Haftalık Piyasa Raporu/11.10.2015

Yaşanan Üzücü Olayların Piyasaya Etkisi Nasıl Olur?

Dün Ankara’da bazı sivil toplum örgütlerinin düzenlediği barış ve demokrasi mitingi tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Tren garı kavşağında gerçekleştirilen terör saldırısında toplam 95 kişi hayatını kaybetti, 246 kişi de yaralandı. Yaşanılan bu talihsiz ve üzücü olay sonrasında ülkede 3 gün yas ilan edildi. Liderler programlarını iptal ederek birlik olma mesajı verdiler. Gerçekleştirilen bu saldırı sonrasında Dünya liderlerinden de kınama geldi.
Yaşanılan bu olaylar ve hayatını kaybeden kişi sayısının artması herkesi derinden yaraladı. Milletimizin başı sağolsun ve yaralananların da bir an önce iyileşmesi için acil şifalar diliyoruz. Ve ülkemizin bu zor günleri bir an önce geride bırakmasını diliyoruz.
Yaşanılan bu talihsiz ve üzücü gelişmelerin paritelere yansıması olacak ve bizde işimizin doğası gereğince değerlendirmelerimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Ellerinde USDTRY işlemi olan yatırımcıların risklerini azaltmalarını öneriyoruz. Piyasaların açılması ile birlikte paritelerde TRY satışları gelebilir.
Fed başkan yardımcısı Fischer’dan açıklamalar geldi hafta sonu. Fischer, ABD ekonomisinin bu yıl sonuna kadar faiz artırımını hayata geçirebilmesi için yeteri kadar güçlü olduğunu ancak politika yapıcıların faiz artırımının hassas zamanlamasını belirleyebilmek için yavaş istihdam büyümesi ve uluslararası gelişmeleri izlemekte olduklarını ifade etti. Fischer açıklamasının devamında son iki istihdam raporunun hayalkırıklığı yarattığını ancak iş gücü piyasasının daha da iyileşmeye ilişkin görünümünün genel anlamda iyi göründüğüne vurgu yaptı.
Citigroup yaptığı açıklamada emtia grubunda görülen güçlü düşüşün henüz sonunun gelmediği değerlendirmesini yaptı. Citigroup emtia araştırma küresel müdürü Morse, fiyatlarda tabanın bulunmadığını zira halen istikrarlı bir maliyet deflasyonu gördüklerini belirtti. son dönemde USD satışlarının gelmesi sonucunda petrol fiyatlarında ve ALTINda toparlanma yaşandığına şahit olduk. Kısa vadede bu gibi toparlanmalar gelebilir fakat orta ve uzun vadede emtia grubunda düşüşün bizde devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.