Haftalık Piyasa Raporu/09.08.2015

Bu Hafta Neler Yaşandı?

Çok hareketli bir haftayı geride bıraktık. Bu gibi dönemlerde paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Hafta içerisinde İngiltere’den önemli veriler açıklandı. Özellikle faiz artış artışı yönünde oy kullanan sadece bir üye olması GBP üzerinde baskı yarattı. Piyasanın beklentisi en az iki üyenin oylamada evet demesi yönündeydi. Diğer yandan ABD’den istihdam raporu açıklandı. 200 bin üzeri gelen tdi değişimi verisi Eylül ayı faiz artırım seçeneğinin hala masada olduğunu gösterdi. Fakat bildiğimiz gibi Fed istihdamda ve enflasyonda istikrarlı bir iyileşme görmek istiyor.
Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bu sene ikinci defa yaptığı Türkiye değerlendirmesinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Not görünümü negatif de olarak sabit bırakılırken, kredi notu Baa3 seviyesinde tutuldu. Siyasi belirsizliklerin yanında zayıf ekonomik verilerin devam etmesi durumunda 4 Aralık’ta yapılacak olan değerlendirmede not indirimine gitme riski var.
Hafta sonu Çin’den ticaret dengesi beklenti altı 43 milyar açıklandı. Beklenti altı kalan veride ihracatta yaşanan kötüleşmenin payı var. Çin hükümeti %7 büyüme hedefi koymuştu. Fakat ekonomik verilerde yaşanılan kötüleşme devam ederse PBoC’den yeni gevşeme hamleleri gelebilir. Bu durumdan ithalat ve ihracat yaptığı ülkelerin para birimleri de etkilenebilir.
Yunanistan ile kreditörler arasında görüşmeler devam ediyor 3.kurtarma paketi için. Fakat Syriza üyelerinin bir kısmının karşı çıkması nedeniyle 86 milyar euroluk kurtarma paketi için yapılacak oylamanın yaklaşması, Çipras ile muhalif kesim arasında bir mücadeleyi kaçınılmaz hale getiriyor. Diğer yandan Yunanistan 20 Ağustostaki borç ödemesi gelmeden kreditörleriyle bir anlaşmaya varması gerekiyor. Hafta sonu AB VE IMF yetkilileri Atina’da Yunanistan’ın Finans ve Maliye bakanlarıyla bir araya geldiler ve sonrasında yapılan açıklamada görüşmelerde ilerlemenin kaydedildi AB finans yetkilileri tarafından ifade edildi. Yetkililer, 18 Ağustos’a kadar anlaşmaya rahat bir şekilde varılabileceğini ifade ettiler.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.