracak cinsten  olmadığı için ve faizlerin de sabit tutulması ile birlikte USDCAD’de bir miktar gerileme yaşandı ama bildiğiniz gibi CAD’in canını sıkan bir konu var… O da petrol fiyatları üzerindeki baskının hala devam etmesi. Bu durumun devam etmesi nedeniyle USDCAD’de ayıların çok da istekli olmadığını gördük. Evet petrol fiyatları CAD için çok önemli ama bu hafta ABD tarafından gelecek olan FOMC kararları bütün paritelerin olduğu gibi USDCAD’in de kaderini belirleyecek.
ALTINa baktığımızda ise hala tadının olmadığını görüyoruz. Sarı metal,  ABD’de istihdamın ve ekonominin istikrarlı bir şekilde büyümesinin doları güçlendirmesi ve Fed’in 2006’dan bu yana ilk faiz artırımı için durumu güçlendirmesi ile birlikte haftayı ayıların devreye girmesi ile birlikte satışlarla kapattı. Zaten son dönemde güvenli liman olarak talep görme cazibesinde ciddi bir azalma var. Değerli metal de FOMC toplantısında çıkacak olan kararı merakla bekliyor.
Bugün Çin’den sanayi üretimi açıklandı. Piyasaları hiç şaşırtmadı ve beklenen hızın altında bir büyüme gösterdi ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki zayıflık işaretlerine eklendi. Sanayi üretimi Ağustos’ta bir yıl önceye göre %6.1 yükseldi. Temmuz ayında ise %6 artış görülmüştü. Beklenti %6.3 seviyesindeydi. Sanayi verisindeki zayıflama hükümetin %7’lik 2015 büyüme hedefine ulaşmada karşılaştığı zorlukların altını çiziyor. PBoC ekonomik göstergeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Yapılan gevşeme hamleleri ekonominin tamamen su yüzüne çıkmasına destekci olmaz ise önümüzdeki dönemde ek gevşeme hamlelerinin gelmes olasılığı iyice artabilir.
ECB yetkililerinden hafta sonu açıklamalar geldi. Yetkililer, son dönemlerde önemli değerlendirmelerin yapıldığını ve Yunan bankalarının ne kadar paraya ihtiyacı olduğunu saptamak için bankalara stres testlerinin yapıldığını ifade ettiler. Yunanistan bu hafta sonu yeniden sahneye çıkacak. Yine bir seçim var bu hafta sonu. Yapılan anketlerde Syriza ve Yeni Demokrasi partisinin başabaş gittiğini görüyoruz fakat seçimler anketlerdeki gibi olmayabiliyor. Büyük oy farkı ortaya çıkabilir iki parti arasında. Bakalım Syriza mı? Yeni Demkorasi partisi mi başa gelecek?
BoE üyesi Weale hafta sonu önemli açıklamalar yaptı. Weale, istihdam piyasasında sıkılaşmanın yaşandığını ve bu gelişmeler doğrultusunda iki veya üç yıl içerisinde enflasyonun hedefe doğru yükseleceğini ifade etti. Açıklamasının devamında ise ücretlerde iyileşme, istihdamda sıkılaşma ve enflasyonda artışın faiz artışını da beraberinde getireceğini belirtti. Politika yapıcıların yaptığı açıklamalarda BoE’nin 2016 yılının ilk çeyreğinde faiz artışına gidebileceği açıklanıyor. Bu sürecte GBP’nin de kuvvetli devam etmesini bekliyoruz.
Goldman Sachs, bu hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısı  beklentisini açıkladı. Raporda son dönemlerde yaşanan gelişmelerin piyasayı zaten 3 tane 25 baz puanlık faiz artırımı kadar sıkılaştırdığı ifade edildi. Raporun devamında ise Fed politika yapıcıları, eğer piyasanın onlar adına zaten sıkılaştırmayı yaptığını düşünürse gelecek hafta faiz artırımını pas geçebilirler şeklinde bir açıklama yapıldı. Goldman analistlerinin açıklamalarına baktığımızda Fed’in Aralık ayına kadar beklemede kalacakları ifade ediliyor. 
Bu hafta gerçekleşecek olan FOMC toplantısından nasıl bir karar çıkacağı merakla bekleniyor. Son derece önemli bir toplantının bizi beklediğini hatırlatalım. Faizler artsa da artmasa da paritelerde keskin hareketler yaşanacak. Önemli fırsatların olacağı bu haftada yatırımlardan pozitif yönde getiri elde etmek istiyorsanız Forex Koçu en doğru adres olarak karşınıza çıkacak. Piyasada öngörülmezlik son derece fazla ve bu gibi dönemlerde doğru desteği edinmenin önemi bir kat daha ortaya çıkıyor. Bu piyasa şartlarını öngörülebilir hale getirmek zor değil. Yapmanız gereken şey çok basit… Canlı yayın odasında kayıt oluşturmanız yeterli olacaktır. Haydi sizleri bekliyoruz…Başarıya birlikte uzanalım…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.