Haftalık Piyasa Raporu/03.01.2016

Geçtiğimiz Hafta Neler Yaşandı?

Geçtiğimiz haftaya baktığımızda bankaların tatil olması ve piyasalarda yılbaşı arifesinin olması nedeniyle piyasalarda hacim son derece düşüktü. Ekonomik takvime baktığımızda ise önemli bir veri karşımıza çıkmadı fakat paritelerde yıl sonu hareketlerinin yaşandığına şahit olduk.
Hacmin düşük olduğu bu dönemlerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor paritelerde. USDCAD paritesine baktığımızda bu hafta da senaryo değişmedi. Yılın geneline baktığımızda petrol fiyatları üzerinde bir baskı vardı ve bu CAD için negatif oldu. Bu hafta da petrol fiyatlarında gerileme yaşanması USDCAD’de yukarıların gelmesine neden oldu. 2016’da da OPEC günlük petrol üretiminde kesintiye gitmez ise USDCAD’de daha yukarıları görmeye devam edeceğiz.
GBPUSD üzerinde ise geçtiğimiz hafta baskı vardı. BoE üyelerinden faiz artırım konusunda temkinli tonda açıklamaların gelmesi ve İngiltere’de sel felaketinin büyümeye zarar verecek algısının oluşması nedeniyle GBPUSD 1.48 bölgesi altına kadar geriledi. İngiltere’de 2016’da istihdam piyasasında ve enflasyonda beklenen ilerleme kaydedilmez ise GBPUSD’de daha aşağılar görülebilir.
Cuma günü ise Çin’den imalat PMI beklentide 49.7 geldi. Piyasanın beklentisi 49.8 yönündeydi. İmalat dışı PMI ise  beklentiden iyi 54.4 geldi. Sene boyunca PBoC’den bir dizi faiz indirimleri geldi ekonominin canlanması için fakat sene sonuna baktığımızda ekonomideki iyileşme hala istenilen seviyede değil. 2016’da Çin’den gelecek olan verilerde beklenen iyileşme kaydedilmez ise PBoC’den ek gevşeme hamlelerine şahit olabiliriz.
2015’de paritelerde önemli fırsatlar karşımıza çıktı. Fed 10 yıl sonra faizleri arttırdı, ECB varlık alım programına gittiğini açıkladı ve petrol fiyatlarında büyük bir gerileme yaşandı. Piyasada belirsizliğin bu kadar fazla olduğu dönemlerde Forex Koçu yatırımcılarının yanında olmaya devam etti ve yüzleri güldürdü. 2016’da da önemli fırsatlar karşımıza çıkacak. Gelin yeni yılda birlikte yeni bir başlangıç yapalım ve başarıya uzanan yola emin adımlarla birlikte devam edelim. Geç kalmış sayılmazsınız… Haydi sizleri bekliyoruz…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.